Co należy rozumieć przez 'nie rzadziej niż raz w roku' w art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym (...)

Co należy rozumieć przez 'nie rzadziej niż raz w roku' w art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09 października 2009r. (data wpływu do tut. Biura 16 października 2009r.), uzupełnionym w dniu 01 lutego 2010r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia co należy rozumieć przez zwrot ?nie rzadziej niż raz w roku? wynikający z treści art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia co należy rozumieć przez zwrot ?nie rzadziej niż raz w roku? wynikający z treści art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 12 stycznia 2010r. Znak: IBPBI/2/423-1258/09/MS wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 01 lutego 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie detalicznej i hurtowej sprzedaży paliw. W zależności od zakupów od swoich dostawców otrzymuje premie pieniężne uzależnione od wysokości zakupów. Wysokość otrzymanych premii pieniężnych uzależniona jest od dokonanego obrotu i określana w umowach w postaci wskaźnika procentowego od obrotu zrealizowanego w okresie podlegającym rozliczeniu, z reguły jest to okres kwartalny, półroczny, roczny lub kilkuletni. Przyznawana premia pieniężna nie odnosi się do jednej konkretnej transakcji lecz do wielu transakcji dokonanych w okresie rozliczeniowym.

Spółka wyjaśnia, że umowy zawarte z dostawcami określają, że miesiącem rozliczenia premii pieniężnych jest miesiąc następujący po zakończeniu kwartału (np. za kwartał od stycznia do marca) lub miesiąc następujący po zakończeniu roku (okresem rozliczeniowym jest okres od stycznia do grudnia lub np. okres od 1 listopada danego roku do 31 października roku następnego).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Co należy rozumieć przez zwrot 'nie rzadziej niż raz w roku', ujęty w treści w art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rokiem podatkowym z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, i 6 jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli strony ustalają, iż usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Zdaniem Spółki, ponieważ ustawodawca nie przywołał bezpośrednio definicji z art. 8 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych 'nie rzadziej niż raz w roku podatkowym' to sformułowanie 'nie rzadziej niż raz w roku' użyte w art. 12 ust. 3c pdop odnosi się wyłącznie do okresu, w jakim świadczona usługa jest rozliczana, a nie do roku podatkowego, czy też roku kalendarzowego, a rok należy rozumieć w tym przypadku jako okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych. Tam, gdzie w intencji ustawodawcy było odwołanie się do roku podatkowego czyni to wprost, np. w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny sprawy zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, iż jego stanowisko jest prawidłowe.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 25 stycznia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 01 lutego 2010r.) Spółka wyjaśniła, iż zgodnie z umową otrzymywane premie pieniężne ? bonusy są traktowane przez Spółkę (Wnioskodawcę) jako wynagrodzenie za świadczone usługi polegające na promowaniu marki firmy Dostawcy i produktów pozostających w ofercie handlowej Dostawcy, poprzez zawieranie ze swoimi klientami stosownych umów promocyjnych. Dostawca zobowiązał się wypłacać Spółce wynagrodzenie, wysokość którego uzależniona jest od ilości dokonanych zakupów.

Ponieważ wynagrodzenie za wykonanie tych usług rozliczane jest w okresach rozliczeniowych Spółka uważa, że datę powstania obowiązku podatkowego w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych winno się ustalać na podstawie art. 12 ust. 3c powołanej ustawy, dlatego też we wniosku o indywidualną interpretację Spółka zadała pytanie: Jak należy rozumieć stwierdzenie 'nie rzadziej niż raz w roku', zapisane w art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pytanie Spółki dotyczyło rozstrzygnięcia wątpliwości, czy przychód z ww. usług powstaje w grudniu - w związku z faktem, iż wówczas kończy się rok podatkowy Spółki, czy też sformułowanie ?nie rzadziej niż raz w roku? dotyczy okresu dwunastu kolejnych miesięcy wówczas przychód z wykonania ww. umowy powstałby w październiku 2010 roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie wskazać należy, iż z uwagi na charakter opisanej przez Spółkę ?usługi? pismem z dnia 12 stycznia 2010r. Znak IBPBI/2/423-1258/09/MS wezwano Wnioskodawcę do sprecyzowania jaki charakter ma otrzymywana premia pieniężna, co jest niezbędne dla określenia momentu uzyskania przychodu z tytułu otrzymania ww.

premii w świetle postanowień art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). W ww. wezwaniu wskazano również na konieczność przeformułowania pytania adekwatnie do przedstawionego stanu faktycznego oraz przedstawienia własnego stanowiska w sprawie. W odpowiedzi udzielonej pismem z dnia 25 stycznia 2010r. Spółka poinformowała, iż nie widzi potrzeby zmiany pytania i wskazała, iż oczekuje interpretacji pojęcia ?nie rzadziej niż raz w roku? ujętego w treści art. 12 ust. 3c ww. ustawy. Mając powyższe na uwadze przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie wykładnia wskazanego przez Spółkę zwrotu w oderwaniu od rzeczywistego charakteru prawnego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 12 ust. 3 tej ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast stosownie do brzmienia art. 12 ust. 3a ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Z treści art. 12 ust. 3c powołanej ustawy wynika, że jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Powyższy przepis dotyczy sytuacji świadczenia usług o charakterze ciągłym, które rozliczane są w ustalonym okresie rozliczeniowym. Dokonując analizy przytoczonego przepisu, należy stwierdzić, iż w jego treści ustawodawca określił następujące możliwe daty powstania przychodu:

  • ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub,
  • ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego na wystawionej fakturze.

Jednocześnie z przepisu tego wynika, iż rozpoznanie przychodu winno następować nie rzadziej niż raz w roku. Sformułowanie ?nie rzadziej niż raz w roku? oznacza, iż okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż 12 miesięcy. Istotnym dla wskazania daty powstania przychodu jest okoliczność ustalenia w umowie/fakturze rozliczania usługi w okresach rozliczeniowych i ustalenie tych okresów. Wystąpienie więc tej sytuacji ? zależnej wyłącznie od woli stron ? skutkuje rozliczaniem przychodu w zgodzie z cytowanym przepisem art. 12 ust. 3c ww. ustawy, tj. w okresach rozliczeniowych. W takim przypadku przychód z tytułu usług o ustalonym okresie rozliczeniowym powinien być określany w ostatnim dniu przyjętego przez strony okresu rozliczeniowego, tj. w przykładzie wskazanym przez Spółkę, np. 31 października 2010 roku, a data wystawienia faktury, termin płatności, czy też koniec roku kalendarzowego lub podatkowego nie decydują o terminie powstania przychodu.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika