Czy Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej nabytego w drodze zakupu prawa do (...)

Czy Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej nabytego w drodze zakupu prawa do znaku towarowego, na podstawie wartości rynkowej określonej w operacie szacunkowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 31 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 6 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalania wartości początkowej prawa do znaku towarowego, wchodzącego w skład zakupionego przedsiębiorstwa, nieujętego w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, prowadzonej przez Spółkę zbywającą odpłatnie przedsiębiorstwo (pytanie oznaczone we wniosku numerem 2) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalania wartości początkowej prawa do znaku towarowego, wchodzącego w skład zakupionego przedsiębiorstwa, nieujętego w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, prowadzonej przez Spółkę zbywającą odpłatnie przedsiębiorstwo.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z przyszłymi celami biznesowymi Wnioskodawca zamierza zakupić przedsiębiorstwo od spółki osobowej (zwanej dalej ?Spółką?). W skład przedsiębiorstwa wchodzić będą zarówno składniki majątkowe, jak i wartości niematerialne i prawne. Nabyte w drodze wskazanej transakcji zostanie m.in. prawo do znaku towarowego Spółki. W wyniku zakupu przedsiębiorstwa powstanie dodatnia wartość firmy tzw. goodwill, czyli dodatnia różnica pomiędzy ceną zakupu przedsiębiorstwa a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa. Z uwagi na fakt, iż w skład przedsiębiorstwa wchodzić będą także nieruchomości, transakcja zostanie przeprowadzona w formie aktu notarialnego.

Wnioskodawca przewiduje, że w skład nabytego przedsiębiorstwa będzie wchodził nabyty wcześniej przez Spółkę, w drodze aportu, zarejestrowany przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Departament Rejestrów znak towarowy niestanowiący wartości niematerialnej i prawnej w Spółce zbywającej odpłatnie przedsiębiorstwo. Po nabyciu przedsiębiorstwa, Wnioskodawca podejmie kroki mające na celu dokonanie wpisu w stosownym rejestrze zarejestrowanych znaków towarowych, potwierdzającego przeniesienie prawa ochronnego na znak towarowy.

Wartość całego przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem wartości poszczególnych jego składników, w tym zarejestrowanego znaku towarowego, zostanie określona w operacie szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego. Wartość ta będzie równa ich ?wartości godziwej?, czyli wartości, która w danym momencie czasowym może stanowić przedmiot obrotu rynkowego, a zatem jest to wartość rynkowa.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i w Polsce podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej nabytego w drodze zakupu prawa do znaku towarowego, na podstawie wartości rynkowej określonej w operacie szacunkowym (pytanie oznaczone we wniosku numerem 2)?

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 16a ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. - zwanej dalej ?updop?), rozróżnia dwa sposoby pozyskania przedmiotu amortyzacji: nabycie i wytworzenie. Do wartości niematerialnych i prawnych ma zastosowanie art. 16b ust. 1 updop, który wymienia wyłącznie nabycie. W związku z powyższym przedmiot ewentualnej amortyzacji jest albo nabyty albo wytworzony. Jeżeli jest nabyty, to niezależnie od tego, czy stanowi środek trwały czy wartość niematerialną lub prawną, podlega amortyzacji. Istnieje w związku z tym konieczność dokonania interpretacji pojęcia ?nabycie?. Poprawność metodologiczna nakazuje wskazane pojęcie na gruncie różnych przepisów interpretować tak samo, jeżeli nie ma wyraźnego odmiennego wskazania wynikającego z przepisu prawa. Treść art. 16a ust. 1 wskazuje, że przedmiot amortyzacji (środek trwały) jest albo nabyty, albo wytworzony. Nie został nabyty tylko ten środek trwały, który został wytworzony i odpowiednio, nie został wytworzony tylko ten środek trwały, który został nabyty. Wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji wyłącznie, jeżeli zostaną nabyte. Amortyzacja tak nabytego prawa ochronnego do znaku towarowego, nastąpi po wprowadzeniu tego prawa do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w miesiącu następnym po miesiącu wpisania tego znaku do rejestru patentowego.

Jak słusznie wskazał WSA w Gliwicach w wyroku z 13 września 2012 r. ?Celem przepisu art. 16b ust. 1 updop jest umożliwienie każdemu podatnikowi, który nabył wymienione w tym przepisie wartości niematerialne i prawne, dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Ustawodawca tamuje taką możliwość wyłącznie w przypadku wytworzenia wartości niematerialnych i prawnych?.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym brak podstaw do twierdzenia, że prawo ochronne do znaku towarowego zostanie przez Wnioskodawcę wytworzone. Prawo to powstało w wyniku rejestracji znaku towarowego przez urząd rejestracyjny krajowy w dniu 2 grudnia 1991 r. i zostanie nabyte w drodze zakupu przedsiębiorstwa a następnie wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca podkreśla, że możliwość amortyzacji nabytych, zarejestrowanych znaków towarowych jest zgodna ze stanowiskiem sądów administracyjnych; teza powyższa została potwierdzona w: uchwale składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 kwietnia 2008 r., II GPS 1/08, ONSAiWSA 2008/5/77, wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego: z 28 kwietnia 2009 r., II FSK 23/08, LEX nr 531427, z 28 sierpnia 2009 r., II FSK 412/08, LEX nr 552665 oraz z 27 maja 2009 r., II FSK 181/08, LEX nr 530269.

Kluczową kwestią jest ustalenie wartości początkowej nabytego znaku towarowego dla celów amortyzacji. Zdaniem Wnioskodawcy, dla celów amortyzacji podatkowej wartość początkowa nabytego w drodze umowy kupna zarejestrowanego oraz zgłoszonego znaku towarowego, stanowiącego wartość niematerialną i prawną, ustalana powinna być na podstawie art. 16g ust. l czy art. l6g ust. 10 updop.

Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustalana jest na podstawie art. 16g ust. 1 updop. Zgodnie z tym przepisem za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się:

1.w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia,

1a.w razie częściowo odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5a,

2.w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia,

3.w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,

4.w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej,

4a.w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną:

  1. wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne - jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,
  2. wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany,
  3. wartość określoną zgodnie z art. 14 - jeżeli ustalenie wydatków na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu przez wspólnika wnoszącego wkład, będącego osobą fizyczną, jest niemożliwe i przedmiot wkładu nie był wykorzystywany przez wnoszącego wkład w prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem wartości niematerialnych i prawnych wytworzonych przez wspólnika we własnym zakresie;

4b.w razie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową:

  1. wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne,
  2. wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie składników majątku, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli rzeczy te lub prawa nie były amortyzowane,

5.w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej, z zastrzeżeniem ust. l0b ? ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Zasadą jest, że w przypadku odpłatnego nabycia wartość początkową stanowi cena nabycia, ale gdy przedmiotem nabycia w drodze między innymi kupna jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część to, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z art. 16 g ust. 2 bądź różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy (art. 16g ust. 10 updop).

Cena nabycia przedsiębiorstwa zgodnie z postanowieniami art. l6g ust. 3 stanowi kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. W analizowanym zdarzeniu przyszłym należy przyjąć, że wartość znaku towarowego, który nie był ujawniony w ewidencji Spółki zbywającej przedsiębiorstwo, należy ustalić według wartości rynkowej określonej w umowie kupna wynikającej z wyceny dokonanej przez podmiot uprawniony do dokonania wyceny wartości niematerialnych i prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku numerem 1 i 3 wdano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika