Jaka jest stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z działalności wydawniczej.?

Jaka jest stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z działalności wydawniczej.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 2 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie momentu uzyskania przychodów ze sprzedaży wysyłkowej książek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie określenia momentu uzyskania przychodów ze sprzedaży wysyłkowej książek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której część stanowi sprzedaż książek przez internet. Rozlicza się na zasadzie podatku zryczałtowanego. Ma problem z właściwym ustaleniem momentu powstania obowiązku podatkowego dla przedstawionych poniżej scenariuszy sprzedaży internetowej:

  1. kupujący jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, kupujący przelewa pieniądze na jego konto przed dokonaniem wysyłki książek,
  2. kupujący jest osobą fizyczną prowadzą działalność gospodarczą, kupujący przelewa na jego konto pieniądze przed dokonaniem wysyłki, w dniu wysyłki wystawiana jest faktura VAT,
  3. kupujący zamawia książkę, ?za pobraniem?, wysyłka jest realizowana za pośrednictwem Poczty , która przelewa pieniądze na jego konto po pobraniu ich od kupującego. Kupujący jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej,
  4. kupujący zamawia książkę ?za pobraniem? wysyłka jest realizowana za pośrednictwem Poczty , która przelewa pieniądze na jego konto po pobraniu ich od kupującego. Kupujący jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, w dniu wysyłki wystawiana jest faktura VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowy jest niżej przedstawiony sposób ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za moment uzyskania przychodu uznaje się moment wydania książek, jeżeli wysyłka jest ?za pobraniem? oraz moment przelewu na konto jeżeli następuje on wcześniej niż wysyłka.

Odnosząc się do podanych wcześniej scenariuszy stwierdza iż:

ad.a.

moment zaksięgowania pieniędzy na jego koncie jest momentem powstania obowiązku podatkowego,

ad.b.

moment zaksięgowania pieniędzy na jego koncie jest momentem powstania obowiązku podatkowego,

ad.c.

moment wysyłki towaru na poczcie jest momentem powstania obowiązku podatkowego,

ad.d.

moment wysyłki towaru na poczcie jest momentem powstania obowiązku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych (...).

W myśl z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie natomiast do treści art. 14 ust. 1c ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych ale także ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i powołanej ustawy, które to przepisy nie mają jednak zastosowania na gruncie przedmiotowej sprawy.

W związku z powyższym, datę powstania przychodu dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne należy określić zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści tego przepisu wynika wprost, iż moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wystąpieniem takiego stanu faktycznego jak wydanie rzeczy (towaru). Jednak w przypadku wystawienia faktury bądź uregulowania należności - przed dniem wydania towarów - przychód powstaje w dniu wystawienia tej faktury lub otrzymania zapłaty. Jeżeli więc dojdzie do wydania rzeczy (towaru), bez wystawienia faktury albo uregulowania należności, wówczas w dniu wydania towaru powinien zostać wykazany przychód należny z tego tytułu.

W świetle powyższego przedstawione we wniosku stanowisko wnioskodawcy, iż przychód powstaje:

  • w momencie (w dniu) otrzymania należności za sprzedane towary (książki), jeżeli nastąpi to przed wysyłką,
  • w momencie (w dniu) wysyłki towaru (książek) ?za pobraniem?,

należy uznać za prawidłowe, zważywszy, iż we wniosku wskazano, iż dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, faktury VAT wystawiane są w dniu wysyłki towaru.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż wnioskodawca dla uzasadnienia swojego stanowiska w sprawie używa zamiennie dwóch różnych pojęć, tj. moment uzyskania przychodu i momentu powstania obowiązku podatkowego. Dlatego też, zauważyć należy, iż przedmiotem niniejszej sprawy jest ocena prawidłowości stanowiska wnioskodawcy dotyczącego momentu powstania przychodu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie momentu powstania obowiązku podatkowego, którym zgodnie z art. 4 Ordynacji podatkowej jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2 , 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika