Czy w związku ze zmianą przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczącego tzw. niedostatecznej (...)

Czy w związku ze zmianą przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczącego tzw. niedostatecznej kapitalizacji spółek od 1 stycznia 1999 r. i urzędowej wykładni Ministerstwa Finansów z dnia 21 grudnia 1998 r. odsetki te w całości będą kosztem uzyskania przychodów dla Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 6 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek od pożyczki udzielonej przez udziałowca - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek od pożyczki udzielonej przez udziałowca.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Udziałowiec posiadajacy 70% udziałów w Spółce, w dniu 11 sierpnia 1998 r. udzielił Spółce pożyczkę w kwocie 20.000zł. W umowie zapisano oprocentowanie pożyczki w wysokości 20% w skali rocznej (co odpowiadało oprocentowaniu pożyczek udzielanych przez Bank).

Zapisano, że spłata odsetek nastąpi po zwrocie kwoty pożyczki, w terminie 7 dni od dnia pisemnego wezwania. Umowa została zarejestrowana w Urzedzie Skarbowym w dniu 11 sierpnia 1998 r.

W 2002r., w obawie przed zawyżeniem wysokości odsetek w stosunku do odsetek ?rynkowych?, sporządzono aneks do umowy zmieniający wysokość oprocentowania, począwszy od 2002 r. do wysokości 10%.

Aktualnie Spółka jest w stanie spłacić pożyczkę, wraz z należnymi odsetkami (na wniosek udziałowca ? pożyczającego).

Wnioskodawca zaznacza, że zadłużenie Spółki wobec wspólnika przekracza trzykrotność kapitału zakładowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku ze zmianą przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczącego tzw. niedostatecznej kapitalizacji spółek od 1 stycznia 1999 r. i urzędowej wykładni Ministerstwa Finansów z dnia 21 grudnia 1998 r. odsetki te w całości będą kosztem uzyskania przychodów dla Spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy odsetki w całości stanowią koszt uzyskania przychodu , z uwagi na wypełnienie dyspozycji zawartych w urzędowej wykładni Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1998 r. ? PB4/AK-802-552/98 tj. umowa została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym w terminie, a zmiana przepisu ustawy nie dotyczy odsetek wynikających z umów pożyczek, jeżeli zawarcie takiej umowy i określenie wysokości tych odsetek nastąpiło przed dniem wejścia w życie przepisów ustawy tj. przed dniem 1 stycznia 1999r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika