możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (...)

możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem tui ogrodowych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani Ch. przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2008 r. (data wpływu do Organu ? 3 listopada 2008r.) uzupełnione w dniu 26 stycznia 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem tui ogrodowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2008r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem tui ogrodowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu baru (PKD 5540z). Budynek, w którym jest prowadzona działalność składa się z dwóch pomieszczeń: myjni samochodowej i baru. Przedsiębiorca nie jest właścicielem lokalu, pomieszczenie wynajmuje od rodziny (I grupa). Na użytkowanie pomieszczeń w budynku tj. myjni samochodowej oraz baru, właściciele otrzymali zezwolenie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pod pewnymi warunkami. Jednym z warunków było wykonanie obsadzeń na terenie położonym w części działki, przewidzianej do zagospodarowania zielenią urządzoną. Na tej podstawie najemca pokrył koszty ww. wymogu i zakupił tuje ogrodowe na łączną kwotę 12.009,68 zł. Wnioskodawczyni podkreśla, iż w trakcie prowadzenia działalności wykonywała inwestycję polegającą na remoncie pomieszczeń w kawiarni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przepisów art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zakup tui...

Zdaniem wnioskodawczyni można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zakupione krzewy ogrodowe zgodnie z art. 22 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:

  • celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek ten nie może być wymieniony w ujętym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być prawidłowo udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Ze złożonego wniosku wynika, iż wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu baru w wynajętych od rodziny pomieszczeniach. Właściciele pomieszczeń, w których jest prowadzona działalność gospodarcza otrzymali zezwolenie na ich wykorzystanie dla potrzeb myjni samochodowej oraz baru pod pewnymi warunkami. Jednym z warunków użytkowania pomieszczeń było wykonanie obsadzeń na terenie położonym w części działki, przewidzianej do zagospodarowania zielenią urządzoną. W związku z powyższym wnioskodawczyni zakupiła tuje ogrodowe. Zauważyć jednak należy, iż do poniesienia tego wydatku zobowiązani byli właściciele nieruchomości. Wnioskodawczyni natomiast dokonując zakupu ww. tui ogrodowych poniosła wydatek za właścicieli w związku z czym brak jest podstaw prawnych do bezpośredniego odniesienia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Ewentualne rozliczenie ww. wydatku może zostać dokonane w ramach zawartej umowy najmu.

Wobec powyższego przedstawione we wniosku stanowisko wnioskodawczyni należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika