możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika spółki jawnej, będącej (...)

możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika spółki jawnej, będącej komandytariuszem w spółce komandytowej, odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej znaku towarowego dokonywanych przez tę spółkę komandytową, powstałą w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 06 września 2010r. (data wpływu do tut. Biura 14 września 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości:

  • amortyzacji znaku towarowego przez spółkę komandytową, powstałą z przekształcenia spółki z o.o.,
  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawcę w formie spółki jawnej (będącej wspólnikiem ww. spółki komandytowej) działalności gospodarczej części odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez tę spółkę komandytową

?jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości amortyzacji znaku towarowego przez spółkę komandytową, powstałą z przekształcenia spółki z o.o. oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawcę w formie spółki jawnej (będącej wspólnikiem ww. spółki komandytowej) działalności gospodarczej części odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez tę spółkę komandytową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, jest wspólnikiem w spółce jawnej (dalej: SPJ). W rezultacie uchwały zgromadzenia wspólników spółki z o.o. (dalej: SPZOO) w roku 2006 dokonano podwyższenia kapitału zakładowego w SPZOO przez wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki jawnej (dalej: ZCP SPJ). Jednym ze składników majątkowych ZCP SPJ było prawo majątkowe do znaku towarowego. W wyniku powyższego, Wnioskodawca, jako wspólnik w SPJ, stał się pośrednio również wspólnikiem w SPZOO (udziałowcem w SPZOO w wyniku aportu ZCP SPJ stała się SPJ). Prawo majątkowe do znaku towarowego, które wchodziło w skład ZCP SPJ, stanowi w SPZOO wartość niematerialną i prawną, która jest podatkowo amortyzowana, tzn. odpisy amortyzacyjne dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej są zgodnie z przepisami prawa podatkowego kosztem uzyskania przychodów w SPZOO. Aktualnie planowane jest przekształcenie SPZOO w spółkę komandytową (dalej: SPK), w trybie art. 551 § 1 i nast. Kodeksu spółek handlowych, w której to SPK, dotychczasowy wspólnik SPJ będzie komandytariuszem. Oznacza to, że Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, będzie wspólnikiem w SPJ, a SPJ będzie komandytariuszem w SPK.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w wyniku przekształcenia SPZOO w SPK, w trybie art. 551 § 1 K.s.h.:

  1. możliwa będzie dalsza amortyzacja podatkowa wartości niematerialnej i prawnej w postaci prawa majątkowego do znaku towarowego, tzn. odpisy amortyzacyjne do tej wartości niematerialnej i prawnej będą nadal kosztem podatkowym...
  2. Wnioskodawca jako wspólnik SPJ poprzez fakt, iż SPJ jest komandytariuszem SPK będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnej i prawnej w postaci prawa majątkowego do znaku towarowego, w odpowiedniej proporcji w jakiej Wnioskodawca bierze udział w zyskach SPJ...

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku przekształcenia SPZOO w SPK w trybie art. 551 § 1 K.s.h.:

Ad. 1

Możliwa będzie dalsza amortyzacja podatkowa wartości niematerialnej i prawnej w postaci prawa majątkowego do znaku towarowego, tzn. odpisy amortyzacyjne od tej wartości niematerialnej i prawnej będą nadal kosztem podatkowym.

Zgodnie z art. 551 § 1 K.s.h., SPZOO (spółka przekształcana) może być przekształcona w inna spółkę handlową (spółkę przekształconą), w szczególności w SPK. Przekształcenie spółki w inną spółkę polega na modyfikacji formy ustrojowej (typu) spółki. Modyfikacja ta zakłada, że nie jest konieczne rozwiązanie dotychczasowej spółki i utworzenie na jej miejsce innej, nowej spółki. Zarówno przed i po przekształceniu mamy do czynienia z tym samym podmiotem, który jedynie zmienia swą formę prawną. Istnieje więc tożsamość podmiotu przekształcanego i przekształconego. Pogląd taki jest powszechnie akceptowany, zarówno przez doktrynę, jak i orzecznictwo sądowe.

W związku z powyższym, w przypadku przekształcenia SPZOO w SPK zastosowanie znajduje zasada kontynuacji, a nie zasada sukcesji uniwersalnej, gdyż nie występują tutaj dwa różne podmioty. Zasadę kontynuacji wyraża bowiem expressis verbis art. 553 K.s.h., który stanowi, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa spółki przekształcanej. Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru przedsiębiorców. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształconą (art. 552 K.s.h.). Z dniem przekształcenia:

  1. spółce przekształconej (SPK) przysługują wszystkie prawa i obowiązku spółki przekształcanej (SPZOO), co wynika z art. 553 § 1 K.s.h. i jest kontynuacją na płaszczyźnie przedmiotowej oraz
  2. wspólnicy spółki przekształcanej (wspólnicy SPZOO) stają się wspólnikami spółki przekształconej (wspólnikami SPK), co wynika z art. 553 § 3 K.s.h. i jest kontynuacją na płaszczyźnie podmiotowej.

Uzupełnieniem rozwiązania przyjętego w K.s.h. jest art. 93a Ordynacji podatkowej, który stanowi, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązku przekształcanej spółki. Zasada ta dotyczy również osobowej spółki prawa handlowego (np. SPK) powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej (SPZOO).

Powyższa regulacja koresponduje zatem z art. 553 K.s.h., który stanowi, iż:

  • spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (art. 553 § 1 K.s.h.),
  • spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 2 K.s.h.),
  • wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 K.s.h.).

W świetle powyższego, w wyniku przekształcenia (zmiany formy organizacyjno ? prawnej) SPZOO w SPK, w trybie art. 551 i nast. K.s.h., możliwa będzie dalsza amortyzacja podatkowa wartości niematerialnej i prawnej w postaci prawa majątkowego do znaku towarowego, tzn. odpisy amortyzacyjne do tej wartości niematerialnej i prawnej będą nadal (tak jak dotychczas) kosztem podatkowym zgodnie przepisami prawa podatkowego. W przedmiotowej sytuacji żaden przepis ustawy, w szczególności ustawy podatkowej nie stanowi inaczej, tzn. nie przewiduje, iż SPK w związku z przekształceniem (SPZOO w SPK) zostałaby pozbawiona prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnej i prawnej, przez co odpisów tych nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał:

  • orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 13 grudnia 1991r. sygn. akt III CRN 32/91,
  • uchwałę Sądu Najwyższego z 21 lipca 1992r. sygn. akt III CZP 85/92.


Ad. 2

Wnioskodawca, jako wspólnik SPJ, poprzez fakt, iż SPJ jest komandytariuszem SPK, będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnej i prawnej w postaci prawa majątkowego do znaku towarowego, w odpowiedniej proporcji w jakiej Wnioskodawca bierze udział w zysku SPJ.

Z prawnego punktu widzenia SPK jest spółką prawa handlowego, która nie ma osobowości prawnej. Z tego względu, dochód SPK nie podlega podatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dochód uzyskany przez SPK opodatkowany jest wyłącznie na poziomie każdego wspólnika tej spółki. Ponieważ w przedmiotowej sytuacji wspólnikiem SPK będzie SPJ, a w SPJ wspólnikiem jest Wnioskodawca, to dochód SPJ z tytułu udziału w SPK będzie opodatkowany na poziomie Wnioskodawcy podatkiem dochodowym od osób fizycznych (Wnioskodawca jest osobą fizyczną). Przekształcenie SPZOO w SPK jest sukcesją uniwersalną, co wynika z art. 551 § 1 i nast. K.s.h. ora art. 93a Ordynacji podatkowej.

Ja wykazano powyżej, możliwe jest dalsze kontynuowanie odpisów podatkowych od wartości niematerialnej i prawnej w postaci prawa majątkowego do znaku towarowego, które to odpisy amortyzacyjne będą kosztem uzyskania przychodów. W tej sytuacji, Wnioskodawca jako wspólnik SPJ, poprzez fakt, iż SPJ jest komandytariuszem SPK będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnej i prawnej w postaci prawa majątkowego do znaku towarowego w odpowiedniej proporcji, w jakiej Wnioskodawca bierze udział w zyskach SPJ (art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm. określanego w dalszej części skrótem k.s.h.), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Stosownie do treści art. 22 § 1 k.s.h., spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

W myśl art. 102 ww. ustawy, spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółka jawna oraz spółka komandytowa, jako osobowe spółki prawa handlowego nie posiadają na gruncie podatków dochodowych zdolności podatkowej. Tym samym z punktu widzenia podatków dochodowych podatnikami są poszczególni wspólnicy tych spółek, a nie spółki. Sposób opodatkowania dochodu (przychodu) z tytułu udziału w spółce jawnej, bądź komandytowej, będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem ww. spółek jest osoba fizyczna, to dochód (przychód) z udziału w tych spółkach będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kosztami uzyskania przychodów są także odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (art. 22 ust. 8 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 22b ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.),
  7. wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W myśl art. 22f ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

Zasady ustalania wartości początkowej reguluje art. 22g ww. ustawy.

Zgodnie z art. 22g ust. 12 ww. ustawy, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Przepis ust. 12 ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu o zmienionej formie prawnej, połączonego albo podzielonego (art. 22g ust. 22 ww. ustawy).

W myśl art. 551 § 1 k.s.h., spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Zgodnie z art. 553 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 2 k.s.h.).

Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 k.s.h.).

Z powyższego wynika, iż na gruncie prawa cywilnego i gospodarczego, co do zasady, w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową, spółka przekształcona (komandytowa) wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki z o.o. Zauważyć jednak należy, iż przepis ten nie dotyczy uprawnień podatkowych. Sukcesję podatkową regulują bowiem przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Przy czym w myśl art. 93a § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

  1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
  2. spółki kapitałowej.

Z powyższych przepisów wynika, iż w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki kapitałowej) w spółkę osobową (komandytową), spółka ta staje się sukcesorem generalnym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W takiej sytuacji spółka komandytowa, na podstawie cyt. art. 22g ust. 12 w zw. z art. 22g ust. 22 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniona (i obowiązana) jest do kontynuowania amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, dokonywanej uprzednio przez spółkę przekształconą.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Spółka ta wniosła zorganizowaną część przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym także prawo majątkowe do znaku towarowego. Prawo to zostało uznane w spółce z o.o. za podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną, a spółka jawna stała się wspólnikiem spółki z o.o. W wyniku powyższego Wnioskodawca, poprzez swój udział w spółce jawnej, stał się pośrednio również udziałowcem w spółce z o.o. Obecnie planowane jest przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową, w której spółka jawna będzie posiadała status komandytariusza.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż spółka komandytowa, powstała w skutek przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie uprawniona do kontynuowania amortyzacji wskazanej we wniosku wartości niematerialnej. W konsekwencji dokonane odpisy amortyzacyjne będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodu wspólników tej spółki.

Odnosząc się natomiast do kwestii sposobu zaliczenia przez Wnioskodawcę ww. odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów stwierdzić należy, iż w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu wg skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Spółka ta jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Na skutek przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową, spółka jawna stanie się komandytariuszem w tej spółce. Spółka komandytowa będzie dokonywać amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w pierwszej kolejności należy ustalić jaka część dokonanych przez spółkę komandytową odpisów amortyzacyjnych przypada na poszczególnych jej wspólników (w tym na spółkę jawną), a następnie ustalić jaka część ww. odpisów, przypadających na spółkę jawną, przypada na Wnioskodawcę proporcjonalnie do jego udziału w zysku tej spółki jawnej. Tak ustalona część odpisów amortyzacyjnych będzie mogła stanowić koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

Jednocześnie nadmienić należy, iż zgodnie z art. 5b ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wynika z tego, iż, co do zasady, przychody uzyskiwane przez podatników z tytułu udziału w spółce osobowej (w tym w spółce jawnej, czy też komandytowej) stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, chyba że ww. ustawa kwalifikuje dane przysporzenie majątkowe do innego źródła przychodów. W przypadku zatem gdy spółka jawna, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, uzyskuje przychody zaliczane w myśl przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych, Wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Jednakże kwestia ta nie stanowiła przedmiotu niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35 ? 016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika