Jaka forma opodatkowania podatnika pozbawia go możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem?

Jaka forma opodatkowania podatnika pozbawia go możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 18 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • utraty prawa do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest prawidłowe,
  • możliwości wspólnego opodatkowania dochodów małżonków uzyskanych w 2012 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie utraty prawa do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz możliwości wspólnego opodatkowania dochodów małżonków uzyskanych w 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 1 listopada 2012 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej (Salon Fryzjerki Damsko-Męski). Z wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, wynika, iż działalność tę sklasyfikowano pod symbolem PKD 96.02.Z. Wnioskodawczyni jako formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej wybrała ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jednocześnie 1 listopada 2012 r. zawarła umowę z jednym z przedsiębiorców o świadczenie swoim miejscu pracy, a także poza nim usług reklamowych na jego rzecz. Umowa ta miała na celu pozyskiwanie klientów dla przedsiębiorcy poprzez wręczanie klientom materiałów reklamowych (marketing bezpośredni). Ww. umowa obowiązuje od 1 listopada 2012 r. Rachunek z tytułu tej umowy za listopad 2012 r. został wystawiony 1 listopada 2012 r. a należność została zapłacona w formie gotówkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy na podstawie art. 8 ust.1 pkt e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), w związku z pkt 34 Załącznika nr 2 do tej ustawy:

  1. nastąpiła utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego?
  2. zaistniała możliwość wspólnego rozliczenia rocznego z mężem prowadzącym działalność gospodarczą i uiszczającym podatek dochodowy na tzw. zasadach ogólnych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, na podstawie przytoczonych przepisów ww. ustawy, w związku ze świadczeniem usług reklamowych na rzecz jednego z podmiotów gospodarczych, od dnia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, tj. od 1 listopada 2012 r., utraciła prawo do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Wnioskodawczyni uważa także, że będzie miała możliwość wspólnego rozliczenia rocznego z mężem prowadzącym działalność gospodarczą, ponieważ w związku małżeńskim pozostaje powyżej 1 roku.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej ?spółką?.

Podkreślić należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest m.in. uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przy czym, w myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) tej ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

W załączniku tym, tj. Wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług, pod poz. 34 wymieniony jest cały Dział 73 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, tj. ? Usługi reklamowe; usługi badania rynku i opinii publicznej, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Należy zwrócić uwagę, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r., działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.), wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88 poz. 439 ze zm.), z zastrzeżeniem zawartym w pkt 2 definiującym działalność gastronomiczną i pkt 3 definiującym działalność usługową w zakresie handlu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni w dniu 1 listopada 2012 r., tj. w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej zawarła umowę o świadczenie usług reklamowych w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej, na podstawie, której uzyskała w tym dniu przychód z tytułu świadczenia tych usług w miesiącu listopadzie 2012 r. Na tę okoliczność wystawiła w dniu 1 listopada 2012 r. rachunek, który został zapłacony gotówką.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie Wnioskodawczyni świadczyła usługi reklamowe, o których mowa we wniosku uzyskując z tego tytułu przychód, to utraciła prawo do opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzyskanie przychodów z wykonywanych usług reklamowych, o których mowa w poz. 34 Załącznika Nr 2 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w świetle art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) tej ustawy, powoduje utratę prawa do opodatkowania w tej formie. Wskazać przy tym należy, iż zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Skoro Wnioskodawczyni utraciła prawo do opłacania podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to zobowiązana była do założenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów i opłacania podatku na tzw. zasadach ogólnych.

W tym też zakresie stanowisko Wnioskodawczyni uznano za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, od osiąganych przez nich dochodów.

Jednakże art. 6 ust. 2 ww. ustawy, przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków. Powołany przepis stanowi, iż małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Stosownie do treści art. 6 ust. 8 powołanej ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Na podstawie art. 6 ust. 9 ww. ustawy, zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (tj. m.in. osób fizycznych osiągających przychody z tytułu umowy najmu) niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Z treści art. 6 ust. 8 ww. ustawy, bezspornie wynika, że prawa do łącznego opodatkowania dochodów, pozbawieni zostali małżonkowie w sytuacji, gdy w roku podatkowym chociażby do jednego z nich miały zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zważywszy zatem, iż Wnioskodawczyni wybrała ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jako formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej, a następnie (jak sama przyznaje) utraciła prawo do korzystania z tej formy opodatkowania, to bez wątpienia miały do Niej zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, co tym samym w świetle art. 6 ust. 8 o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyklucza możliwość rozliczenia z mężem uzyskanych przez Nią w 2012 r. dochodów.

Z tej też przyczyny, przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawczyni w tym zakresie uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35 ? 016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika