Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki z o.o., wydatków poniesionych tytułem (...)

Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki z o.o., wydatków poniesionych tytułem zapłaty odsetek od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności rozłożonej na raty.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 10 lutego 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 24 lutego 2014 r.), uzupełnionym 12 i 15 maja 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych tytułem zapłaty odsetek naliczanych w związku z rozłożeniem na raty opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych tytułem zapłaty odsetek naliczanych w związku z rozłożeniem na raty opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 7 maja 2014 r. Znak: IBPBI/1/423-9/14/AP, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 12 i 15 maja 2014 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Budynki i budowle, w których Spółka prowadzi działalność gospodarczą, usytuowane są na gruncie, który do 28 stycznia 2014 r. był w użytkowaniu wieczystym. W dniu 29 stycznia 2014 r. prawo wieczystego użytkowania gruntu zostało przekształcone w prawo własności. Decyzja wydana w tym dniu przez Starostwo powiatowe stała się ostateczna. W wydanej decyzji została ustalona kwotowo tylko opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności. Opłata ta, na wniosek spółki z o.o. została rozłożona na 20 rat (spłata przez 20 lat). Ustalone kwoty rat rocznych powiększone o oprocentowanie płatne będą 1 raz w roku do końca marca każdego roku. Nieuiszczona część opłaty, rozłożonej na raty, podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski. Organ wydający decyzję nie ustalił kwoty odsetek przed dniem przyjęcia prawa własności do ewidencji środków trwałych. Grunty o wartości wynikającej z nabytego prawa własności gruntów powiększone o wartość wieczystego użytkowania gruntów, zostały przyjęte do użytkowana na konto środków trwałych w dniu 29 stycznia 2014 r. (wpisane do ewidencji środków trwałych). W dniu 30 stycznia 2014 r. zapłacono pierwszą ratę wraz z odsetkami. Zapłaconą kwotę rat zaksięgowano jako spłatę zadłużenia wobec starostwa powiatowego. Natomiast zapłacone odsetki ujęto na koncie ?7? z.s.p., jako odsetki od kredytów, nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odsetki wynikające z decyzji o rozłożeniu na raty opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności, zapłacone po dniu przyjęcia ww. gruntu do ewidencji środków trwałych, są kosztem uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, na ww. nieruchomości (gruncie) znajdują się budynki i budowle niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej spółki. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Rozłożenie opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności na 20 rat rocznych traktowane jest, jako kredyt zaciągnięty od organu wydającego decyzję ostateczną, czyli starostwo powiatowe. Zaciągnięty kredyt ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. W związku z powyższym zapłacone od kredytów odsetki stanowią koszt uzyskania przychodu w dniu ich zapłaty. Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast badać istnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem, a powstaniem przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła uzyskiwania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów będą przy tym zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione, jako prowadzące do ich osiągnięcia.

Zatem, aby określony wydatek uznać za koszt uzyskania przychodów, muszą zostać spełnione następujące warunki, wydatek ten:

  • musi pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • musi być właściwie udokumentowany.

W myśl natomiast art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia. Stosownie do art. 16c pkt 1 ww. ustawy, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi. Jak stanowi art. 16g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, w razie odpłatnego nabycia uważa się cenę ich nabycia. Przy czym, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku (art. 16g ust. 3 ww. ustawy).

Z powyższego przepisu wynika zatem, że do wartości początkowej środka trwałego zaliczane są wydatki związane z nabyciem tego środka trwałego (w tym również odsetki) poniesione do momentu przekazania go do używania.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka prowadzi działalność gospodarczą w budynkach i budowlach znajdujących są na gruncie, do którego posiadała prawo wieczystego użytkowania gruntu. W styczniu 2014 r. ww. prawo wieczystego użytkowania gruntu zostało przekształcone w prawo własności, a grunty wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki. W wydanej przez Starostwo powiatowe decyzji kwotowo ustalona została opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności. Opłata ta, na wniosek Spółki została rozłożona na 20 rat rocznych. Ustalone kwoty rat rocznych wraz z oprocentowaniem płatne będą 1 raz w roku do końca marca każdego roku. Nieuiszczona część opłaty, rozłożonej na raty, podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski. Organ wydający decyzję nie ustalił kwoty odsetek przed dniem przyjęcia prawa własności gruntu do ewidencji środków trwałych.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że skoro nieruchomość gruntowa wraz ze znajdującymi się na niej budynkami i budowlami jest wykorzystywana w działalności gospodarczej Spółki i stanowi środek trwały w tej działalności, to niewątpliwie wydatki poniesione na przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności mają związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. W konsekwencji również odsetki, które Spółka będzie zobowiązana zapłacić w związku z rozłożeniem na raty ww. opłaty, będą miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. W konsekwencji, odsetki te będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Zważywszy przy tym, że Spółka ponosić będzie wydatki na zapłatę ww. odsetek dopiero po wprowadzeniu ww. gruntu do ewidencji środków trwałych, to odsetki te nie będą powiększać wartości początkowej tego środka trwałego, lecz będą podlegać bezpośredniemu zaliczeniu do kosztów podatkowych o ile zostaną zapłacone. W świetle treści art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszt podatkowy mogą stanowić tylko zapłacone odsetki od zobowiązań.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika