występowanie różnic kursowych od środków własnych

występowanie różnic kursowych od środków własnych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 20 stycznia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie występowania różnic kursowych w związku z:

  • wypłatą środków pieniężnych z konta walutowego i ich przeznaczenia na cele prywatne ? jest prawidłowe,
  • wypłatą środków pieniężnych z konta walutowego i ich przeznaczenia na cele związane z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie występowania różnic kursowych w związku wypłatą środków pieniężnych z konta walutowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca posiada rachunek walutowy związany z prowadzoną samodzielnie działalnością gospodarczą. Większość wpływów z działalności regulowanych jest przez kontrahentów w walucie obcej bezpośrednio na powyższe konto walutowe. Po otrzymaniu poszczególnych należności walutowych, Wnioskodawca dokonuje ich wypłaty z banku i sprzedaży w kantorze. Zakupione w kantorze złotówki wpłaca na konto osobiste. W ciągu miesiąca wykorzystuje powyższe środki zarówno na cele prywatne jak i na potrzeby działalności gospodarczej. W momencie sprzedaży walut nie potrafi określić jaka część powyższych środków będzie przeznaczona w danym miesiącu na potrzeby własne, a jaka na działalność gospodarczą.

Zazwyczaj jest to wielkość pomiędzy 10% a 70% wartości. Jakakolwiek prognoza w tej kwestii jest dodatkowo utrudniona faktem, że należności złotówkowe nie spływają terminowo. Zdarza się także, że np. po roku czasu dokonuje zakupu środka trwałego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą za złotówki, które pochodzą z comiesięcznego oszczędzania sprzedawanych sukcesywnie walut obcych na koncie osobistym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy powstają różnice kursowe na rachunku, jeżeli Wnioskodawca sprzedaje w kantorze otrzymane należności w walucie obcej, następnie wpłaca złotówki na osobisty rachunek bankowy i w miarę potrzeb przeznacza środki tam zgromadzone zarówno na potrzeby własne, jak i na prowadzenie działalności gospodarczej....

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie powstają różnice kursowe na rachunku, ponieważ sprzedawane w kantorze waluty obce wpłacane są w postaci złotówek na jego osobiste konto bankowe, a w momencie sprzedaży walut nie potrafi określić jaką część środków przeznaczy na działalność gospodarczą, a jaką na potrzeby własne.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretację indywidualną z dnia 14 marca 2008r. Znak: ITPB1/415-725/07/MZ wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 14 ust. 1a ww. ustawy).

Natomiast w myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Zasady ustalania różnic kursowych reguluje art. 24c ww. ustawy. Stosownie do art. 24c ust. 1 ww. ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

W myśl art. 24c ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają między innymi jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Natomiast w oparciu o art. 24c ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, ujemne różnice kursowe powstają między innymi jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

W myśl natomiast art. 24c ust. 8 ww. ustawy, podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków pieniężnych lub wartości pieniężnych w walucie obcej według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego.

Z powyższych przepisów wynika, iż w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą mogą powstawać różnice kursowe od własnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym podmiotu gospodarczego. Przyczyną powstania różnic kursowych w tym przypadku, jest różny kurs walut pomiędzy dniem wpływu środków pieniężnych (wartości pieniężnych) na rachunek walutowy a dniem wypływu tych środków (wartości). W obu przypadkach (dla wpływu i wypływu) wartość środków pieniężnych przelicza się według faktycznie zastosowanego kursu waluty. Zauważyć jednak należy, iż różnice te powstaną jedynie w przypadku, gdy zarówno transakcja, w wyniku której na rachunek walutowy wpłyną środki pieniężne, jak i transakcja, na skutek której środki te wypłyną z rachunku, będą związane z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W związku z tą działalnością posiada rachunek walutowy, na który wpływają należności od jego kontrahentów. Otrzymane środki pieniężne Wnioskodawca wypłaca z ww. rachunku bankowego, sprzedaje w kantorze, a otrzymane złotówki wpłaca na konto osobiste. Pozyskane w ten sposób złotówki wykorzystuje zarówno na cele prywatne, jak i na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (np. na zakup środków trwałych).

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w przypadku przeznaczenia środków pieniężnych pozyskanych ze sprzedaży walut, pozyskanych w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej, na cele osobiste Wnioskodawcy, nie powstaną różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatkowanie tych środków nie ma bowiem związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Natomiast w przypadku, gdy otrzymane ze sprzedaży ww. walut złotówki zostaną wykorzystane na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą powstać różnice kursowe od środków własnych, o których mowa w ww. art. 24c ust. 2 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pamiętać przy tym należy, iż w przypadku przeznaczenia ww. złotówek na zakup środka trwałego, różnice te należy rozliczać poprzez uwzględnienie ich w wartości początkowej tego środka trwałego. Zgodnie bowiem z art. 22g ust. 5 ww. ustawy, cenę nabycia, o której mowa w ust. 3, oraz koszt wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Z uwagi na powyższe stanowisko przedstawione we wniosku w zakresie występowania różnic kursowych w związku wypłatą środków pieniężnych z konta walutowego i ich przeznaczenia na cele prywatne jest prawidłowe, natomiast w zakresie występowania różnic kursowych w związku z wypłatą środków pieniężnych z konta walutowego i ich przeznaczenia na cele związane z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 ? 100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika