Czy wydatki na ubezpieczenie samochodu można zaliczyć bez ograniczeń do kosztów uzyskania przychodów (...)

Czy wydatki na ubezpieczenie samochodu można zaliczyć bez ograniczeń do kosztów uzyskania przychodów ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 19 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na ubezpieczenie samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na ubezpieczenie samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. W dniu 28 listopada 2008 roku nabył samochód osobowy, który następnie zarejestrowałem w starostwie powiatowym i wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z tytułu ubezpieczenia ww. samochodu osobowego w dniu 28 listopada 2008 roku wykupił w towarzystwie ubezpieczeniowym polisę ubezpieczeniową w formie pakietu, obejmującego ochronę prawną z tytułu odpowiedzialności cywilnej (OC), auto casco (AC ) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NW).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z zawarciem w dniu 28 listopada 2008 roku z towarzystwem ubezpieczeniowym umowy ubezpieczenia samochodu osobowego, wprowadzonego następnie do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłatę, którą poniesiono z tytułu zakupu polisy ubezpieczenia AC do wysokości limitu wskazanego w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), natomiast opłaty z tytułu wykupu ubezpieczeń OC i NW w ich pełnej wysokości, tj. bez ograniczenia kwotowego wskazanego w art. 23 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy...

Zdaniem wnioskodawcy, z brzmienia przepisu art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) wynika, że do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można wydatek poniesiony z tytułu opłacenia składki AC na ubezpieczenie należącego do niego samochodu osobowego, zakupionego w dniu 28 listopada 2008 r. i następnie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jego kancelarii, do wysokości przewidzianej w tym przepisie, a w przypadku uiszczenia opłat z tytułu ubezpieczeń OC i NW również ponad ten limit ustawowy. Wartość samochodu osobowego nie ma żadnego wpływu na wysokość składek z tytułu ubezpieczenia OC oraz NW. W przypadku ubezpieczenia z tytułu OC oraz NW ubezpieczenia te dotyczą nie tyle samochodu osobowego co właściciela samochodu .

Art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sposób wyraźny wskazuje, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Z uwagi na to, że art. 23 ww. ustawy wskazuje w sposób wyczerpujący, które wydatki nie zostały przez ustawodawcę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, należy go rozumieć w sposób zawężający i nie wprowadzać w drodze interpretacji dalszych wyłączeń wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów ponad te, które już zostały wymienione wprost w ustawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż w przypadku nabycie przez Spółkę ww. samochodu od wspólnika Spółki, będącego jego pierwszym właścicielem lub współwłaścicielem tego samochodu nie będzie on spełniał definicji używanego środka trwałego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zważywszy na fakt, iż jak wynika z wniosku wnioskodawcą jest Spółka jawna, niniejsza interpretacja stosownie do postanowień m. in. art. 14k Ordynacji podatkowej jest wiążąca tylko dla Spółki co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla wspólników tej Spółki.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika