Spółka wnosi o udzielenie interpretacji w indywidualnej sprawie podatnika, co do zakresu zastosowania (...)

Spółka wnosi o udzielenie interpretacji w indywidualnej sprawie podatnika, co do zakresu zastosowania przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), poprzez potwierdzenie, że w przypadku objęcia przez osobę prawną, mająca siedzibę w Polsce (zwaną dalej Podatnikiem), certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym (zwanym dalej Funduszem), za wniesione w zamian papiery wartościowe, powstanie u tej osoby przychód?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 18 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego w przypadku objęcia przez osobę prawną certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym (zamkniętym) w zamian za wniesienie do funduszu inwestycyjnego papierów wartościowych (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 1) ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego w przypadku objęcia przez osobę prawną certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym (zamkniętym) w zamian za wniesienie do funduszu inwestycyjnego papierów wartościowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka posiada zakupione za gotówkę na rynku wtórnym akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka ma zamiar przeprowadzić operację gospodarczą polegającą na objęciu przez Spółkę certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez zamknięty fundusz inwestycyjny w zamian za wniesienie do funduszu inwestycyjnego papierów wartościowych (posiadanych akcji).

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Spółka wnosi o udzielenie interpretacji w indywidualnej sprawie podatnika, co do zakresu zastosowania przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), poprzez potwierdzenie, że w przypadku objęcia przez osobę prawną, mająca siedzibę w Polsce (zwaną dalej Podatnikiem), certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym (zwanym dalej Funduszem), za wniesione w zamian papiery wartościowe, powstanie u tej osoby przychód... (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 1)

Zdaniem Spółki, w przypadku objęcia przez Podatnika certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu, za wniesione w zamian papiery wartościowe, powstaje u Podatnika przychód.

Art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi, że przychodami są w szczególności 'nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego, zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio'. Równocześnie zgodnie z art. 128 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.) 'statut funduszu inwestycyjnego zamkniętego może przewidywać dokonywanie wpłat na certyfikaty inwestycyjne papierami wartościowymi lub udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością' natomiast zgodnie z ust. 2 'papiery wartościowe i udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością będą wyceniane według metody przyjętej przez fundusz dla wyceny aktywów netto'. Z przepisu tego jasno wynika, że w momencie wniesienia papierów wartościowych do zamkniętego funduszu inwestycyjnego, ustalona jest ich wartość pieniężna, która stanowi de facto cenę, po której owe papiery są zbywane.

W związku z tym Podatnik uważa, że poprzez wniesienie papierów wartościowych do Funduszu w zamian za uzyskane certyfikaty inwestycyjne, dochodzi do szczególnej formy ich zbycia na rzecz Funduszu oraz do jednoczesnego nabycia innych papierów wartościowych, tj. certyfikatów inwestycyjnych. Dlatego wyżej wymienioną transakcję należy rozpatrywać w kategorii pojawiającego się przychodu w Spółce (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Biorąc pod uwagę powyższe należy zauważyć, iż stanowisko Spółki w zakresie wniesienia papierów wartościowych do funduszu inwestycyjnego w zamian za certyfikaty inwestycyjne jest prawidłowe, jednakże w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych a nie wskazany przez Spółkę art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika