Czy w 2010 roku może rozliczać się z uzyskiwanych dochodów opłacając podatek liniowy?

Czy w 2010 roku może rozliczać się z uzyskiwanych dochodów opłacając podatek liniowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 01 lutego 2010r. (data wpływu do tut. Biura 04 lutego 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania w 2010r. dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 04 lutego 2010r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania w 2010r. dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest lekarzem chirurgiem. W roku 2009 złożył deklarację, w której wyraził wolę opłacania podatku liniowego od osiągniętych dochodów. Do dnia 31 grudnia 2008r. pracował w ZOZ Zespole Szpitali Miejskich na stanowisku starszy asystent na oddziale chirurgicznym. Za porozumieniem stron umowa została rozwiązana w dniu 31 grudnia 2008r. Od dnia 01 stycznia 2009r. do dnia 30 kwietnia 2009r. pracował jako starszy asystent - lekarz medycyny w Centrum (C) na umowę o pracę, na czas określony.

Od dnia 31 marca 2009r. do dnia 30 kwietnia 2009r. był zatrudniony w C jako starszy asystent - lekarz specjalista chirurg na umowę o pracę, również na ww. czas określony. Po przystąpieniu do konkursu ogłoszonego przez C, po pozytywnej weryfikacji podpisał umowę kontraktową na wykonywanie usług przez jego firmę - specjalistyczną praktykę lekarską na rzecz zleceniodawcy - Centrum.

Opis pracy wykonywanej w ZOZ Zespole Szpitali Miejskich w 2008 roku: Będąc starszym asystentem - lekarzem chirurgiem, był pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę i na kontrakcie lekarskim świadczył usługi dla tego szpitala jako firma, specjalistyczna praktyka lekarska tylko na dyżury lekarskie (2-3 dyżury na miesiąc). Ta sytuacja miała miejsce do dnia 31 grudnia 2008r. W tym czasie rozliczał się na warunkach ogólnych. Był świadom, że nie można pracować u tego samego pracodawcy na umowę o pracę oraz kontrakt i rozliczać się podatkiem liniowym. Jego dzień pracy, gdy pracował na umowę o pracę i kontrakt przedstawiał się następująco (dzień pracy + dyżur): od 7.00 - 14.35 wykonywał pracę na etacie, a od 14.35 - 7.00 (w dniach kiedy miał dyżur) pracował jako lekarz dyżurny na umowie kontraktowej. W tym czasie, podczas pracy ?na etacie' wykonywał planowe zabiegi, pełnił opiekę nad pacjentami przydzielonej mu sali oddziału chirurgicznego, był konsultantem oddziału internistycznego, przyjmował pacjentów na izbie przyjęć. Zajmował się również dokumentacją medyczną taką jak: prowadzenie dokumentacji historii choroby, wypisy, wypełnianie kart statystycznych, kart zgłoszeń nowotworów, kart zgonu i innej dokumentacji medycznej, był członkiem komisji terapeutycznej i komisji do spraw bhp.

Opis pracy wykonywanej w ZOZ Zespole Szpitali Miejskich w 2009 roku: Po rozwiązaniu umowy o pracę pracował w ww. szpitalu jako lekarz dyżurny. Pracę rozpoczynał od godziny 14.35 i kończył o 7.00. W czasie dyżuru nie wykonywał planowych zabiegów odbywających się do południa, nie operował pacjentów, których kierował z prywatnej poradni, nie posiadał funkcji konsultanta przydzielonego mu oddziału, nie pełnił funkcji kierownika dyżuru, nie wykonywał ww. dokumentacji medycznej, opisywał jedynie wykonane jako główny operator zabiegi chirurgiczne, przyjęcia nagłych przypadków, nie należał do ww. komisji po rozwiązaniu umowy o pracę. Jego praca na kontrakcie po rozwiązaniu umowy o pracę sprowadzała się do udzielania świadczeń z zakresu chirurgii na oddziale chirurgicznym, tj: wykonywanie operacji w sytuacjach nagłych ostro-dyżurowych, ratujących życie, opieka lekarska nad pacjentami oddziału, przyjmowanie ostrych przypadków na oddział, badanie nowoprzyjętych pacjentów i zlecanie badań. Zatem zakres prac w ramach etatu różnił się od prac wykonywanych na etacie. Ponadto w czasie kontraktu nie był objęty ubezpieczeniem ZUS, a były pracodawca nie opłacał mu składek na ubezpieczenie emerytalne. Zobowiązany został do wykupienia polisy OC, NW na świadczenia z zakresu usług medycznych lekarza chirurga w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych.

Opis pracy wykonywanej w Centrum w 2009r.: Od dnia 01 stycznia do dnia 31 marca 2009r. został zatrudniony na czas określony w C jako starszy asystent - lekarz medycyny, a od dnia 31 marca do dnia 30 kwietnia 2009r. na czas określony jako starszy asystent - lekarz chirurg. W tym okresie zapoznawał się ze specyfiką pracy oddziału oparzeniowego i zakresem prac chirurga. Pracował na oddziale oparzeniowym pod nadzorem kierownika oddziału i koordynatora. Asystował przy zabiegach oparzeniowych, przygotowywał dokumentację medyczną. Zatrudnienie Wnioskodawcy na okres próbny miało na celu sprawdzenie go i sprawdzenie się w bardzo specyficznym zakresie chirurgii oparzeniowej, innym od chirurgii ogólnej. W tym okresie poznawał specyfikę leczenia ran oparzeniowych zarówno zabiegowo, jak i zachowawczo. Od dnia 01 maja 2009r. podpisał z C umowę kontraktową, jako jego działalność gospodarcza - specjalistyczna praktyka lekarska, na wykonywanie usług świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie:

  1. udzielania świadczeń zdrowotnych, prowadzenie dokumentacji indywidualnej pacjentów w postaci wywiadu orzeczniczego i choroby,
  2. orzekania o czasowej niezdolności do pracy,
  3. wydawania opinii i zaświadczeń o stanie zdrowia na wniosek pacjenta lub innych organów,
  4. wykonywania usług z zakresu chirurgii - oparzeń i ran przewlekłych,
  5. prowadzenia dokumentacji medycznej,
  6. prowadzenia sprawozdawczości,
  7. prowadzenie raportów z realizacji zadań,
  8. udzielania konsultacji w poradniach i oddziałach,
  9. przeprowadzania i asystowania do zabiegów ze wskazań życiowych i w trybie pilnym,
  10. przeprowadzania i asystowania do zabiegów planowych,
  11. wykonywania czynności związanych z leczeniem chorych na oddziale,
  12. zlecania badań chorym,
  13. kwalifikowanie chorych kierowanych na oddziały szpitalne,
  14. odpowiadanie za stan sanitarny, epidemiologiczny i techniczny stosowanego sprzętu, aparatury medycznej i pomieszczeń z chwilą rozpoczęcia korzystania jako specjalistyczna praktyka lekarska.

Spośród wymienionych czynności w punktach od 1-13 w czasie umowy o pracę nie realizował punktów 2,3,6,8,13,14.

W ramach umowy kontraktowej ma obowiązek przygotować nie mniej niż 3 w ciągu roku wykłady, prace naukowe, obowiązkowo uczestniczyć w szkoleniach wewnętrznych jako szkolący i szkolony. Ponadto musi obowiązkowo uczestniczyć w różnych formach kształcenia, ponosząc koszt minimum 8.000,00 zł w ciągu roku - na formy doskonalenia zawodowego (koszt na własną firmę). Musi opłacać na koszt własnej działalności ubezpieczenie OC o wartości ubezpieczenia 46.500 euro.

W ramach kontraktu pracował na izbie przyjęć i na oddziale chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, a nie pracował na oddziale oparzeniowym. Na oddziale oparzeniowym pracował w czasie umowy o pracę.

Opis pracy wykonywanej w 2010r. Aktualnie pracuje w ZOZ Zespole Szpitali Miejskich na umowie kontraktu lekarskiego tylko na dyżury lekarskie. W Centrum wykonuje powyższe usługi lekarskie w ramach kontraktu lekarskiego.

Ponadto na podstawie umowy o świadczeniu usług w zakresie kierowania komórkami organizacyjnymi Centrum (umowa cywilno-prawna) zajmuje się koordynowaniem realizacji umowy z zakresu świadczeń zdrowotnych poprzez nadzorowanie wykonywanych świadczeń zdrowotnych w poradni chirurgii plastycznej, poradni chirurgii ogólnej i ponosi odpowiedzialność materialną za majątek znajdujący się w ww. poradniach.

Od dnia 01 stycznia 2010r. jest członkiem zespołu transplantacyjnego pobierającego narządy przeznaczone do przeszczepów od zmarłych dawców. Od dnia 01 stycznia 2010r. jest pełnomocnikiem zarządzania kontraktem izby przyjęć i poradni przyszpitalnej. Przydzielono mu następujące zadania szpitalne: pracownia usg, kontrola wyników badań histopatologicznych, prowadzenie chorych ze zgorzelą w sali izolacyjnej, leczenie żywieniowe. Od dnia 10 stycznia 2010r. został konsultantem medycznym w zespole ds. odleżyn. Od dnia 11 stycznia 2010r. został zatrudniony na umowę o pracę przez Centrum na stanowisku - pracownik badawczy projektu do czasu zakończenia projektu badawczego: ?termosterowalne polimery biozgodne jako zamienniki skóry do leczenia oparzeń i ran' w ramach grantu unii europejskiej. W związku z zatrudnieniem go przez C na umowę o pracę i jednocześnie pracując u tego samego pracodawcy w ramach kontraktu lekarskiego stwierdził, że nie może rozliczać się podatkiem liniowym w 2010r. Złożył w dniu 18 stycznia 2010r. deklarację o rozliczaniu się w roku podatkowym 2010r. na warunkach ogólnych. Po zasięgnięciu informacji na temat jego aktualnej sytuacji uznał, że praca na kontrakcie wykonywana w tym samym czasie, u tego samego pracodawcy ma inny charakter i zakres wykonywanych usług niż praca jaką wykonuje w ramach umowy o pracę. Uznał, że prawdopodobnie może rozliczać się podatkiem liniowym i zmienił w dniu 20 stycznia 2010r. oświadczenie o rozliczaniu się z dochodów uzyskanych w 2010r. w formie podatku liniowego. Jeśli jego interpretacja jest niewłaściwa, złoży odpowiednią korektę w jak najszybszym czasie, by dokonać prawidłowego rozliczenia się od dochodów rocznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w 2010 roku może rozliczać się z uzyskiwanych dochodów opłacając podatek liniowy...

Zdaniem Wnioskodawcy, charakter pracy w Zespole Szpitali Miejskich i w Centrum nie wyklucza opłacania podatku liniowego od uzyskiwanych dochodów w 2010 roku.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51 poz. 307), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w art. 9a ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4 ww. ustawy).

W myśl art. 30c ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór tzw. podatku liniowego jako formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej,1) podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ww. ustawy.

W myśl art. 9a ust. 3 tej ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

-w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, jeżeli usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Podkreślenia wymaga fakt, iż w świetle wyżej wskazanego przepisu wykonywanie przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jakiejkolwiek usługi, obejmującej swoim zakresem chociażby część czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy, wyklucza możliwość opodatkowania tzw. podatkiem liniowym. Istotnym na gruncie przedmiotowej sprawy jest zatem zdefiniowanie jakiego rodzaju czynności wykonuje Wnioskodawca w ramach stosunku pracy oraz w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t. j. Dz. U. z 2008r. Nr 136, poz. 857 ze zm.), wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich.

Natomiast w świetle art. 32e ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (t. j. Dz. U. z 2007r. Nr 14, poz. 89 ze zm.), przez usługi medyczne należy rozumieć świadczenia zdrowotne i związane z ich udzielaniem usługi. Z kolei świadczeniem zdrowotnym, w myśl art. 3 tejże ustawy, są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika m.in., iż Wnioskodawca zatrudniony był Centrum (C) na czas określony, w okresie od dnia 01 stycznia do dnia 31 marca 2009r. w jako starszy asystent - lekarz medycyny, a od dnia 31 marca do dnia 30 kwietnia 2009r. jako starszy asystent - lekarz chirurg.

Natomiast od dnia 01 maja 2009r. podpisał z C w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - specjalistyczna praktyka lekarska, umowę kontraktową na wykonywanie usług świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie:

  1. udzielania świadczeń zdrowotnych, prowadzenie dokumentacji indywidualnej pacjentów w postaci wywiadu orzeczniczego i choroby,
  2. orzekania o czasowej niezdolności do pracy,
  3. wydawania opinii i zaświadczeń o stanie zdrowia na wniosek pacjenta lub innych organów,
  4. wykonywania usług z zakresu chirurgii - oparzeń i ran przewlekłych,
  5. prowadzenia dokumentacji medycznej,
  6. prowadzenia sprawozdawczości,
  7. prowadzenie raportów z realizacji zadań,
  8. udzielania konsultacji w poradniach i oddziałach,
  9. przeprowadzania i asystowania do zabiegów ze wskazań życiowych i w trybie pilnym,
  10. przeprowadzania i asystowania do zabiegów planowych,
  11. wykonywania czynności związanych z leczeniem chorych na oddziale,
  12. zlecania badań chorym,
  13. kwalifikowanie chorych kierowanych na oddziały szpitalne,
  14. odpowiadanie za stan sanitarny, epidemiologiczny i techniczny stosowanego sprzętu, aparatury medycznej i pomieszczeń z chwilą rozpoczęcia korzystania jako specjalistyczna praktyka lekarska.

Spośród wymienionych czynności w punktach od 1-13 w czasie umowy o pracę nie realizował punktów 2,3,6,8,13,14.

Skoro, jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Wnioskodawca wykonywał niektóre czynności zarówno w ramach umowy o pracę, jak i w ramach zawartego kontraktu, to stwierdzić należy, iż zakres czynności świadczonych w 2010r. na rzecz szpitala w ramach specjalistycznej praktyki lekarskiej odpowiadał czynnościom wykonywanym przez Wnioskodawcę w roku poprzedzającym w ramach stosunku pracy na rzecz tego szpitala.

Mając powyższe na uwadze uznać należy, iż tożsamy charakter czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę w ww. szpitalu z czynnościami wykonywanymi w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (specjalistyczna praktyka lekarska) w formie kontraktu na rzecz tego szpitala wyklucza możliwość opodatkowania w 2010r. dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż odnośnie możliwości opodatkowania w 2009r. dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym, wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika