Czy jest możliwość opłacania ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów ze sprzedaży ratalnej finansowanej (...)

Czy jest możliwość opłacania ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów ze sprzedaży ratalnej finansowanej w oparciu o umowy zawierane z bankiem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2012 r., (data wpływu do tut. Biura 16 luty 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskanych ze świadczenia wskazanych we wniosku usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskanych ze świadczenia wskazanych we wniosku usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wyrobów rehabilitacyjnych. Ze względu na wysoką cenę oferowanych towarów ma podpisaną umowę z bankiem o współpracy w zakresie sprzedaży ratalnej towarów. W ramach zawartej z bankiem umowy wykonuje następujące czynności:

  • sporządza umowy kredytowe na zakup towarów oferowanych w systemie ratalnym,
  • stwarza warunki do zawierania z klientami umów kredytowych na zakup towarów oferowanych w systemie ratalnym,
  • udostępnia druki dotyczące sprzedaży w systemie ratalnym,
  • sporządza i kompletuje dokumentację kredytową,
  • przekazuje dane dotyczące klientów do oddziału banku udzielającego kredyty.

W zawartej z bankiem umowie nie przewidziano wynagrodzenia z tytułu podjętej współpracy. Ww. czynności Wnioskodawczyni wykonuje nieodpłatnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionej sytuacji Wnioskodawczyni może być opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przedstawionej sytuacji nie ma do czynienia z pośrednictwem finansowym. Prowadzona działalność jest działalnością handlową, która może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, gdyż z tytułu współpracy z bankiem Wnioskodawczyni nie czerpie żadnych korzyści finansowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej ?spółką?. Przepisy ww. ustawy przewidują stosowanie zróżnicowanych stawek ryczałtu, w zależności od zakresu prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (zakresu świadczonych usług). Przy czym, sama możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest m.in. uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 8 ww. ustawy.

Przepis art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. a) ww. ustawy stanowi, że opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1 b), nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, stanowi wykaz usług, których świadczenie wyłącza z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Wskazać należy, iż w załączniku tym pod pozycją 26 wymieniono usługi finansowe i ubezpieczeniowe , sklasyfikowane wg PKWiU w Sekcji K.

Należy przy tym zwrócić uwagę, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, ?działalność usługowa? to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.), wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 ze zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 (definiującego działalność gastronomiczną oraz pkt 3 (definiującego działalność usługową w zakresie handlu).

Przy czym, działalność w zakresie handlu, to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wyrobów rehabilitacyjnych. Ze względu na wysoką cenę oferowanych towarów, podpisała z bankiem umowę o współpracy w zakresie sprzedaży ratalnej towarów. W ramach tej umowy sporządza m.in. umowy kredytowe na zakup towarów oferowanych w systemie ratalnym oraz wykonuje inne szczegółowo wskazane we wniosku czynności, związane z zawieraniem tych umów. W zawartej z bankiem umowie nie przewidziano wynagrodzenia z tytułu podjętej współpracy. Ww. czynności Wnioskodawczyni wykonuje nieodpłatnie.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż skoro wskazane we wniosku usługi, związane z zawarciem z bankiem umowy o współpracy Wnioskodawczyni wykonuje nieodpłatnie (nie pobierając z tego tytułu wynagrodzenia), to oznacza to, iż nawet uznanie tych usług za usługi wymienione w ww. Załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, stanowiącym wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług (w tym np. za usługi bankowe), nie pozbawia Wnioskodawczyni możliwości korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jako formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej. Świadczenie przez Wnioskodawczynię ww. usług nieodpłatnie oznacza, iż nie uzyskuje Ona z tego tytułu przychodów. W przedstawionej sprawie nie została zatem spełniona przesłanka negatywna określona w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wyłączająca możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tym samym prowadzona przez Wnioskodawczynię działalność usługowa w zakresie handlu, może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika