prawnopodatkowa kwalifikacja zawieranych umów o współpracy

prawnopodatkowa kwalifikacja zawieranych umów o współpracy

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansówz dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowejw Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03 lutego 2010r. (data wpływu do Organu 08 lutego 2010r.), uzupełnionym w dniu 09 kwietnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznychw zakresie prawnopodatkowej kwalifikacji zawieranych umów o współpracy ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 lutego 2010r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie prawnopodatkowej kwalifikacji zawieranych umówo współpracy.Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 23 marca 2010r. Znak: IBPBI/1/415-134/10/KB, IBPBI/1/415-135/10/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 09 kwietnia 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (spółka jawna) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji kosmetyków, wyrobów medycznych oraz innych produktów na terenie Polski. W ramach tej działalności, Wnioskodawca zawarł umowy o współpracy (umowy o świadczenie usług) z odrębnymi podmiotami, osobami fizycznymi prowadzącymi samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie usług handlowo ? promocyjnych. Na mocy tej umowy, zleceniobiorca zobowiązany jest do świadczenia usług w zakresie handlu i promocji na rzecz Wnioskodawcy, a w szczególności zobowiązany jest do:

  • odbywania wizyt promocyjnych w punktach sprzedaży takich jak hurtownie oraz apteki (PS) oraz u innych klientów, zgodnie z planem promocyjnym, przedstawionym na każdy cykl promocyjny,
  • zbierania zamówień w formie papierowej i nadzoru nad realizacją zamówień,
  • przeprowadzenia w każdym PS rozmów z personelem, mających na celu uzyskanie rekomendacji produktów Wnioskodawcy, zgodnie ze schematem rozmowy przedstawionym na każdy cykl,
  • prowadzenia rejestru odbytych wizyt wg przedstawionego wzoru,
  • zbierania i gromadzenia wyznaczonych informacji oraz terminowym i bieżącym przekazywaniu ich Wnioskodawcy w formie elektronicznej, niezwłocznie po zakończonym dniu świadczenia usług,
  • prowadzenia współpracy z hurtowniami znajdującymi się na danym terytorium, polegającej m.in. na:
    • zapewnieniu ciągłości i dostępności pełnego asortymentu produktów,
    • organizowaniu lokalnych akcji promocyjnych jak i współuczestnictwow prowadzonych przez hurtownie działaniach promocyjnych oraz wspieraniai kontynuacji działań centralnych prowadzonych przez Wnioskodawcę,
    • odbywania wizyt podwójnych i coachingu (wizyty podwójne i coaching oznacza wspólną działalność Wnioskodawcy i zleceniobiorcy z klientami oraz udzielanie zleceniobiorcy informacji zwrotnej w ustalonych przez strony terminach) oraz wprowadzenia korekt wynikających z informacji zwrotnej.


Zleceniobiorca jest dodatkowo zobowiązany do przedstawiania Wnioskodawcy miesięcznego raportu obejmującego informacje o ilości przeprowadzonych wizyt w PS i u innych klientów wraz ze wskazaniem adresów PS, raportu z liczby i miejsc, w których zostały rozdane materiały promocyjne oraz poniesionych wydatków. Powyżej wskazane dokumenty stanowią podstawę wyliczenia należnego wynagrodzenia, wystawienia faktury przez zleceniobiorcę oraz zwrotu poniesionych wydatków. Wynagrodzenie należne zleceniobiorcy uzależnione jest od realizacji zadań wynikających z cyklu promocyjnego i targetu ilościowo ? wartościowego oraz prawidłowości wykonania zleconych czynności. Wynagrodzenie składa sięz następujących elementów:

  • kwoty stałej, należnej w przypadku osiągnięcia ustalonej wysokości targetu (wielkości obrotu) w danym okresie rozliczeniowym oraz
  • stawki prowizyjnej, która jest uzależniona od wysokości wygenerowanego obrotu przez zleceniobiorcę na danym terytorium, pomniejszoną o poziom sprzedaży własnej, osiągniętej przez Wnioskodawcę do dnia podpisania umowy, który został przedstawiony zleceniobiorcy na podstawie badań wielkości sprzedaży na danym terytorium wykonanych przez firmę zewnętrzną.

Zgodnie z umową zleceniobiorca ponosi całkowite ryzyko prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a w szczególności jest odpowiedzialny za szkody wynikłe z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania powierzonych mu czynności. Zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich, a w szczególności wobec kontrahentów Wnioskodawcy, PS, innych klientów oraz hurtowni farmaceutycznych za rezultat i wykonanie czynności objętych umową. W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania prac objętych umową, Wnioskodawca ma prawo odmowy wypłaty wynagrodzenia. Co więcej w przypadku świadczenia usług w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, Wnioskodawca ma prawo odpowiedniego obniżenia wynagrodzenia oraz obciążenia zleceniobiorcy karą umowną, stanowiącą określony w umowie procent wynagrodzenia. Zleceniobiorca ma obowiązek wykonywania usług według własnego uznania, w granicach wyznaczonych celami umowy i zasadami jej realizacji, a decyzje co do sposobu realizacji umowy zleceniobiorca podejmuje samodzielnie. Czas i miejsce świadczenia usług ustalany jest przez obie strony, z uwzględnieniem potrzeb Wnioskodawcy i możliwości zleceniobiorcy. Zleceniobiorca ma prawo podzlecać wykonanie czynności osobom trzecim, za których działania i zaniechania odpowiada jak za własne działania i zaniechania. Wnioskodawca pokrywa koszty związane ze świadczeniem usług, w szczególności koszty paliwa. Ponadto strony uzgodniły, że zleceniobiorca, w czasie trwania umowy, zobowiązany jest do realizowania jej postanowień na zasadzie wyłączności, a zatem zobowiązany jest powstrzymać się od prowadzenia bezpośrednio jak i pośrednio jakichkolwiek działań promocyjnych, jak i sprzedażowych na rzecz innych podmiotów oraz innych produktów. W przypadku naruszenia zasady wyłączności, zleceniobiorca zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Wnioskodawcy kary umownej. Umowa zawarta jest na czas nieokreślony, z możliwością jej wypowiedzenia przez każdą ze stron, z zachowaniem jednomiesięcznego terminu wypowiedzenia.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy tak sformułowana umowa w świetle art. 5a pkt 6 i 5b oraz art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spełnia warunki uznania wykonywanych na jej mocy usług jako prowadzenia działalności gospodarczej przez zleceniobiorcę...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonywanie usług przez zleceniobiorcę na mocy przedstawionej umowy jest prowadzeniem działalności gospodarczej, zgodnie z jej definicją wynikającąz art. 5a pkt 6 i 5b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307.) oraz nie jest działalnością wykonywaną osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 9 tej ustawy. Działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza w świetle powyższej ustawy oznacza działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu, wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 2 i 4-9.

Stosownie do art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że prowadzona przez zleceniobiorcę działalność mieści się w definicji działalności gospodarczej wskazanej powyżej, a żadna z przesłanek wskazanych w art. 5b ust. 1 przedmiotowej ustawy nie jest spełniona. Po pierwsze, zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych czynności i za samo ich wykonanie, gdyż zgodnie z umową tego rodzaju odpowiedzialność została na niego nałożona. Po drugie, zlecone usługi nie są przez zleceniobiorcę świadczone pod kierownictwem Wnioskodawcy i w miejscu i czasie przez niego wskazanym, gdyż zgodnie z umową czas i miejsce świadczenia usług ustalany jest przez obie strony, a wybór sposobu świadczenia usług należy do Wnioskodawcy. Po trzecie, zleceniobiorca ponosi ryzyko prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, gdyż należne mu wynagrodzenie w przypadku nienależytego świadczenia usług może zostać obniżone albo może w ogóle nie zostać wypłacone. Ponadto, wynagrodzenie może zostać pomniejszone o zastrzeżonew umowie kary umowne. Co więcej, samo otrzymanie wynagrodzenia uzależnione jest od realizacji zadań wynikających z cyklu promocyjnego i targetu ilościowo ? wartościowego oraz prawidłowości wykonania zleconych czynności.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne wydane w podobnych sprawach znak IPPB1/415-991/08-2/AG oraz IBPBI/1/415-96/09/ZK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zważywszy na fakt, iż jak wynika z wniosku wnioskodawcą był podmiot gospodarczy, tj. Spółka Jawna, niniejsza interpretacja, stosownie do postanowień m. in. art. 14k Ordynacji podatkowej, jest wiążąca tylko dla tego podmiotu co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla wspólników tej Spółki.

Jednocześnie zaznaczyć należy, iż niniejsza interpretacja nie ma mocy wiążącej dla zleceniobiorców, z którymi Wnioskodawca podpisuje wskazane we wniosku umowy o współpracy. Interpretacja indywidualna wywiera bowiem skutek wyłącznie w stosunku do tego podmiotu, który wystąpił o jej wydanie i do którego jest skierowana.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31 - 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPBI/1/415-96/09/ZK, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-991/08-2/AG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika