Czy dla akcjonariusza Spółki komandytowo-akcyjnej wnoszącego do niej wkład niepieniężny w postaci (...)

Czy dla akcjonariusza Spółki komandytowo-akcyjnej wnoszącego do niej wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wniesionych w ramach przedsiębiorstwa wartości niematerialnych i prawnych w postaci znaku towarowego, oprogramowania CRM oraz bazy klientów stanowić będą, proporcjonalnie do udziału w zysku Spółki, koszty uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura ? 26 czerwca 2009 r.) uzupełnionym w dniu 21 sierpnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie określenia, czy dla akcjonariusza Spółki komandytowo-akcyjnej wnoszącego do niej wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wniesionych jako wkład niepieniężny w ramach przedsiębiorstwa wartości niematerialnych i prawnych w postaci znaku towarowego, oprogramowania CRM oraz bazy klientów stanowić będą, proporcjonalnie do udziału w zysku Spółki, koszty uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie określenia, czy dla akcjonariusza Spółki komandytowo-akcyjnej wnoszącego do niej wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wniesionych w ramach przedsiębiorstwa wartości niematerialnych i prawnych w postaci znaku towarowego, oprogramowania CRM oraz bazy klientów stanowić będą, proporcjonalnie do udziału w zysku Spółki, koszty uzyskania przychodów.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 12 sierpnia 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 21 sierpnia 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Działalność ta polega na świadczeniu usług rejestracji domen internetowych i hostingu. Charakter i zakres działalności gospodarczej znajdują odzwierciedlenie w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wnioskodawcę. Przedsiębiorca rozważa zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej w dotychczasowej formie oraz przekształcenie prowadzonej przez siebie działalności, poprzez wniesienie przedsiębiorstwa do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej 'SKA') tytułem wkładu niepieniężnego. 'SKA' działać będzie w oparciu o art. 125-150 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. - dalej 'KSH').

Wnioskodawca stanie się akcjonariuszem 'SKA', Komplementariuszem w 'SKA' będzie spółka akcyjna, której 100% akcji posiadać będzie Wnioskodawca. Struktura kapitału zakładowego 'SKA' będzie się przedstawiać następująco:

  • Akcjonariusz - osoba fizyczna, Wnioskodawca,
  • Komplementariusz - Spółka Akcyjna w której Wnioskodawca posiada 100% akcji.

Wnioskodawca jako akcjonariusz wniesie do ?SKA? jako wkład niepieniężny zespół składników majątkowych i niemajątkowych, służący mu dotychczas do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, stanowiący przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm. ? dalej 'KC') oraz art. 5a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - zwany dalej 'Przedsiębiorstwem'.

W skład wnoszonego do ?SKA? Przedsiębiorstwa nie będą wchodzić akcje ani udziały w spółkach posiadających osobowość prawną.

Wartość obejmowanych przez Wnioskodawcę akcji ?SKA?, odpowiadać będzie wartości rynkowej opisanego wyżej Przedsiębiorstwa. Wyceny wartości rynkowej całego Przedsiębiorstwa oraz wyceny wartości rynkowej jego poszczególnych elementów dokona biegły rzeczoznawca. Wartość Przedsiębiorstwa przyjęta w drodze wyceny przewyższy wartość Przedsiębiorstwa wynikającą z ksiąg rachunkowych zamykanego przedsiębiorstwa (jednoosobowej działalności gospodarczej). Na wartość wnoszonego do ?SKA? Przedsiębiorstwa składać się będą bowiem nie tylko środki trwałe, wyposażenie i wartości niematerialne i prawne, które będą ujawnione w księgach Przedsiębiorstwa w dniu wniesienia. Składniki wnoszonego Przedsiębiorstwa, tym samym przedmiot wyceny, obejmie bowiem również takie składniki majątku, które istnieją w dniu wnoszenia aportu ale nie były ujawnione w księgach rachunkowych jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca przyjmuje również założenie, iż w efekcie wyceny Przedsiębiorstwa oraz jego wniesienia do ?SKA?, wystąpi dodatnia wartość firmy.

Składnikami majątkowymi, które nie były ujawnione dotychczas w księgach rachunkowych działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a które istnieją w dniu wnoszenia aportu będą w szczególności:

  • znak towarowy, zarejestrowany przez Wnioskodawcę w trakcie prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • oprogramowanie do zarządzania relacjami z klientami (CRM), opracowane przez Wnioskodawcę w trakcie prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej - dalej ?Oprogramowanie CRM';
  • baza klientów firmy.

W konsekwencji, powyższe aktywa nie były też przedmiotem amortyzacji podatkowej w księgach rachunkowych prowadzonych na potrzeby jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Powyższe aktywa opracowane, wytworzone i rozwijane w toku prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej, istniejące w dniu wniesienia Przedsiębiorstwa do ?SKA? - zostaną zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości ujawnione w księgach ?SKA? jako nowej jednostki w wartości wynikającej z wyceny biegłego rzeczoznawcy. ?SKA? będzie zgodnie z przepisami prowadzić księgi handlowe i sporządzać bilans. Po wniesieniu Przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego Wnioskodawcy - w bilansie nowego podmiotu ?SKA? po stronie aktywów ujawnione zostaną m.in. wartości niematerialne i prawne w postaci Oprogramowania CRM, znaku towarowego oraz bazy klientów. Wartość poszczególnych aktywów zostanie przyjęta do bilansu w wysokości przyjętej przez biegłego rzeczoznawcę na potrzeby wyceny.

Znak towarowy został zarejestrowany przez Wnioskodawcę w 2007r. i stanowi rozpoznawalny znak towarowy w szczególności na rynku usług rejestracji domen i hostingu, dający klientom rękojmię jakości i pewności świadczonych usług.

?Oprogramowanie CRM? zostało wytworzone w toku jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę i jest ono niezbędne w wykonywaniu przez niego zasadniczej działalności polegającej na rejestracji domen internetowych i hostingu. ?Oprogramowanie CRM? jako element wnoszonego przedsiębiorstwa do ?SKA?, stanowić będzie o funkcjonowaniu systemu bazodanowego w ?SKA?. Jego miejsce w strategii rozwoju ?SKA? będzie kluczowe, bowiem spełniać ono będzie podstawową funkcję w procesie świadczenia usług rejestracji domen. Przedmiotowe oprogramowanie stanowić będzie zasadnicze narzędzie przyczyniające się do zachowania i wzrostu konkurencyjności 'SKA?, tym samym wpłynie na poziom generowanych przez ?SKA? przychodów. Rejestracja klientów firmy odbywa się w sposób zautomatyzowany drogą elektroniczną. Zainteresowana usługą osoba rejestruje się w Panelu Klienta, wypełnia tam stosowny formularz, akceptuje treść regulaminu świadczenia danej usługi i w ten sposób dochodzi do zawarcia umowy. Zawieranie umów w ten sposób jest możliwe przy zastosowaniu właśnie ?Oprogramowania CRM?. Oprogramowanie CRM jest elementem niezbędnym dla prowadzenia takiego profilu działalności.

?Baza klientów? firmy powstała w toku prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej i obejmuje obecnie już ponad 200.000 klientów. Klienci są pozyskiwani w sposób opisany powyżej w informacji dotyczącej ?Oprogramowania CRM?.

Świadczone usługi mają charakter okresowy tzn. są zawierane zwykle na okres 1-ego roku. W znaczącej większości klienci zadowoleni z usług przedłużają świadczenie usług na kolejne okresy. Istniejąca baza klientów oraz w szczególności jej forma (funkcjonalność) z punktu widzenia opracowanego ułożenia poszczególnych danych (rekordów) w bazie, stanowić będzie zatem bardzo istotny element Przedsiębiorstwa wnoszonego do ?SKA?.

Wskazane powyżej aktywa, stanowiące co do zasady wartości niematerialne i prawne, zostały wytworzone we własnym zakresie, nie zostały wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych dla celów podatkowych (taka możliwość przewidziana została bowiem wyłącznie w odniesieniu do nabytych wartości), zaś wcześniejszej wydatki związane z ich funkcjonowaniem (rozwojem) stanowiły bieżący koszt podatkowy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dla Wnioskodawcy jako akcjonariusza SKA wnoszącego do niej wkład niepieniężny w postaci Przedsiębiorstwa - w sposób i w zakresie opisanym w zdarzeniu przyszłym - odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wniesionych do SKA wartości niematerialnych i prawnych w postaci znaku towarowego i Oprogramowania CRM stanowić będą, proporcjonalnie do udziału w zysku SKA, koszty uzyskania przychodów...

(we wniosku pytanie to oznaczono nr 2)

Czy dla Wnioskodawcy jako akcjonariusza SKA wnoszącego do niej aport w postaci Przedsiębiorstwa - w sposób i w zakresie opisanym w zdarzeniu przyszłym - odpisy amortyzacyjne od wniesionej do SKA wartości niematerialnej i prawnej w postaci bazy klientów, stanowić będą, proporcjonalnie do udziału w zysku SKA koszty uzyskania przychodów...

(we wniosku pytanie to oznaczono nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, ?SKA? jako Spółka komandytowo-akcyjna będzie spółką osobową, formą transparentną (przejrzystą) podatkowo. Transparentność (przejrzystość) podatkowa oznacza, iż Spółka komandytowo - akcyjna nie jest sama w sobie podatnikiem podatku dochodowego, lecz podatnikami w zakresie osiąganych przez nią dochodów są jej akcjonariusze oraz komplementariusze.

Biorąc zatem pod uwagę, iż akcjonariuszem będzie Wnioskodawca jako osoba fizyczna, to do osiąganych przez niego dochodów w ramach udziału w zyskach ?SKA? należy stosować przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.- dalej updof) - zgodnie z art. 8 updof.

W konsekwencji, po stronie Wnioskodawcy jako akcjonariusza ?SKA? odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości przyjętych w księgach ?SKA? dla składników majątkowych wniesionych do niej w ramach Przedsiębiorstwa - będą stanowić koszty uzyskania przychodów (dalej - kup), proporcjonalnie do jego udziału w zysku ?SKA?.

W szczególności, zgodnie z art. art. 22b ust. 1 pkt 4 i 6 updof, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c updof, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  • autorskie lub pokrewne prawa majątkowe;
  • prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000r. - Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 updof, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W konsekwencji, Wnioskodawca będzie miał prawo rozpoznawać jako kup odpisy amortyzacyjne dokonywane od:

  • wartości początkowej Oprogramowania CRM, oraz
  • wartości początkowej słownego znaku towarowego ,

- które zostaną ujęte w księgach ?SKA? po wniesieniu do niej aportem Przedsiębiorstwa jako wartości niematerialne i prawne w rozumieniu art. 22b ust. 1 updof.

Oprogramowanie CRM jako wartość niematerialna i prawna:

Zgodnie z art. 1 ust.

2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, utworami będącymi przedmiotem prawa autorskiego są m.in. programy komputerowe. Brak jednak w tej ustawie legalnej definicji programu komputerowego, dlatego też dla określenia, czym jest program komputerowy należy posłużyć się definicją potoczną. Zatem program komputerowy można zdefiniować jako konstrukcję językową składającą się ze skończonego ciągu ściśle określonych instrukcji postępowania, które prowadzą do rozwiązania konkretnego zadania w skończonej liczbie kroków i zdań wyrażonych językiem programowania, czy jako zestaw funkcjonalności przeznaczonych do użycia bezpośrednio lub pośrednio w komputerze w celu osiągnięcia określonego rezultatu.

Mając na uwadze powyższą definicję programu komputerowego, nie ulega wątpliwości, że Oprogramowanie CRM wniesione aportem do ?SKA? jako element Przedsiębiorstwa stanowi program komputerowy będący przedmiotem prawa autorskiego.

Słowny znak towarowy jako wartość niematerialna i prawna:

Zgodnie z art. 120 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003r. Nr 119, poz. 1117, ze zm.), znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa - w tym za znak towarowy uznaje się wyraz. Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne (art. 121 ww. ustawy).

Wchodzący w skład wnoszonego do ?SKA? w drodze aportu Przedsiębiorstwa słowny znak towarowy jest objęty ochroną prawną, został bowiem zarejestrowany w Urzędzie Patentowym. Zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega zatem wątpliwości, że prawo ochronne do wyżej wymienionego znaku towarowego stanowić będzie dla ?SKA? wartość niematerialną i prawną.

W ocenie Wnioskodawcy, Oprogramowanie CRM oraz słowny znak towarowy po ich wniesieniu w ramach Przedsiębiorstwa do ?SKA? spełniać będą również wszystkie pozostałe warunki wymienione w updof dla uznania ich za wartości niematerialne i prawne, w szczególności będą wykorzystywane w prowadzonej przez ?SKA? działalności gospodarczej, stanowiąc jedne z najbardziej kluczowych składników majątkowych ?SKA?.

Zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do Oprogramowania CRM oraz słownego znaku towarowego nie zajdą negatywne przesłanki wyłączające uznanie przez niego za kup odpisów amortyzacyjnych alokowanych do osiąganych przez niego przychodów w ramach ?SKA?.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy w związku z powołanymi wyżej przepisami updof, ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych, ustawy prawo własności przemysłowej oraz mając na uwadze zasadę transparentności (przejrzystości) podatkowej ?SKA?, Wnioskodawca jako akcjonariusz ?SKA? będzie miał prawo rozpoznawać jako kup proporcjonalnie do jego udziału w zysku w ?SKA? wartość odpisów amortyzacyjnych od zaewidencjonowanych w księgach ?SKA? jako wartości niematerialne i prawne tj. Oprogramowania CRM oraz słownego znaku towarowego.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 października 2008 roku, sygn. IPPB1/415-864/08-2/JK.

Zdaniem Wnioskodawcy, również odpisy amortyzacyjne od wniesionego w ramach Przedsiębiorstwa do ?SKA? składnika majątkowego w postaci ?bazy klientów' będą mogły stanowić kup dla Wnioskodawcy.

Skoro, jak wskazano wyżej, akcjonariuszem będzie Wnioskodawca jako osoba fizyczna, to do osiąganych przez niego dochodów w ramach udziału w zyskach ?SKA? należy stosować przepisy updof (zgodnie z art. 8 updof). W konsekwencji, po stronie Wnioskodawcy jako akcjonariusza ?SKA? odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości przyjętych w księgach ?SKA? dla składników majątkowych wniesionych do niej w ramach Przedsiębiorstwa - będą stanowić kup, proporcjonalnie do jego udziału w zysku ?SKA?.

W szczególności, zgodnie z art. art. 22b ust. 1 pkt 4 updof, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c updof, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania autorskie lub pokrewne prawa majątkowe.

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zbiory, antologie, wybory, bazy danych spełniające cechy utworu są przedmiotem prawa autorskiego, nawet jeżeli zawierają niechronione materiały, o ile przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie ma twórczy charakter, bez uszczerbku dla praw do wykorzystanych utworów. Po dokonaniu analizy posiadanej bazy danych, w tym w szczególności jej funkcjonalności oraz twórczego charakteru z punktu widzenia zastosowanego kryterium ułożenia informacji w bazie, dostępu do poszczególnych danych (rekordów) oraz funkcjonalności bazy, Wnioskodawca uważa, iż stanowi ona przedmiot ochrony prawem autorskim.

Biorąc pod uwagę powyższe. Wnioskodawca jako akcjonariusz ?SKA? będzie miał prawo rozpoznawać jako kup proporcjonalnie do jego udziału w zysku w ?SKA? wartość odpisów amortyzacyjnych od zaewidencjonowanej w księgach ?SKA? jako wartość niematerialna i prawna bazy danych klientów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, iż na gruncie przedmiotowej sprawy uznanie za prawidłowe stanowiska Wnioskodawcy, uzależnione jest od tego, czy wskazane we wniosku ?Oprogramowanie CRM? oraz ?Baza klientów? mogą być uznane za autorskie lub pokrewne prawa majątkowe a więc za wartości niematerialne i prawne w rozumieniu art. 22b ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym też kontekście wskazać należy, iż przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 ze zm.) nie są przepisami prawa podatkowego, a tym samym nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. W myśl bowiem art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 4 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Wskazać również należy, iż w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym powstają jeszcze inne niż określone przez Wnioskodawcę skutki podatkowe. Skutki te nie były jednak przedmiotem złożonego wniosku ORD-IN, a w konsekwencji ich ocena nie może być przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika