Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

19.4.2011

Czy jako osoba fizyczna prowadząca własną działalność gospodarczą, zaciągając ww. kredyt hipoteczny, (...)

Interpretacja indywidualna sygnatura: IBPBI/1/415-62/11/ZK

Typ dokumentu:Interpretacja indywidualna
Sygnatura:IBPBI/1/415-62/11/ZK
Autor:Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
Słowa kluczowe:działalność gospodarcza, koszty uzyskania przychodów, odsetki od kredytu
Kategoria:
Istota interpretacji:Czy jako osoba fizyczna prowadząca własną działalność gospodarczą, zaciągając ww. kredyt hipoteczny, może odsetki od tego kredytu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Strona 1 z 2
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 17 stycznia 2011r.), uzupełnionym w dniu 31 marca 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na nabycie i wykończenie (remont) mieszkania ?jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na nabycie i wykończenie (remont) mieszkania.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 17 marca 2011r. Znak: IBPBI/1/415-62/11/ZK i IBPBI/1/415-63/11/ZK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 31 marca 2011r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od dnia 09 listopada 2007r. Wnioskodawca prowadzi własną działalność gospodarczą, nr PKD 66.19.Z ? Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych oraz nr PKD 67.13.Z ? Działalność pomocnicza finansowa gdzie indziej nie sklasyfikowana. Uzyskiwane dochody opodatkowuje na ?zasadach ogólnych?, na podstawie osobiście prowadzonej książki przychodów i rozchodów. Posiada mieszkanie spółdzielcze-własnościowe, w którym to 49% powierzchni użytkowej mieszkania przeznaczone jest na siedzibę jego firmy. Posiada też samochód osobowy kupiony jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, na który ma kredyt samochodowy w banku. Odsetki od tego kredytu oraz amortyzację samochodu wlicza do kosztów uzyskania przychodu. Jako osoba fizyczna osiągająca przychód z własnej działalności gospo?darczej, chce zaciągnąć kredyt hipoteczny celem:

  • nabycia nowego mieszkania, do którego przeniósłby siedzibę swojej firmy oraz
  • tym samym kredytem skonsolidować obecnie posiadany kredyt samochodowy.

Dla zapewnienia odpowiedniej wartości zabezpieczenia tego nowego kredytu, obecnie posiadane mieszkanie też byłoby przeznaczone pod zastaw hipoteczny tego nowego kredytu.

Czyli celem nowego kredytu hipotecznego byłoby:

  • nabycie i wykończenie (remont) mieszkania i
  • spłata kredytu samochodowego.

Zabezpieczeniem tego kredytu będzie obecnie posiadane mieszkanie oraz nowo nabyte mieszkanie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadząca własną działalność gospodarczą, zaciągając ww. kredyt hipoteczny będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, odsetki od tego kredytu, procentowo w stosunku do powierzchni mieszka?nia przeznaczonej na tzw. siedzibę firmy...

Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy art. 22 i art. 23 ust. 1 pkt 32 i 33 oraz interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej:

  • w Bydgoszczy z dnia 13 października 2009r. Znak: ITPB1/415-613/09,
  • w Katowicach z dnia 29 września 2009r. Znak: IBPBI/1/415-568/09/BK,
  • w Warszawie z dnia 04 lipca 2008r. Znak: IPPB1/415-569/08-2/AŻ,

przysługuje mu możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu, odsetek od kredytu hipotecznego, procentowo w stosunku do powierzchni mieszkania przeznaczonej na tzw. siedzibę firmy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 7
  • 3
  • 2
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !

Porady prawne

  • Koszty uzyskania przychodu a wynajem mieszkania

    Przy wynajmie mieszkania na zasadach ogólnych kosztem uzyskania przychodu mogą być odsetki od kredytu udzielonego na jego zakup. W tej sytuacji cena mieszkania od dewelopera (...)

  • Pożyczka a koszt w działalności gospodarczej

    Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą). Jako osoba fizyczna posiadam pożyczkę z banku, którą chciałbym (...)

  • Moment zaliczenia do kosztów odsetek od kredytu

    Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych KPiR, koszty rozliczam kasowo. Spłacam kredyt zaciągnięty na zakup samochodu firmowego. Kredyt spłacam zgodnie (...)

  • Odsetki od kredytu kosztem

    Prowadzę działalność gospodarczą, podatek rozliczam na podstawie PKPiR - koszty kasowo. Dla celów działalności wziełam kredyt. Kapitał, jak i odsetki, staram sie (...)

  • Wliczanie w koszty tzw. kilometrówek

    Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Kupiłam samochód osobowy (prywatnie - nie na firmę), który zamierzam wykorzystywać do celów (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane