Czy wypłata pracownikom dodatkowej premii rocznej tzw. 14 pensji za rok 2009, dokonywa do dnia 10 styczna (...)

Czy wypłata pracownikom dodatkowej premii rocznej tzw. 14 pensji za rok 2009, dokonywa do dnia 10 styczna 2010r. wraz z wynagrodzeniem za miesiąc grudzień 2009r. będzie kosztem uzyskania przychodów roku 2009?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansówz dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2009r. (data wpływu do tut. Biura 26 października 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaty pracownikom dodatkowej premii rocznej, tzw. 14 pensji za rok 2009, dokonanej do dnia 10 stycznia 2010r. wraz z wynagrodzeniem za miesiąc grudzień 2009r. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaty pracownikom dodatkowej premii rocznej, tzw. 14 pensji za rok 2009, dokonanej do dnia 10 stycznia 2010r. wraz z wynagrodzeniem za miesiąc grudzień 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka za każdy rok obrotowy wypłaca pracownikom dodatkową premię roczną, tzw. 14-tą pensję zaliczoną w ciężar kosztów danego roku. Wypłata dokonywana jest po zakończeniu roku obrotowego, zwyczajowo do 10 lutego następnego roku, po roku obrotowym którego dotyczy. Zasady tworzenia i wypłaty dodatkowej premii rocznej, tzw. 14-tej pensji wynikają z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Spółki.

Zgodnie z nim dodatkową premię roczną wypłaca się wszystkim pracownikom zatrudnionym nie krócej niż jeden pełny miesiąc w roku kalendarzowym, za który nagroda jest wypłacana. Bazą do wyliczenia dodatkowej premii rocznej jest średniomiesięczny zarobek pracownika osiągnięty w okresie pierwszego półrocza danego roku kalendarzowego lub w przypadku braku możliwości ustalenia średniej płacy z pierwszego półrocza bazę stanowi wynagrodzenie z okresu przepracowanego w drugim półroczu ? pomnożony przez określony w Układzie współczynnik. Ponadto określone są też przypadki w jakich pracownik traci prawo do premii w całości lub części.

Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy nie precyzuje w jakim terminie dodatkowa premia roczna ma zostać wypłacona.

Zgodnie z Zakładowym Regulaminem Pracy obowiązującym w Spółce wynagrodzenie miesięczne za przeprowadzony miesiąc pracownicy otrzymują raz w miesiącu, w terminie do 10 dnia kalendarzowego następnego miesiąca.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wypłata pracownikom dodatkowej premii rocznej, tzw. 14 pensji za rok 2009, dokonana do dnia 10 styczna 2010r. wraz z wynagrodzeniem za miesiąc grudzień 2009r. będzie kosztem uzyskania przychodów roku 2009... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1).

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Ponieważ termin wypłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia jest ustalony w Zakładowym Regulaminie Pracy do 10 dnia kalendarzowego następnego miesiąca, to wypłata dodatkowej premii rocznej za rok 2009, wraz z wynagrodzeniem za miesiąc grudzień 2009r., dokonana do 10 stycznia 2010r. będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów roku 2009.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania Nr 2 została wydana odrębna interpretacja.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika