Czy nadwyżka przychodów nad kosztami z opłat związanych z najmem lokalu twórcy przeznaczonego do (...)

Czy nadwyżka przychodów nad kosztami z opłat związanych z najmem lokalu twórcy przeznaczonego do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki stanowi dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlega zwolnieniu - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów- od podatku dochodowego na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych??

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 06 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 13 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy nadwyżka przychodów nad kosztami z opłat związanych z najmem lokalu twórcy, przeznaczonego do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, stanowi dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlega zwolnieniu - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów - od podatku dochodowego na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy nadwyżka przychodów nad kosztami z opłat związanych z najmem lokalu twórcy, przeznaczonego do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, stanowi dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlega zwolnieniu - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów - od podatku dochodowego na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadzi działalność w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) Spółdzielnia wynajmuje lokal twórcy w którym prowadzi on działalność w dziedzinie kultury i sztuki. Zgodnie z art. 2 pkt 1 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych lokal ten w rozumieniu ustawy jest lokalem mieszkalnym. Najemca wnosi opłaty wynikające z kalkulacji kosztów dla lokali mieszkalnych. Na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nadwyżka przychodów nad kosztami z opłat związanych z najmem lokalu twórcy przeznaczonego do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki stanowi dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlega zwolnieniu - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów- od podatku dochodowego na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy ponoszone koszty dotyczące utrzymania pracowni twórcy i uzyskiwane z tytułu najmu pracowni przychody należy zaliczyć do gospodarki zasobami mieszkaniowymi, objętej zwolnieniem na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44. ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Spółdzielnia swoje stanowisko uzasadnia tym, że ustawa z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych pracownię twórcy przeznaczoną do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki w art. 2 pkt 1 ust 2 wymienia jako lokal mieszkalny.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 j.t. ze zm., dalej u.p.d.p.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zatem dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Uwzględniając charakter wnoszonych opłat oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia ?zasoby mieszkaniowe?, użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie tylko jako obejmującego lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań, jak również ułatwiające dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Mając na względzie powyższe do ?zasobów mieszkaniowych? zaliczyć można:

  1. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności: dźwigi towarowe i osobowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie, wbudowane klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,
  2. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj. budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
  3. urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak: zbiorniki ? doły gnilne i szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo ? kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne, jak drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Pojęcie to nie może być jednak rozszerzane na lokale użytkowe wynajmowane osobom fizycznym oraz osobom prawnym. Z treści wyżej wymienionego przepisu wynika bowiem, że zwolnieniu podlegają dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczone na cele związane z zasobami mieszkaniowymi. Nie mogą zatem być nim objęte dochody osiągane z pozostałej działalności gospodarczej, jaką jest np. wynajmowanie lokali niemieszkalnych (użytkowych).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1116 ze zm.) lokalem jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Lokalem mieszkalnym jest również pracownia twórcy przeznaczona do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki.

Natomiast ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80 poz. 903 j.t. ze zm.) definiuje lokal mieszkalny w art. 2 ust. 2 jako ?wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbę lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.?

Wobec funkcjonujących w obu cytowanych aktach prawnych (tj. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i o własności lokali) odrębnych definicji lokalu mieszkalnego należy stwierdzić, iż definicje te znajdują zastosowanie w zakresie ustaw, w których występują. Ww. akty prawne definiują pojęcie lokalu mieszkalnego na własne potrzeby i zastosowanie tych definicji na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych jest nieuprawnione. Należy podkreślić jednocześnie, iż rozumienie pojęcia lokalu mieszkalnego w myśl ustawy o własności lokali pokrywa się z powszechnie przyjętym znaczeniem.

Uniwersalny słownik języka polskiego PWN podaje następujące definicje:

lokal:

  1. ?mieszkanie lub inne pomieszczenie użytkowe?,
  2. ?restauracja lub kawiarnia?,

mieszkalny ?przeznaczony lub nadający się do zamieszkania?,

mieszkanie ?pomieszczenie, w którym się mieszka?.

źródło: http://sjp.pwn.pl/ data odczytu 20 listopada 2008 r.

Intencją ustawodawcy wyrażoną w art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.p. jest zwolnienie z podatku dochodów m. in. spółdzielni mieszkaniowych, uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Mimo iż pracownia twórcy mieści się w lokalu, który może być użytkowany jako lokal mieszkalny twórcy to nie będzie służył zaspokajaniu jego potrzeb mieszkaniowych. Lokal wynajęty twórcy na pracownię służy bowiem innym celom niż mieszkaniowe.

W dotychczasowym orzecznictwie NSA wielokrotnie podkreślano, że wszelkie przywileje podatkowe, a takimi są zarówno zwolnienia, jak i ulgi podatkowe, są naruszeniem jednej z głównych zasad opodatkowania, a mianowicie zasady sprawiedliwości podatkowej. Wszelkie zatem ulgi i zwolnienia, jako wyjątki od tej zasady, nie mogą być interpretowane według wykładni rozszerzającej (por. wyrok NSA z dnia 23 listopada 1993 r., sygn. akt SA/Po 1811/93).

Reasumując, lokal wynajmowany twórcy, przeznaczony do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, nie może być traktowany jako lokal mieszkalny dla celów podatkowych, gdyż nie jest wykorzystywany na cele mieszkaniowe. A zatem stanowisko Spółdzielni jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika