Sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych jako wkład niepieniężny do (...)

Sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani M., przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. Biura ? 10 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej -jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności jest m. in. produkcja okien i drzwi PCV, handel hurtowy i detaliczny materiałami budowlanymi i artykułami wykończeniowymi wnętrz, usługi remontowo-budowlane. Jest czynnym podatnikiem VAT od 1994 roku. Dla celów podatku dochodowego prowadzi księgi handlowe. Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowuje na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wraz z wnioskodawczynią działalność prowadzi jej mąż jako osoba współpracująca. Nieruchomości stanowiące majątek firmy były kupowane z majątku wspólnego a później przekazane do działalności gospodarczej. Między wnioskodawczynią a mężem istnieje ustawowa wspólność majątkowa. W grudniu 2008r. wnioskodawczyni ma zamiar wraz z mężem i trzema innymi osobami utworzyć spółkę komandytową poprzez spisanie umowy spółki. Rejestracja w KRS nastąpi dopiero w roku 2009. Do nowopowstałej spółki komandytowej wnioskodawczyni wniesie wkładem określone składniki majątku przedsiębiorstwa. Wnioskodawczyni będzie nadal prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą pozostając przy wynajmie nieruchomości spółce komandytowej, które nie będą wnoszone wkładem do spółki komandytowej. Wkładem będą wnoszone środki trwałe firmy i wyposażenie (z wyłączeniem nieruchomości). Zapasy, tj. materiały, towary handlowe i wyroby gotowe będą sprzedane spółce komandytowej dopiero po jej zarejestrowaniu w KRS.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wartość początkowa środków trwałych wniesionych wkładem do Spółki komandytowej wyceniona na postawie art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych...

(we wniosku pytanie to oznaczono nr 5)

Zdaniem wnioskodawczyni w sytuacji wniesienia wkładu do spółki komandytowej ustalenia wartości początkowej dokonuje się na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Przepis ten stanowi, że wartość początkową środków trwałych stanowi ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładów. Tak ustalona wartość będzie stanowiła podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika