skutki podatkowe sprzedaży samochodów osobowych wykupionych po zakończeniu ich leasingu

skutki podatkowe sprzedaży samochodów osobowych wykupionych po zakończeniu ich leasingu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 21 czerwca 2010r.), uzupełnionym w dniu 13 września 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodów osobowych wykupionych po zakończeniu ich leasingu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2010r. został złożony w tut. Biurze ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodów osobowych wykupionych po zakończeniu ich leasingu.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 31 sierpnia 2010r. Znak: IBPP1/443-585/10/LSz oraz IBPBI/1/415-601/10/ESZ wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 13 września 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka posiada trzy apteki. W kwietniu br. w związku z dodatkowymi wolnymi dniami od pracy, spółka poniosła duże straty. Straciła płynność finansową i nie mogła zaopatrywać się w leki dla pacjentów. W dniu 15 kwietnia 2010r. Spółka otrzymała fakturę wykupu dwóch samochodów z leasingu o wartości (9.300 zł i 7.800 zł). Sprzedaż samochodów w dużej mierze pomogłaby w bieżącej działalności spółki.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż na podstawie umowy leasingu operacyjnego spółka nabyła w dn. 29 września 2006 roku i 29 stycznia 2007 roku samochody osobowe BMW. Samochody były wykorzystywane w spółce do działalności opodatkowanej spółki. Spółka powyższe samochody użytkuje do dnia dzisiejszego. Opłaty leasingowe zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności. Wydatek na wykupienie użytkowanych samochodów nie był zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. Samochody użytkowane w spółce nie stanowiły środków trwałych w tej działalności.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedaż samochodów jest przychodem...

Zdaniem Wnioskodawcy, po używaniu samochodów dłużej niż pół roku sprzedaż nie stanowi przychodu spółki.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51 poz. 307 ze zm.), źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zasady ustalania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 ww. ustawy, który w ust. 1 stanowi, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ww. ustawy, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, samochody używane na podstawie umowy leasingu operacyjnego były wykorzystywane w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Zatem opłaty leasingowe mogły być (i jak wynika z wniosku były) zaliczane do kosztów uzyskania przychodów tej działalności. Możliwość preferencyjnego wykupu samochodów po okresie leasingu też była związana z działalnością gospodarczą. Ponadto przedmiotowe samochody od momentu wykupu były w dalszym ciągu wykorzystywane na potrzeby prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej. W świetle powyższego istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy tymi składnikami majątku, a prowadzoną działalnością gospodarczą.

Należy zauważyć, iż przepis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wymienia wszystkich przychodów z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Natomiast przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, wskazuje na niektóre rodzaje przychodów, zaliczanych również do przychodów z działalności gospodarczej.

Zatem przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, a więc również, że sprzedaży używanych przy prowadzeniu działalności gospodarczej samochodów, będących wcześniej przedmiotem leasingu operacyjnego, nawet nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (a więc nie będących środkami trwałymi), stanowią przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zważywszy na fakt, iż wnioskodawcą jest Spółka Jawna niniejsza interpretacja stosownie do postanowień m. in. art. 14k Ordynacji podatkowej jest wiążąca tylko dla tego podmiotu co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla wspólników tej Spółki.

Jednocześnie nadmienić należy, iż:

  • w zakresie sposobu określenia wartości początkowej samochodów wykupionych po zakończeniu umowy leasingu oraz
  • w zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług,

zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika