?Czy wydatki związane z funkcjonowaniem Centrum Edukacji Ekologicznej stanowią dla Spółki koszty (...)

?Czy wydatki związane z funkcjonowaniem Centrum Edukacji Ekologicznej stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu??

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 22 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z funkcjonowaniem Centrum Edukacji Ekologicznej /pytanie oznaczone we wniosku nr 1/- jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2008r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z funkcjonowaniem Centrum Edukacji Ekologicznej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :

Spółka jest spółką gminną zajmującą się rozprowadzaniem wody i oczyszczaniem ścieków. Prowadząc działalność w tym zakresie musi przestrzegać prawa ochrony środowiska oraz działać zgodnie z normami unijnymi.

Spółka podejmuje działania w zakresie kształtowania postaw odbiorców poprzez informowanie społeczności lokalnej o właściwym sposobie gospodarowania wodą oraz potrzebie oczyszczania ścieków. Dlatego Spółka otworzyła na jednym ze swoich obiektów Centrum Edukacji Ekologicznej (określane w dalszej części skrótem ?CEE?). Celem CEE jest edukacja społeczności lokalnej w zakresie korzystania z zasobów wodnych i ochrony wód naturalnych poprzez edukację młodzieży i dzieci w wieku szkolnym. Prowadząc te działania firma chce dotrzeć do mieszkańców z informacją w jaki sposób korzystać racjonalnie z wody, a także jakie zagrożenia dla środowiska i jakości ścieków ma stosowanie niewłaściwych środków czystości.

Program edukacyjny CEE zakłada wizytę na oczyszczalni ścieków, uczestnictwo w prezentacji multimedialnej, wykład z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej, doświadczenia w mini laboratorium w zakresie uzdatniania wody.

Poprzez te działania Spółka kształtuje swój wizerunek u odbiorców, podnosi świadomość ekologiczną oraz pozwala zoptymalizować koszt oczyszczania (stosowanie niewłaściwych detergentów lub nadmierne ich stosowanie powoduje podwyższanie kosztu oczyszczania ścieków).

Dla funkcjonowania CEE firma poniosła następujące koszty: książki o tematyce ekologicznej, filmy edukacyjne, walizka ekologiczna z zestawem do badania wody, komiks autorski Spółki w nakładzie 2.000 egzemplarzy, plansze edukacyjne, modele, leksykony, wydatki związane z utrzymaniem akwarium i 2 żółwi, wynagrodzenia pracownika prowadzącego CEE.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Czy wydatki związane z funkcjonowaniem Centrum Edukacji Ekologicznej stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu... /pytanie oznaczone we wniosku nr 1/

Zdaniem Spółki opisane wydatki należy uznać jako koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Spółka uznała koszty związane z organizacją Centrum Edukacji Ekologicznej jako podatkowe koszty uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z powyższego wynika, że wszystkie poniesione koszty, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub służą zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów.

Działania Spółki polegające na propagowaniu wiedzy ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, szczegółowo opisane w poz. 50 wniosku ORD-IN, służą utrwaleniu dobrego wizerunku firmy w środowisku w którym ona działa i mogą przekładać się na wyniki ekonomiczne Spółki m. in. poprzez obniżanie kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym, ww. wydatki, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika