Zapytanie Spółki dotyczy: Czy na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób (...)

Zapytanie Spółki dotyczy: Czy na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka może wyłączyć z opodatkowania podatkiem od osób prawnych dochód ze sprzedaży wymienionych nieruchomości w pozycji 1,2 oraz proporcjonalnie w pozycji 3, w części dotyczącej użytków rolnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09 lipca 2009r. (data wpływu do tut. BKIP 14 lipca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego (nieruchomość wymieniona we wniosku jako trzecia) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2009r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do końca 2008r. uzyskiwała przychody z działów specjalnych produkcji rolnej (pomidory, ogórki szklarniowe), które stanowiły więcej niż 60% przychodów Spółki oraz z działalności rolniczej (rzepak, pszenica, kukurydza). Od 01.02.2009r. 12 ha (86%) szklarni zostało wydzierżawione innemu podmiotowi, który kontynuuje działalność ogrodniczą, a na pozostałych 2 ha szklarni Spółka prowadzi produkcję hodowlaną pomidorów szklarniowych. Zaniechano też produkcję rolniczą. Obecnie Spółka uzyskuje przychody z produkcji hodowlanej pomidorów szklarniowych, produkcji nasion, usług oraz działalności handlowej. W najbliższym czasie Spółka zamierza sprzedać m. in. nieruchomość zabudowaną o pow. 2,4073 ha, która służyła częściowo działalności rolniczej oraz pozarolniczej, a obecnie nie jest użytkowana.

Na w/wym nieruchomość składa się:

  • 11.856 m2 - użytków rolnych (Rllla),
  • 12.217 m2 - terenów mieszkaniowych (B).

Od nieruchomości uiszczany jest podatek rolny i podatek od nieruchomości. Przedmiotowa nieruchomość obejmuje użytki rolne, użytki zielone i inne grunty, zabudowana jest budynkami przystosowanymi do hodowli bydła (obora, stodoła, magazyny paszowe itp.), znajdują się też budynki, które służyły działalności handlowej, lokale biurowe.

(nieruchomość wymieniona we wniosku jako trzecia)

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka może wyłączyć z opodatkowania podatkiem od osób prawnych dochód ze sprzedaży tej nieruchomości proporcjonalnie, w części dotyczącej użytków rolnych...

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochody ze sprzedaży tej nieruchomości w części dotyczącej użytków rolnych są wolne od opodatkowania, ponieważ sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, łączna powierzchnia nieruchomości przekracza 1 ha, a grunty wchodzące w jej skład zakwalifikowane są jako użytki rolne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? określanej dalej skrótem ?updop?), wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż ustawodawca określił trzy przesłanki warunkujące zastosowanie zwolnienia:

  1. podatnik dokonał odpłatnego zbycia nieruchomości w drodze umowy sprzedaży,
  2. przedmiotem sprzedaży była całość lub część nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego,
  3. w momencie sprzedaży upłynęło 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Z art. 2 ust. 4 updop wynika, że ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Zgodnie z przepisami art. 1 i 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.), za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, przy czym łączna powierzchnia tych gruntów przekracza 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, a stanowią one własność lub znajdują się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Z powyższego wynika, że przy ocenie, czy dana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym - a tym samym również w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - należy brać pod uwagę trzy przesłanki:

  1. łączna powierzchnia nieruchomości musi mieć powyżej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego,
  2. grunty wchodzące w skład nieruchomości muszą być kwalifikowane jako użytki rolne,
  3. grunty nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Z przestawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza sprzedać nieruchomość zabudowaną o pow. 2,4073 ha, która służyła częściowo działalności rolniczej oraz pozarolniczej, a obecnie nie jest użytkowana.

Na w/wym nieruchomość składa się:

-11.856 m2 - użytków rolnych (Rllla)
-12.217 m2 - terenów mieszkaniowych (B).

Mając na uwadze obowiązujący stan prawny oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, iż o ile zbywana przez wnioskodawcę nieruchomość, zakwalifikowana w części jako użytki rolne, w momencie sprzedaży stanowić będzie gospodarstwo rolne (bądź jego część) w rozumieniu powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku rolnym, dochody uzyskane ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości ? odnoszące się do użytków rolnych, będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 1 updop.

Natomiast dochody uzyskane z tytułu sprzedaży terenów mieszkaniowych będą podlegać opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika