Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo dodając w zeznaniu PIT-28 przychód z umowy o działo (...)

Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo dodając w zeznaniu PIT-28 przychód z umowy o działo na terenie Niemiec za okres od I do IX 2009r. do przychodów z działalności firmy za okres od X ? XII 2009r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 30 czerwca 2010r.), uzupełnionym w dnach 26 sierpnia 2010r. i 21 września 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów uzyskanych w Niemczech w okresie od stycznia do września 2009r. z tytułu umowy o pracę ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów uzyskanych w Niemczech w okresie od stycznia do września 2009r. z tytułu umowy o pracę.

Wniosek powyższy zawierał braki formalne, dlatego też, pismami z dnia 11 sierpnia 2010r. i 03 września 2010r. Znak: IBPBI/1/415-619/10/ZK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 26 sierpnia 2010r. i 21 września 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W okresie od stycznia do września 2009r. Wnioskodawca pracował na terenie Niemiec na umowę o dzieło. W październiku 2009r. zarejestrował własną firmę w Polsce, która świadczy usługi na terenie Niemiec. Od uzyskanych przychodów opłaca podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W związku z tym, że w Niemczech nie został odprowadzony podatek od jego przychodów, składając roczne zaznanie PIT-28, do uzyskanych przychodów z działalności firmy dodał przychód uzyskany w Niemczech, który powstał przed założeniem firmy.

Przedmiotem działalności, którą wykonywał w Niemczech na umowę o dzieło jest ten sam rodzaj działalności, którą świadczy w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawca zaznacza, iż w 2009r. nie osiągnął żadnych przychodów na terenie Polski.

W uzupełnieniu wniosku wskazano m.in., iż:

  • Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną wg PKD pod symbolem 33.20.Z Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia,
  • faktycznie została zawarta umowa o pracę, a nie jak podano w pkt 54 wniosku ORD-IN z dnia 22 czerwca 2010r. umowa o dzieło z firmą niemiecką, która dokonywała wypłaty należności,
  • przychody za wykonywaną w ramach umowy pracę Wnioskodawca otrzymywał na konto bankowe,
  • w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania Wnioskodawca nie posiada zakładu na terenie Niemiec.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowym jest dodanie w zeznaniu PIT-28 przychodu z umowy o dzieło uzyskanego w okresie od stycznia do września 2009r. na terenie Niemiec do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy uzyskanych w okresie od października do grudnia 2009r....

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe postępowanie jest prawidłowe.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 1a ww. ustawy, jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c, art. 30e oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

Jednocześnie ww. ustawa wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 wymienia odrębnie m.in. wskazane w pkt 1 i 3 tego przepisu:

  • stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
  • pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ww. ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 2 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz osiągające przychody w związku z prowadzeniem działalności w zakresie wolnych zawodów opłacają zryczałtowany podatek dochodowy w formie:

  1. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  2. karty podatkowej.

Natomiast zgodnie z art. 3 tej ustawy, przychodów (dochodów) opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 6 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 8, podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych oraz spółki partnerskiej, której wspólnikami są wyłącznie osoby wykonujące wolny zawód, zwanych dalej 'spółką'.

W myśl art. 21 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy, podatnicy są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.

Zatem jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, to przychodów opodatkowanych w tej formie nie łączy się z dochodami uzyskanymi z innych źródeł przychodów, w tym z tytułu stosunku pracy. Oznacza to, iż przychody te podlegają odrębnemu opodatkowaniu. Należy przy tym zaznaczyć, iż zgodnie z art. 45 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w okresie od stycznia do września 2009r. pracował na terenie Niemiec na podstawie umowy o pracę. Od uzyskanych przychodów w Niemczech nie został odprowadzony podatek. W październiku 2009r. zarejestrował w Polsce własną firmę, która świadczy usługi na terenie Niemiec, które są tożsame z pracą świadczoną na podstawie stosunku pracy. Od uzyskanych przychodów opłaca podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W złożonym zaznaniu rocznym PIT-28 do uzyskanych z działalności gospodarczej przychodów dodał przychód uzyskany w Niemczech ze stosunku pracy.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, iż Wnioskodawca był zobowiązany do złożenia dwóch odrębnych zeznań podatkowych za 2009r., a mianowicie zeznania na formularzu PIT-28 ?Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (?)?, w którym należało wykazać dochody wyłącznie z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz zeznania na formularzu PIT-36 ?Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym?, którym należało objąć dochody uzyskane z tytułu umowy o pracę.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku dołączono dokument źródłowy. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do jego oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika