Czy Spółka będzie mogła zaliczyć należne za rok 2009, a wypłacone w lutym 2010 r. wynagrodzenie (...)

Czy Spółka będzie mogła zaliczyć należne za rok 2009, a wypłacone w lutym 2010 r. wynagrodzenie z tytułu dodatkowej nagrody rocznej (tzw. 14-tej pensji) oraz premię kwartalną członków Zarządu wypłaconą do 20 stycznia 2010 r. do kosztów uzyskania przychodów w grudniu 2009 roku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 3 listopada 2009r.), uzupełnionym w dniu 4 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należnej za 2009 r. a wypłaconej w lutym 2010 r. nagrody rocznej oraz premii członków Zarządu za IV kwartał 2009 r., przyznanej w 2010 r.? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2009 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należnej za 2009 r. a wypłaconej w lutym 2010 r. nagrody rocznej oraz premii członków Zarządu za IV kwartał 2009 r., przyznanej w 2010 r.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 18 listopada 2009r. Znak:IBPBI/2/423-1350/09/JD wezwano o ich uzupełnienie. Uzupełniony wniosek wpłynął w dniu 4 grudnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zgodnie z przepisami kodeksu pracy oraz regulaminu wynagradzania wypłaca wynagrodzenia za dany miesiąc nie później niż 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wynagrodzenie to jest należne.

Natomiast wynagrodzenie członków zarządu Spółki, jak wynika z umowy o pracę, składa się z płacy zasadniczej i premii za okresy kwartalne przyznawanej przez Radę Nadzorczą w drodze odrębnej uchwały. Premia uzależniona jest od wyników finansowych i efektów organizacyjnych Spółki. Płaca zasadnicza członków Zarządu wypłacana jest w terminie wynikającym z regulaminu wynagradzania, natomiast premia kwartalna w dniu podjęcia uchwały przez Radę Nadzorczą tj. do 20 dnia po kwartale.

Ponadto pracownikom Spółki przysługuje zgodnie z regulaminem wynagradzania dodatkowa nagroda roczna tzw. 14-ta pensja wypłacana do końca lutego za rok poprzedni na podstawie odrębnego regulaminu określającego jej wysokość oraz termin wypłaty.

Składki ZUS w części finansowanej przez Spółkę opłacane są od wszystkich wymienionych wynagrodzeń w ustawowym terminie tj. do 15 dnia miesiąca po dokonaniu wypłaty.

I tak przykładowo:

  • wynagrodzenia brutto za miesiąc grudzień 2009 r. wypłacone zostaną do dnia 10 stycznia 2010 r.,
  • składki ZUS od tych wynagrodzeń w części finansowanej przez Spółkę będą opłacone w ustawowym terminie, tj. do dnia 15 lutego 2010 r.,
  • wynagrodzenia członków Zarządu w części płacy zasadniczej za grudzień zostaną wypłacone do 10 stycznia 2010 r., natomiast premia kwartalna zostanie wypłacona w dacie podjęcia uchwały przez Radę Nadzorczą, tj. do dnia 20 stycznia 2010 r. Składki ZUS od obu części płacy członków Zarządu zostaną opłacone w ustawowym terminie, tj. do dnia 15 lutego 2010 r.,
  • dodatkowa nagroda roczna za 2009 rok (tzw. 14-ta pensja) wypłacona zostanie do końca lutego 2010 r. - składki ZUS od nagrody zostaną opłacone do dnia 15 marca 2010 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka będzie mogła zaliczyć należne za rok 2009, a wypłacone w lutym 2010 r. wynagrodzenie z tytułu dodatkowej nagrody rocznej (tzw. 14-tej pensji) oraz premię kwartalną członków Zarządu wypłaconą do 20 stycznia 2010 r. do kosztów uzyskania przychodów w grudniu 2009 roku (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)...

Zdaniem Spółki, nowelizacja ustawy CIT z dniem 1 stycznia 2009 r. wprowadziła nowe regulacje dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń i składek ZUS w części finansowanej przez płatnika. Wg art. 15 ust. 4g znowelizowanej ustawy CIT, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.

W oparciu o w/w przepisy Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów grudnia 2009 r. dodatkową nagrodę roczną za 2009 r. (wypłata będzie miała miejsce w lutym 2009 r.- winno być luty 2010 r.) oraz premię kwartalną członków Zarządu Spółki, (?) pod warunkiem, że należności dotyczące wynagrodzeń zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm. ? dalej: updop), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Jak już wskazano powyżej, koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie / zwiększenie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła.

Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Kosztami podatkowymi są także tzw. koszty pracownicze, do których zalicza się m.in. wydatki poniesione na rzecz pracownika z tytułu istniejącego stosunku pracy. Moment zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów uzależniony jest od tego, kiedy należności z tego tytułu mogą być uznane za należne oraz kiedy zostały wypłacone (postawione do dyspozycji).

Zgodnie z art. 15 ust 4g updop, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.- dalej: updof) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, ze zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.

Wypłaty z tytułu czternastej pensji oraz premii kwartalnej członków Zarządu są przychodami ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof, konsekwencją czego jest stwierdzenie, iż w stosunku do 14 pensji oraz premii kwartalnej członków Zarządu zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 4g updop. Zgodnie z dyspozycją tego przepisu należności z tytułu 14 pensji oraz premii kwartalnej członków Zarządu powinny być kosztem uzyskania przychodu w miesiącu, za który są należne pod warunkiem postawienia ich do dyspozycji (lub wypłaty) w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

W związku z faktem, iż należności z tytułu czternastej pensji są nagrodami rocznymi, przyznawanymi za cały rok kalendarzowy, a premie kwartalne członków Zarządu są nagrodami za ostatni kwartał roku kalendarzowego, należy uznać, że 14-te pensje oraz premie kwartalne członków Zarządu są należne na koniec roku podatkowego (kwartału), za który przysługują (tj. na koniec grudnia danego roku kalendarzowego ? kwartału).

Konsekwentnie, nagrody z tytułu 14 pensji, płatne do końca lutego 2010 roku oraz premie za IV kwartał 2009 roku płatne do 20 stycznia 2010 roku, powinny być zaliczone do kosztów podatkowych w miesiącu grudniu 2009 roku pod warunkiem, że będą wypłacone lub postawione do dyspozycji zgodnie z regulacjami płacowymi jakie obowiązują w Spółce.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego nr 2 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika