Czy wniesienie przez Wnioskodawcę aportu niepieniężnego w postaci akcji w Spółce Akcyjnej do spółki (...)

Czy wniesienie przez Wnioskodawcę aportu niepieniężnego w postaci akcji w Spółce Akcyjnej do spółki komandytowo-akcyjnej spowoduje powstanie względem Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07 lutego 2012 r. (wpływ do tut. BKIP 09 lutego 2012 r.), uzupełnionym w dniu 25 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia czy wniesienie akcji do spółki komandytowo-akcyjnej spowoduje powstanie przychodu po stronie Wnioskodawcy ? jest prawidłowe,
  • powołanej podstawy prawnej ? jest nieprawidłowe

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

UZASADNIENIE

W dniu 09 lutego 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wniesienie akcji do spółki komandytowo-akcyjnej spowoduje powstanie przychodu po stronie Wnioskodawcy.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 19 kwietnia 2012 r. Znak: IBPBI/2/423-134/12/AP, IBPBI/2/423-135/12/AP, IBPP3/443-123/12/EJ. Uzupełnienia dokonano w dniu 25 kwietnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca jest posiadaczem akcji (zwanych dalej ?papierami wartościowymi") w Spółce Akcyjnej notowanej na rynku regulowanym, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych SA z siedzibą w Warszawie. Wnioskodawca pragnie założyć - wraz z innym podmiotem - spółkę osobową w formie spółki komandytowo-akcyjnej. Wnioskodawca byłby akcjonariuszem we wskazanej spółce. Wnioskodawca, tytułem wkładu na pokrycie swoich akcji w spółce komandytowo akcyjnej, ma zamiar wnieść posiadane papiery wartościowe według ich wartości rynkowej (zgodnie z wymogami przewidzianymi w kodeksie spółek handlowych, a szczególnie art. 312 i 3121 k.s.h.). W przyszłości Wnioskodawca planuje partycypować w zyskach utworzonej spółki komandytowo-akcyjnej poprzez otrzymywanie dywidendy, zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Wnioskodawcę aportu niepieniężnego w postaci akcji w Spółce Akcyjnej do spółki komandytowo-akcyjnej spowoduje powstanie względem Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Spółki, wniesienie przez Nią wkładu niepieniężnego w postaci papierów wartościowych do spółki osobowej nie spowoduje powstania po Jej stronie przychodu podatkowego. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. 2011 r. Nr 74 poz. 397 z późn. zm. - zwanej dalej ?ustawą CIT?), przychód stanowi nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Ustawodawca postanowił zatem, iż wyłącznie objęcie udziałów (akcji) w spółce kapitałowej będzie powodowało konieczność rozpoznania przychodu u podatników podatku CIT. Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 kodeksu spółek handlowych, spółkami kapitałowymi są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Natomiast jak wskazuje art. 4 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową. Tym samym nie ma do niej zastosowania komentowana norma prawna art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT. Prezentowane przez Wnioskodawcę stanowisko, iż w związku z wniesieniem do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu niepieniężnego w postaci papierów wartościowych nie powstanie po jego stronie obowiązek rozpoznania przychodu podatkowego, zostało potwierdzone w licznych indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego. Przykładowo można wskazać na wykładnię przepisów ustawy CIT, którą dokonał:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 13 maja 2009 r. nr IPPB3/423-122/09-2/MS,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 24 lutego 2009 r. nr ILPB3/423-798/08-2/MM,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 17 lutego 2009 r. nr IPPB3/423-1695/08-2/MS,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12 grudnia 2007 r. nr IP-PB3-423-21 i/07-3/MS,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w Interpretacji indywidualnej z dnia 17 marca 2008 r. nr IP-PB3-423-16/08-2/MB,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 19 czerwca 2007 r. nr 1401/BP-I/006-1136/06/ KS.

Przedmiotowa teza zyskała również akceptację w orzecznictwie sądów administracyjnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 14 kwietnia 2009 r. (sygn. III SA/Wa 3103/08) stwierdził jednoznacznie, że ?wniesienie (...) wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie pociąga za sobą otrzymania przez osobę dokonującą aportu odpłatności. Nie wiąże się z nim także otrzymanie od spółki osobowej czegokolwiek w zamian, w przeciwieństwie do sytuacji aportów do spółek mających osobowość prawną lub do spółdzielni?.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Z dniem 1 stycznia 2011 r. ? na mocy przepisów ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478, ze zm.) ? zmienił się stan prawny w zakresie przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych. W wyniku tych zmian do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) został dodany przepis art. 12 ust. 4 pkt 3c), zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

W myśl art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółkami kapitałowymi są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Natomiast do spółek osobowych zalicza się: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo - akcyjną (art. 4 § 1 pkt 1 tej ustawy).

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza założyć spółkę komandytowo ? akcyjną, w której byłaby akcjonariuszem. W tym celu zamierza wnieść aport do ww. spółki osobowej w postaci posiadanych papierów wartościowych.

Tym samym w opisanym zdarzeniu przyszłym podstawę prawną braku powstania przychodu stanowi cytowany art. 12 ust. 4 pkt 3c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a nie jak wskazała Spółka - art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, w myśl którego przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. Z treści powołanego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika bowiem jednoznacznie, że dotyczy on konsekwencji podatkowych wniesienia wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych. Wobec powyższego, powołany we własnym stanowisku art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Reasumując, wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci papierów wartościowych do spółki osobowej prawa handlowego, tytułem wkładu niepieniężnego, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Planowane działanie będzie stanowić dla Wnioskodawcy czynność neutralną podatkowo na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem stanowisko Spółki w zakresie:

  • ustalenia czy wniesienie akcji do spółki komandytowo-akcyjnej spowoduje powstanie przychodu po stronie Wnioskodawcy ? jest prawidłowe,
  • powołanej podstawy prawnej ? jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i 3 wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika