Dot. zwrotu wspólnikowi majątku likwidowanej spółki cywilnej.

Dot. zwrotu wspólnikowi majątku likwidowanej spółki cywilnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 27 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych zwrotu wspólnikowi majątku likwidowanej spółki cywilnej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu wspólnikowi majątku likwidowanej spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wspólniczki spółki cywilnej zamierzają rozwiązać tę spółkę i podzielić pomiędzy siebie jej majątek. Aktualnie jedynym majątkiem spółki cywilnej są akcje Spółki akcyjnej, objęte za aport w postaci składników stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wniesionych w 1998r. do spółki akcyjnej przez ówczesnych wspólników spółki cywilnej. Spółka od dłuższego czasu nie prowadzi działalności gospodarczej. W wyniku podziału majątku likwidowanej spółki cywilnej, każdej wspólniczce przypadnie ilość akcji, stanowiących aktualnie ich współwłasność łączną, która odpowiadać będzie jej procentowemu udziałowi w zyskach i stratach spółki cywilnej, tj. Wnioskodawczyni otrzyma 99% akcji spółki, zaś druga wspólniczka otrzyma 1% akcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku rozwiązania spółki cywilnej i podziału pomiędzy wspólniczki majątku tej spółki, poprzez przyznanie każdej z nich na wyłączną własność akcji S.A., w takim stosunku w jakim każda z nich uczestniczy w zyskach i stratach tej spółki, bez spłat i dopłat powstanie po stronie dotychczasowych wspólniczek spółki cywilnej przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ...

Zdaniem Wnioskodawczyni, z chwilą rozwiązania spółki cywilnej, majątek tej spółki w postaci akcji S.A., przekształci się ze współwłasności łącznej, we współwłasność w częściach ułamkowych, w której 99/100 tego majątku przypadnie Wnioskodawczyni, a 1/100 drugiej wspólniczce. Zniesienie tej współwłasności ułamkowej poprzez przyznanie na wyłączną własność każdej ze Wspólniczek takiej ilości akcji S.A., jaka będzie odpowiadać jej udziałowi w majątku likwidowanej spółki cywilnej według Wnioskodawczyni nie będzie rodzić obowiązku podatkowego po stronie byłych wspólniczek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, albowiem w takim przypadku nie następuje żadne przysporzenie, na rzecz którejkolwiek byłej wspólniczki. Zniesienie współwłasności ułamkowej akcji nie prowadzi także do zmiany od strony ekonomicznej zakresu władztwa nad akcjami przez każdą z byłych wspólniczek. Wnioskodawczyni na skutek takiej czynności prawnej stanie się wyłączną właścicielką 99% akcji, które dotychczas posiada jako współwłasność łączną w ramach spółki cywilnej, zaś 1% akcji przypadnie na wyłączną własność drugiej wspólniczki. Dokładnie w takim samym stosunku dotychczasowe wspólniczki posiadają prawa do majątku tejże spółki cywilnej.

Zdaniem Wnioskodawczyni, powyższe stanowisko znajduje uzasadnienie w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, ze zm.), według stanu prawnego obowiązującego od dnia 01 stycznia 2011 r., w związku ze zmianami wprowadzonymi przepisami ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. Nr 226, poz. 1478, ze zm.). Albowiem stosownie do przepisów art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 ust. 2 pkt 17 b) ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpienia wspólnika z takiej spółki. A contrario, przychodem takim nie jest samo otrzymanie składników majątku w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, jeżeli były wspólnik takiej spółki nie zbywa tych otrzymanych składników likwidowanej spółki.

Przy czym, należy tutaj jeszcze dodać, iż stosownie do przepisu art. 14 ust. 3 pkt 12 b) ustawy, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Potwierdzeniem takiego stanowiska jest również przepis art. 24 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym zawarta została definicja dochodu dotyczącego m.in. składników majątku, otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną - dochód taki powstaje bowiem dopiero w przypadku odpłatnego zbycia tych składników.

Transponując powyższe przepisy do opisanego wyżej przyszłego stanu faktycznego Wnioskodawczyni stwierdza, iż otrzymanie 99% akcji spółki S.A., jako składnika majątku likwidowanej spółki cywilnej nie będzie stanowić dla Niej przychodu z działalności gospodarczej, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że akcji tych nie zbędzie w sposób odpłatny przez okres 6-ciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi likwidacja powyższej spółki cywilnej, ani też nie będzie ich zbywać odpłatnie w wykonaniu działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że z uwagi na fakt, iż z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, iż Wnioskodawczyni planuje zbyć akcje otrzymane w wyniku rozwiązania spółki cywilnej - przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej była wyłącznie ocena skutków podatkowych zwrotu wspólnikowi majątku likwidowanej spółki cywilnej jakie powstaną na dzień rozwiązania tej spółki. Jeżeli Wnioskodawczyni jest zainteresowana uzyskaniem interpretacji indywidualnej z zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia akcji nabytych w wyniku rozwiązania spółki cywilnej winna w tym zakresie wystąpić z odrębnym wnioskiem ORD-IN.

Nadmienić należy, iż w zakresie określenia skutków podatkowych rozwiązania spółki cywilnej, dla innego niż Wnioskodawczyni wspólnika, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika