występowanie różnic kursowych sygn: IBPBI/1/415-16/10/KB

występowanie różnic kursowych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 08 stycznia 2010r.), uzupełnionym w dniach 12 i 22 lutego, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie występowania różnic kursowych w związku z:

  • dokonywaniem z rachunku złotówkowego płatności za otrzymaną fakturę, wystawioną w walucie obcej ? jest nieprawidłowe,
  • otrzymywaniem na rachunek złotówkowy płatności za wystawioną w walucie obcej fakturę ? jest nieprawidłowe,
  • uzależnienia występowania różnic kursowych od dokonania zapłaty na wskazany na fakturze rachunek bankowy ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 stycznia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie występowania różnic kursowych w związku z dokonywaniem z rachunku złotówkowego płatności za otrzymaną fakturę, wystawioną w walucie obcej, otrzymywaniem na rachunek złotówkowy płatności za wystawioną w walucie obcej fakturę oraz uzależnienia występowania różnic kursowych od dokonania zapłaty na wskazany na fakturze rachunek bankowy.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 08 lutego 2010r. znak IBPBI/1/415-16/10/KB, IBPBI/1/415-110/10/KB, IBPBI/1/415-111/10/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 12 i 22 lutego 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi oraz świadczy usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Towar handlowy (samochody ciężarowe) w większości przypadków kupowany jest od dostawców zagranicznych, a faktury potwierdzające te transakcje wystawiane są w walucie obcej ? najczęściej euro ? bez zawartej informacji na fakturze o równowartości transakcji w walucie polskiej. Płatności za towar dokonywane są na firmowe konto walutowe oraz złotówkowe.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy w przypadku uregulowania płatności za faktury zakupowe wystawione w walucie obcej za pomocą firmowego konta złotówkowego, przelewając równowartość transakcji w złotych, powstają podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy w przypadku otrzymania zapłat za wystawione przez Wnioskodawcę faktury w walucie obcej na konto złotówkowe powstaną różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  3. Czy powstanie różnic kursowych jest uzależnione od faktu wskazania konkretnego numeru rachunku bankowego, tzn. czy powstaną podatkowe różnice kursowe w sytuacji kiedy na fakturze wskazano numer rachunku walutowego (umowa nie określa rachunku bankowego właściwego do dokonania zapłaty lub brak jest takiej umowy), a kontrahent na prośbę podatnika lub przez pomyłkę dokona zapłaty na rachunek złotówkowy...


Zdaniem Wnioskodawcy, przy regulowaniu płatności (należności, zobowiązań) za faktury wystawione w walucie obcej przy użyciu rachunku bankowego prowadzonego w walucie polskiej, nie powstają podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bank, przy realizacji sesji przychodzącej na złotówkowe konto podatnika, przelicza walutę obcą na złotówki i taką walutą podatnik dysponuje, bez możliwości zatrzymania zapłaty w walucie obcej.

Ponadto dla powstania podatkowych różnic kursowych koniecznym jest aby:

  • przychód bądź koszt wyrażony był w walucie obcej i
  • zapłata nastąpiła w walucie obcej.

Dopiero wystąpienie obu przesłanek jednocześnie spowoduje konieczność wyliczenia różnic kursowych według przedstawionych zasad w art. 24c ustawy. Tym samym przy dokonywaniu płatności za faktury wystawione w walucie obcej, wykorzystując rachunek złotówkowy, nie powstają podatkowe różnice kursowe.

O fakcie powstania różnic kursowych nie przesądza również podanie na fakturze jedynie numeru rachunku bankowego walutowego, gdyż zarówno konto walutowe jak i złotówkowe służą prowadzonej działalności gospodarczej i zostały zgłoszone w urzędzie skarbowym.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 14 ust. 1a ww. ustawy).

Natomiast w myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Różnice kursowe powstają w momencie, gdy kurs przeliczeniowy zastosowany w momencie fizycznego otrzymania lub wydatkowania pieniędzy różni się od kursu stosowanego dla przeliczenia powstałego zgodnie z art. 14 ww. ustawy przychodu, bądź poniesionego kosztu.

Zgodnie z art. 24c ust. 1 ww. ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3. W myśl art. 24c ust. 2 pkt 1 i 2 ww. ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają między innymi jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Natomiast w oparciu o art. 24c ust. 3 pkt 1 i 2 ww. ustawy, ujemne różnice kursowe powstają między innymi jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

W świetle cyt. wyżej przepisów stwierdzić należy, iż aby mogły powstać różnice kursowe przeprowadzona transakcja musi spełniać łącznie dwie przesłanki:

  • przychód bądź koszt musi być wyrażony w walucie obcej,
  • zapłata musi nastąpić w walucie obcej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca posiada firmowe konto walutowe oraz złotówkowe. W ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej otrzymuje faktury kosztowe oraz wystawia faktury sprzedaży w walucie obcej, natomiast zapłaty za te faktury dokonuje, bądź otrzymuje w złotówkach, za pośrednictwem konta złotówkowego. We wniosku wskazano również, iż bank, przy realizacji sesji przychodzącej na złotówkowe konto Wnioskodawcy, przelicza walutę obcą na złotówki i taką walutą Wnioskodawca dysponuje.

W przypadku regulowania płatności wyrażonych w walucie obcej, za pośrednictwem konta złotówkowego, bank, z którego usług korzysta Wnioskodawca, w momencie realizacji transakcji dokonuje w istocie zakupu od kontrahenta Wnioskodawcy (w przypadku zapłaty za wystawione przez Wnioskodawcę faktury), bądź sprzedaży Wnioskodawcy (w przypadku zapłaty za otrzymane przez niego faktury) waluty obcej, po wskazanym przez bank kursie. W wyniku tak przeprowadzonych transakcji, Wnioskodawca otrzymuje na konto złotówkowe wartość wpłaconej przez kontrahenta waluty obcej, bądź też jego rachunek zostaje obciążony wartością środków walutowych przelanych przez bank na konto kontrahenta. Zatem zapłata za wystawione w walucie obcej faktury, mimo iż Wnioskodawca dysponuje jedynie złotówkami, następuje w rzeczywistości w walucie obcej.

Kontrahent Wnioskodawcy w celu zapłaty za wystawione przez niego faktury wpłaca bowiem do banku walutę obcą, bądź też otrzymuje tę walutę, w przypadku regulowania przez Wnioskodawcę faktur kosztowych.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w przypadku dokonywania wskazanych we wniosku transakcji za pośrednictwem konta złotówkowego mogą wystąpić podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na powyższe stanowisko przedstawione we wniosku w zakresie dotyczącym występowania różnic kursowych w związku z dokonywaniem z rachunku złotówkowego płatności za otrzymaną fakturę, wystawioną w walucie obcej oraz otrzymywaniem na rachunek złotówkowy płatności za wystawioną w walucie obcej fakturę jest nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do kwestii uzależnienia wystąpienia podatkowych różnic kursowych od wskazania na fakturze konkretnego numeru rachunku bankowego stwierdzić należy, iż przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkują wystąpienie podatkowych różnic kursowych od:

  • powstania przychodu lub kosztu w rozumieniu przepisów tej ustawy oraz
  • wyrażenia tego przychodu bądź kosztu oraz uregulowania związanych z nimi należności bądź zobowiązań w walucie obcej.

Żaden przepis ww. ustawy nie uzależnia natomiast powstania różnic kursowych od wskazania na fakturze konkretnego numeru rachunku bankowego.

Pamiętać jednak należy, iż obowiązek umieszczania na fakturach właściwego numeru rachunku bankowego oraz obowiązek dokonywania zapłaty na wskazany rachunek może wynikać z innych przepisów niż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazanie konkretnego numeru rachunku bankowego i dokonanie płatności na ten bądź inny rachunek bankowy pozostaje jednak bez wpływu na wystąpienie podatkowych różnic kursowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie dotyczącym występowania różnic kursowych w związku z dokonywaniem zapłaty za faktury z konta prywatnego oraz otrzymywaniem zapłaty za wystawione faktury na konto prywatne, jak również w zakresie występowania ww. różnic w związku z przewalutowaniem środków z firmowego rachunku walutowego na rachunek prywatny w celu wykorzystania na potrzeby prywatne oraz przewalutowaniem środków z firmowego rachunku walutowego na rachunek prywatny i ich wykorzystania na potrzeby związane z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 ? 100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika