Czy w zaistniałym stanie faktycznym przychody Wnioskodawczyni z tytułu najmu budynku sklepu wielobranżowego (...)

Czy w zaistniałym stanie faktycznym przychody Wnioskodawczyni z tytułu najmu budynku sklepu wielobranżowego uznać należy za przychody z działalności gospodarczej, czy też należy je zakwalifikować jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 01 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 15 kwietnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania za przychód z najmu, przychodów uzyskiwanych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej z wynajmu nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania za przychód z najmu, przychodów uzyskiwanych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej z wynajmu nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą w formie sklepu wielobranżowego. W dniu 01 lutego 2010r. zawarła umowę najmu, na mocy której oddała w najem stanowiący jej własność budynek sklepu, w którym do tego czasu była prowadzona działalność gospodarczą. Budynek ten, był wprowadzony do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej. W dniu 17 lutego 2010r. w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), zawiesiła wykonywanie prowadzonej przez nią działalności gospodarczej na okres 24 miesięcy. Aktualnie jest zatrudniona na umowę o pracę jako technik radiolog.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy w zaistniałym stanie faktycznym przychody Wnioskodawczyni z tytułu najmu budynku sklepu wielobranżowego uznać należy za przychody z działalności gospodarczej, czy też należy je zakwalifikować jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy w przypadku zakwalifikowania przychodów z tytułu najmu jako odrębnego źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawczyni będzie uprawniona do wyboru sposobu opodatkowania bądź na zasadach ogólnych tzn. według skali podatkowej (art. 27 ust. 1 ww. ustawy), bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne)...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 10 ust. 1-6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
  2. działalność wykonywana osobiście,
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza,
  4. działy specjalne produkcji rolnej,
  5. (uchylony),
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stosownie do treści art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.

Stosownie do treści ust. 3 powołanego przepisu, w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z powyższych przepisów wynika, że pozarolnicza działalność gospodarcza i najem (podnajem itp.) są odrębnymi źródłami przychodów, z tym że w przypadku objęcia najmem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, przychody z tego najmu są także przychodami z działalności gospodarczej. Jeżeli natomiast podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, to wówczas przychody z najmu będą kwalifikowane jako pochodzące z odrębnego źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy.

Wnioskodawczyni aktualnie nie wykonuje działalności gospodarczej ? prowadzenie przez nią działalności gospodarczej uległo zawieszeniu na okres 24 miesięcy na mocy art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Tym samym zaś nie można uznać, by wynajmowany przez nią budynek był związany z działalnością gospodarczą, skoro począwszy od 17 lutego 2010r. Wnioskodawczyni takiej działalności już nie wykonuje.

Skoro w niniejszym stanie faktycznym, z uwagi na zawieszenie działalności przez Wnioskodawczynię, najem stanowi odrębne od pozarolniczej działalności źródło przychodów, przychody z tego tytułu mogą zostać opodatkowane, według wyboru Wnioskodawczyni, bądź na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej, bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Przy czym, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, iż najem dla celów podatkowych może być traktowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy. Co do zasady dokonanie kwalifikacji w ww. zakresie oraz określenie sposobu rozliczenia przychodów z najmu, ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzeczy w najem.

Zauważyć jednak należy, iż w przypadku gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z pozarolniczą działalnością gospodarczą, lub najem jest przedmiotem tej działalności, to zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy, przychody z wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości zaliczane są, w świetle art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni w dniu 01 lutego 2010r. (w okresie prowadzenia działalności gospodarczej) wynajęła budynek sklepu, w którym prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu, będący środkiem trwałym w tej działalności. Z dniem 17 lutego 2010r. zawiesiła prowadzenie ww. pozarolniczej działalności gospodarczej. Przedmiotem wynajmu jest zatem bez wątpienia składnik majątku Wnioskodawczyni, związany z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż przychód uzyskany z tytułu najmu budynku sklepu nie może stanowić przychodu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (najem, dzierżawa itp.), gdyż jest on przychodem ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej. Zauważyć przy tym należy, iż samo zawieszenie przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, na podstawie przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. z 2007r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), nie wpływa na kwalifikację ww. przychodów, które w dalszym ciągu są przychodami z działalności gospodarczej. Mając na względzie, iż organ podatkowy nie może interpretować przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, gdyż nie są to przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej, wskazać jedynie należy, iż zgodnie z art. 14a ust. 3 tej ustawy, w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stanowisko Wnioskodawczyni, jest nieprawidłowe.

Z tej też przyczyny udzielenie odpowiedzi na pytanie oznaczone we wniosku Nr 2 i dokonanie w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawczyni jest bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w zakresie podatku od towarów i usług, wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika