W zakresie możliwości zaliczenia przychodów (dochodów) uzyskiwanych przez akcjonariusza z tytułu (...)

W zakresie możliwości zaliczenia przychodów (dochodów) uzyskiwanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, momentu powstania przychodu z ww. tytułu oraz uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy, a także sposobu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 25 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia przychodów (dochodów) uzyskiwanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, momentu powstania przychodu z ww. tytułu oraz uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy, a także sposobu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia przychodów (dochodów) uzyskiwanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, momentu powstania przychodu z ww. tytułu oraz uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy, a także sposobu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zamierza prowadzić w Polsce działalność gospodarczą w formie spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: ?SKA?), w której zostanie akcjonariuszem. Komplementariuszem w SKA będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej SKA będzie wynajem, sprzedaż oraz zarządzanie nieruchomościami. Wnioskodawcy, jako akcjonariuszowi SKA, może w przyszłości być wypłacana dywidenda. Zysk wypracowany przez SKA będzie wypłacany po podjęciu przez walne zgromadzenie uchwały o podziale zysku i jego przeznaczeniu na wypłatę dywidendy oraz po wyrażeniu zgody przez komplementariusza, zgodnie z wymogami Kodeksu spółek handlowych (dalej: ?KSH?).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przychód z tytułu uczestnictwa Wnioskodawcy w SKA, jako akcjonariusza, należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy przychód z tytułu uczestnictwa Wnioskodawcy w SKA, jako akcjonariusza, powstanie wyłącznie z dniem podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie SKA o podziale zysku w formie wypłaty dywidendy albo - jeżeli w uchwale o podziale zysku określony został dzień dywidendy - w tym dniu?
  3. Czy kwota przychodu podatkowego akcjonariusza SKA, rozpoznanego w momencie, o którym mowa w pytaniu oznaczonym nr 2, będzie równa wartości przypadającej na niego kwoty dywidendy z uwagi na treść uchwały o podziale zysku?

Ad.1

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu Jego uczestnictwa w SKA, jako akcjonariusza należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.).

Na wstępie zauważyć należy, że SKA należy do spółek osobowych prawa handlowego, które nie posiadają osobowości prawnej i nie mają statusu podatnika podatku dochodowego. Podatnikami podatku dochodowego będą więc poszczególni wspólnicy SKA. W przypadku osoby fizycznej, do opodatkowania przychodu z tytułu uczestnictwa w SKA zastosowanie będą więc miały przepisy ww. ustawy. Należy przy tym podkreślić, że konstrukcja SKA zawiera elementy zarówno spółki komandytowej (osobowej) i akcyjnej (kapitałowej). Jej cechą charakterystyczną jest występowanie w niej dwóch grup wspólników posiadających różny status prawny tj. komplementariuszy i akcjonariuszy. Wspólnik SKA będący akcjonariuszem, w przeciwieństwie do komplementariusza, ma prawo do udziału jedynie w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został następnie przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszowi. Dywidenda jest więc jedyną formą partycypacji akcjonariusza w zyskach wypracowanych przez SKA.

Podstawową zasadę dotyczącą opodatkowania przychodów wspólnika spółki osobowej będącego osobą fizyczną z tytułu udziału w takiej spółce zawiera art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej (do których zalicza się również SKA), przychody wspólnika (osoby fizycznej) z udziału w takiej spółce, uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. W świetle powyższego przepisu należy uznać, że dywidenda (jako przychód z tytułu udziału w SKA) będzie stanowić dla akcjonariusza przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał:

  • interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r., Znak: DD5/033/ 1/12/KSM/DD-125,
  • uchwałę 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 stycznia 2012 r., sygn. akt II FPS 1/11,
  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 marca 2011 r., sygn. akt II FSK 1925/09,
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 77/12,
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Kr 1924/11,
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lutego 2012 r., sygn. akt VIII SA/Wa 976/11,
  • interpretacje indywidualne wydane przez:
    • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 października 2012 r., Znak: IPPB1/415-961/12-2/MT,
    • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 października 2012 r., Znak: IBPBI/1/415-863/12/ŚS,
    • Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 13 września 2012 r., Znak: ITPB1/415-668b/12/AK.



Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu jego uczestnictwa w SKA, jako akcjonariusza należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad.2

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu Jego uczestnictwa w SKA, jako akcjonariusza, powstanie wyłącznie z dniem podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie SKA o podziale zysku w formie wypłaty dywidendy albo - jeżeli w uchwale o podziale zysku określony został dzień dywidendy - w tym dniu.

Przyjmując, że przychód Wnioskodawcy z tytułu dywidendy w SKA będzie stanowił dla Niego przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (co Wnioskodawca wykazuje w stanowisku do zadanego pytania Nr 1), dla ustalenia momentu jego powstania należy odwołać się do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym za przychody uzyskane z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej uważa się należne przychody choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Przepisy ww. ustawy nie definiują jednak pojęcia ?przychód należny". W związku z tym należy ustalić jego znaczenie na gruncie wykładni językowej, a także na podstawie przepisów prawa cywilnego oraz KSH, które kształtują relacje akcjonariusza z SKA, w zakresie jego prawa do udziału w zyskach spółki. W świetle przepisów KSH należy przyjąć, że akcjonariuszowi SKA przysługuje zysk z tytułu udziału w spółce tylko wtedy, gdy zostanie podjęta uchwała o jego podziale w formie dywidendy. Dopiero z tą chwilą (po spełnieniu określonych w KSH warunków), akcjonariusz nabywa wierzytelność o wypłatę należnej mu części dywidendy, proporcjonalnie do posiadanego przez niego prawa do udziału w zyskach SKA. Wierzytelność ta jest skonkretyzowana przedmiotowo i podmiotowo i od momentu powstania przyjmuje postać roszczenia o wypłatę dywidendy. Wcześniej natomiast akcjonariusz nie ma skutecznego roszczenia o wypłatę zysku osiągniętego przez SKA. Jednocześnie statut SKA może upoważnić walne zgromadzenie do określenia w uchwale o podziale zysku dnia, według którego ustala się listę akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy nie może być wyznaczony później niż w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku i wypłacie dywidendy.

W związku z powyższym, u Wnioskodawcy, jako akcjonariusza SKA, powstanie przychód należny z pozarolniczej działalności gospodarczej dopiero z chwilą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie SKA o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określono dzień dywidendy ?w tym dniu.

Mając na uwadze powyższe wnioski, stosownie do art. 44 ust. 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w rozliczeniu za miesiąc, w którym zostanie podjęta uchwała o wypłacie dywidendy (albo w którym przypadnie dzień dywidendy, jeżeli zostanie on określony w uchwale o podziale zysku), Wnioskodawca będzie miał obowiązek uiszczenia stosownej zaliczki na podatek dochodowy.

Tym samym, Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku odprowadzania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku z przychodami podatkowymi i kosztami uzyskania przychodów generowanymi na bieżąco przez SKA. Do momentu podjęcia uchwały o podziale zysku i wypłacie dywidendy (lub do dnia dywidendy) po stronie Wnioskodawcy nie powstanie bowiem w ogóle przychód podatkowy - nie powstanie zatem również obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał:

  • interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r., Znak: DD5/033/ 1/12/KSM/DD-125,
  • uchwałę 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 stycznia 2012 r., sygn. akt II FPS 1/11,
  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 marca 2011 r., sygn. akt II FSK 1925/09,
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 77/12,
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Kr 1924/11,
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lutego 2012 r., sygn. akt VIII SA/Wa 976/11,
  • interpretacje indywidualne wydane przez:
    • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 października 2012 r., Znak: IPPB1/415-961/12-2/MT,
    • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 października 2012 r., Znak: IBPBI/1/415-863/12/ŚS,
    • Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 13 września 2012 r., Znak: ITPB1/415-668b/12/AK.


Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu Jego uczestnictwa w SKA, jako akcjonariusza, powstanie wyłącznie z dniem podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie SKA o podziale zysku w formie dywidendy, albo jeżeli w uchwale o podziale zysku określony został dzień dywidendy - w tym dniu.

Ad.3

Zdaniem Wnioskodawcy, kwota przychodu akcjonariusza SKA, rozpoznanego w momencie, o którym mowa w pytaniu nr 2, będzie równa wartości przypadającej na niego kwoty dywidendy z uwagi na treść uchwały o podziale zysku. Jak już wcześniej zauważono w odpowiedzi na pytanie oznaczone we wniosku nr 2, akcjonariusz SKA nabywa wierzytelność o wypłatę należnej mu części dywidendy (po spełnieniu warunków określonych przepisami ?KSH?), z chwilą podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o podziale zysku w formie dywidendy. Należy zauważyć, iż treść takiej uchwały zawiera m.in. informacje o kwotach dywidend należnych poszczególnym akcjonariuszom z uwzględnieniem proporcji posiadanych przez akcjonariuszy praw do udziału w zyskach SKA.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, wartość przychodu podatkowego z pozarolniczej działalności gospodarczej akcjonariusza SKA osiągniętego z tytułu jego partycypacji w zyskach generowanych przez SKA jest równa należnej mu dywidendzie, której wysokość wynika z treści podjętej uchwały o podziale zysku.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretację indywidualną wydaną przez Ministra Finansów z dnia 6 września 2012 r. Znak: DD9/033/309/KZU/2012/PK-1253.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, kwota przychodu akcjonariusza SKA, rozpoznanego w momencie, o którym mowa w pytaniu oznaczonym nr 2, będzie równa wartości przypadającej na niego kwoty dywidendy z uwagi na treść uchwały o podziale zysku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zauważyć jednak należy, iż stanowisko Wnioskodawcy uznano w całości za prawidłowe wyłącznie w kontekście przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, z którego nie wynika, iż Wnioskodawca, jako akcjonariusz SKA, może uzyskiwać za pośrednictwem tej spółki przychody z innych niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródeł przychodów, będzie otrzymywał od spółki inne niż dywidenda przysporzenia majątkowe, bądź też że w spółce podejmowane będą inne uchwały niż o ?podziale zysku i jego przeznaczeniu na wypłatę dywidendy?.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika