Czy przychód uzyskany z tyt. robót budowlanych należy opodatkować ryczałtem wg stawki 5.5% od przychodów (...)

Czy przychód uzyskany z tyt. robót budowlanych należy opodatkować ryczałtem wg stawki 5.5% od przychodów ewidencjonowanych ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 16 lutego 2010 r.), uzupełnionym w dniu 9 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem wg stawki 5,5% przychodów uzyskanych poza granicami kraju z tytułu świadczenia usług budowlanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem wg stawki 5,5% przychodów uzyskanych poza granicami kraju z tytułu świadczenia usług budowlanych.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 23 marca 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-149/10/WRz wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 9 kwietnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od dnia 9 listopada 2009 r. Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, z której rozlicza się z fiskusem zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W ewidencji działalności gospodarczej, usługi jakie wykonuje Wnioskodawca zostały sklasyfikowane wegług Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD z 2007 r. jako:

  • 41.20.Z roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
  • 43.91.Z wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych,
  • 43.99.Z pozostałe specjalistyczne roboty budowlane gdzie indziej niesklasyfikowane.

Zakres prac jakie wykonuje obejmuje: montaż konstrukcji stalowych (stawianie hal produkcyjnych oraz magazynów), oraz związane z tym pokrycie dachów blachą, ocieplanie budynku i dachu, montaż okien i drzwi, montaż parkietów, szyb oraz rynien.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż:

  • usługi będą wykonywane poza granicami kraju w Austrii,
  • usługi budowlane wykonywane za granicą są świadczone przez biuro w kraju, które zleca wykonanie przedmiotu zamówienia w Austrii,
  • faktyczne czynności jakie będę wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w oparciu o PKWiU z 1997r. obejmują:

-45.22 Roboty związane z wykonywaniem pokryć i konstrukcji dachowych,

-45.22.1 Roboty dekarskie,

-45.22.11 Roboty związane z instalowaniem konstrukcji dachowych,

-45.22.12 Roboty związane z pokrywaniem i malowaniem dachów,

-45.22.13 Roboty blacharskie związane z zakładaniem rynien,

-45.22.20 Roboty związane z przeciwwilgociowym zabezpieczeniem obiektów przed wpływami atmosferycznymi,

-45.25 Specjalistyczne roboty budowlane,

-45.25.1 Roboty związane ze stawianiem rusztowań,

-45.25.4 Roboty związane ze wznoszeniem i montażem konstrukcji stalowych,

-45.25.41 Roboty związane ze wznoszeniem i montażem budynków z konstrukcji stalowych,

-45.25.42 Roboty związane ze wznoszeniem i montażem innych obiektów z konstrukcji stalowych,

-45.25.6 Roboty budowlane specjalistyczne pozostałe,

-45.25.62 Roboty budowlane specjalistyczne, gdzie indziej nie sklasyfikowane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wykonywania usług budowlanych w zakresie instalowania konstrukcji metalowych poza granicami kraju, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przysługuje prawo do rozliczania osiąganych przychodów wg stawki ryczałtu 5,5%...

Zdaniem Wnioskodawcy, aktualna stawka ryczałtu od przychodów osiąganych z tytułu robót budowlanych wynosi 5,5% - zgodnie z zapisem art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.

o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.

Należy zwrócić uwagę, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, ?działalność usługowa? to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88 poz. 439 ze zm.), z zastrzeżeniem zawartym w pkt 2 ? definiującym działalność gastronomiczną i pkt 3 definiującym działalność usługową w zakresie handlu.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 12. ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia robót budowlanych.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług roboty budowlane ujęte zostały w sekcji F dziale 45 tej Klasyfikacji, obejmującym:

  • prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu, przez zróżnicowany zakres robót ziemnych i fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy), do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych,
  • prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, odbudową i remontem już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną,
  • instalowanie budynków i budowli z prefabrykatów, instalowanie konstrukcji stalowych.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Przeto, jeżeli w istocie jak wskazano w złożonym wniosku, świadczone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi, w świetle odrębnych (nie będących przepisami prawa podatkowego) przepisów prawa są robotami budowlanymi, ujętymi w PKWiU, pod symbolami 45.22. i 45.25, to przychód uzyskany w związku z ich wykonaniem podlega opodatkowaniu 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Informuje się również, iż fakt, realizacji usług budowlanych za granicą, poprzez biuro, znajdujące się na terenie Polski, a zatem bez posiadania zakładu na terenie innego kraju, pozostaje bez wpływu na możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz na wysokość stawki tego podatku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika