?W jaki sposób obliczyć naliczone różnice kursowe występujące przy spłacie pożyczki na wybudowanie (...)

?W jaki sposób obliczyć naliczone różnice kursowe występujące przy spłacie pożyczki na wybudowanie środka trwałego??

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03 października 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 16 października 2008r.), uzupełnionym w dniu 20 listopada 2008r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie sposobu obliczenia różnic kursowych występujących przy spłacie pożyczki na wybudowanie środka trwałego (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2008r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie sposobu obliczenia naliczonych różnic kursowych występujących przy spłacie pożyczki na wybudowanie środka trwałego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też, pismem z dnia 06 listopada 2008r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP 20 listopada 2008r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą (zgodnie z posiadanym zezwoleniem) na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Zezwolenie określało m.in. wielkość tzw. wydatków inwestycyjnych. W ramach wydatków inwestycyjnych Spółka wybudowała halę, którą wprowadziła do ewidencji środków trwałych i od ustalonej wartości początkowej rozpoczęła dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Inwestycja ta została sfinansowana z pożyczki udzielonej w walucie obcej (euro) przez jedynego udziałowca Spółki. Dla ustalenia wartości początkowej środka trwałego, spółka na dzień oddania go do użytkowania, skorygowała jego wartość o naliczone dodatnie różnice kursowe (wartość środka trwałego zmniejszyła się).

Następnie jedyny udziałowiec spółki podjął decyzję o dokonaniu dopłat, podejmując jako zgromadzenie wspólników odpowiednią uchwałę. Jednocześnie zobowiązanie Spółki w postaci spłaty pożyczki na rzecz udziałowca stało się wymagalne. W tym stanie rzeczy strony skorzystały z instytucji potrącenia - tym samym w dniu dokonania potrącenia Spółka uregulowała zobowiązanie z tytułu udzielonej pożyczki. W momencie uregulowania zobowiązania z tytułu udzielonej Spółce pożyczki wystąpiły dodatnie różnice kursowe.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

W jaki sposób obliczyć różnice kursowe występujące przy spłacie pożyczki (w przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1)... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 54. poz. 654 z późn. zm.) do przychodów w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych zalicza się m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przepis art. 15a tej ustawy określa z kolei przypadki, z którymi przepisy prawa podatkowego wiążą występowanie różnic kursowych zaliczanych do przychodów bądź kosztów podatkowych oraz sposoby ustalania ich wysokości. I tak w przypadku otrzymania kredytu dodatnia różnica kursowa zaliczana do przychodów podatkowych powstaje jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 15a ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). W przypadku przedstawionym w stanie faktycznym spłata kredytu nastąpiła poprzez potrącenie go z wierzytelności z tytułu dopłat. Zgodnie z art. 15a ust. 7 ww. ustawy dla celów rozliczania różnic kursowych, za dzień zapłaty, o którym mowa w ust. 2 i 3 uważa się dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności.

Jak to już podkreślono w stanie faktycznym, w momencie spłaty pożyczki wyrażonej w euro wystąpiła dodatnia różnica kursowa. Z powyższego wynika, iż co do zasady Spółka powinna zaliczyć do przychodów podatkowych różnicę kursową obliczoną jako różnicę wartości pożyczki wyrażonej w euro w dniu jej otrzymania a wartością pożyczki w dniu jej spłaty wg faktycznie zastosowanego kursu waluty. Spółka zwraca uwagę, że część wartości tej różnicy kursowej została rozliczona w momencie oddania środka trwałego do używania. Rozliczenie to zaskutkowało w ten sposób, że obniżyło wartość początkową środka trwałego, a tym samym obniżyło wartość odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem Spółki skoro w dniu oddania do użytkowania środka trwałego nastąpiło definitywne rozliczenie naliczonej różnicy kursowej, to w momencie spłaty pożyczki do przychodów podatkowych nie powinno się w całości zaliczać różnicy kursowej obliczonej wg zasad określonych w art. 15a ust 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dla celów zaliczenia tak obliczonej różnicy kursowej do przychodów podatkowych powinno się ją obniżyć o wartość naliczonej różnicy kursowej rozliczonej przy oddaniu środka trwałego do używania. Wartość naliczonej różnicy kursowej składa się bowiem na wartość zrealizowanej różnicy kursowej rozpoznawanej w momencie spłaty pożyczki. W przypadku nie obniżenia wartości przychodu o wartość różnicy kursowej naliczonej przy oddawaniu środka trwałego do używania, nastąpiłoby dwukrotne podwyższenie podstawy opodatkowania o kwotę naliczonej różnicy kursowej: raz w momencie jej naliczenia poprzez obniżenie wartości początkowej i w konsekwencji obniżenie odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, drugi raz poprzez zaliczenie tej kwoty do przychodów podatkowych.

Jako przykład wskazano:

  1. 100 jednostek - wartość różnicy kursowej obliczonej zgodnie art. 15a ust 2 pkt 5 ww. ustawy,
  2. 30 jednostek - wartość różnicy kursowej naliczonej przy oddaniu do użytkowania środka trwałego, obniżającej koszty podatkowe; wartość ta jest również częścią składową różnicy kursowej obliczonej w pkt a).

Nie obniżenie wartości przychodu, o którym mowa w pkt a) o wartość określoną w pkt b) spowodowałoby, iż całkowity dochód z tytułu rozliczenia różnic kursowych wynosiłby 130 jednostek, gdy tymczasem przysporzenie majątkowe spółki z tytułu rozliczenia różnic kursowych wynosi 100 jednostek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika