Czy faktury VAT zakupu dotyczące działalności wydzielonej do nowej spółki, będące kosztem bezpośrednim (...)

Czy faktury VAT zakupu dotyczące działalności wydzielonej do nowej spółki, będące kosztem bezpośrednim lub pośrednim okresu sprzed podziału, jakie wpłynęły do Wnioskodawcy po dniu podziału (gdzie zgodnie z fakturą nabywcą jest Wnioskodawca) mogą zostać zaksięgowane i być kosztem podatkowym Wnioskodawcy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 30 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 29 września 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy faktury VAT zakupu dotyczące działalności wydzielonej do nowej spółki, będące kosztem bezpośrednim lub pośrednim okresu sprzed podziału, jakie wpłynęły do Spółki po dniu podziału mogą być kosztem podatkowym Spółki (pytanie oznaczone Nr 3 w części III uzupełnienia wniosku) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy faktury VAT zakupu dotyczące działalności wydzielonej do nowej spółki, będące kosztem bezpośrednim lub pośrednim okresu sprzed podziału, jakie wpłynęły do Spółki po dniu podziału mogą być kosztem podatkowym Spółki.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 14 września 2010 r. Znak: IBPP2/443-556/10/RSz, IBPBI/2/423-865/10/SD wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 29 września 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług wdrożenia systemów zarządzania firmą oraz produkcją oprogramowania. W ramach Spółki możliwe jest precyzyjne wyodrębnienie kosztów i przychodów zarówno jednej jak i drugiej działalności. Spółka na potrzeby prowadzonej działalności zatrudnia pracowników oraz dokonuje zakupów zarówno na terenie kraju jak i poza terenem kraju (głównie jest to import usług).

Obecnie planowane jest wydzielenie ze Spółki, w trybie art. 529 ust. 1 pkt 4 (winno być art. 529 § 1 pkt 4) Kodeksu spółek handlowych, składników majątkowych oraz niemajątkowych związanych z produkcją oprogramowania komputerowego, składniki te zostaną wniesione do nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zostałby przygotowany plan podziału, gdzie szczegółowo określono by wykaz składników majątkowych oraz niemajątkowych.

Nowoutworzona spółka (powstała poprzez wydzielenie ze Spółki istniejącej), powstała na podstawie art. 531 § 1 Ksh, wstąpiłaby w prawa i obowiązki Wnioskodawcy w zakresie produkcji oprogramowania komputerowego. Dniem podziału byłby pierwszy kalendarzowy dzień miesiąca, w związku z podziałem zostałby przygotowany bilans na dzień poprzedzający podział jak również bilans otwarcia Wnioskodawcy oraz spółki wydzielonej. Na dzień wydzielenia Wnioskodawca z pewnością nie byłyby w posiadaniu wszystkich dowodów księgowych (faktur zakupu) dotyczących produkcji oprogramowania.

W uzupełnieniach wniosku, które wpłynęły do tut. Biura w dniu 29 września i 13 października 2010 r. Spółka doprecyzowała, iż:

  1. Podział Spółki planowany jest w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, tj. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
  2. W wyniku podziału nie straci bytu prawnego Spółka istniejąca.
  3. Nowopowstała Spółka będzie następcą prawnym w zakresie wydzielonej części przedsiębiorstwa.
  4. Przyczynami wystawiania faktur korygujących mogą być: zwrot sprzedawcy towarów, udzielenie rabatów, zmiana ceny lub inne dopuszczalne w ustawie o VAT.
  5. Planowane wydzielenie majątku oraz majątek pozostały w Spółce dzielonej spełniać będą warunki określone w art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych tj. stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie (sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z dnia 20 września 2010 r. - data wpływu do tut. Biura 29 września 2010 r.):

Czy faktury VAT zakupu dotyczące działalności wydzielonej do nowej spółki, będące kosztem bezpośrednim lub pośrednim okresu sprzed podziału, jakie wpłynęły do Wnioskodawcy po dniu podziału (gdzie zgodnie z fakturą nabywcą jest Wnioskodawca) mogą zostać zaksięgowane i być kosztem podatkowym Wnioskodawcy... (pytanie oznaczone Nr 3 w części III uzupełnienia wniosku)

Zdaniem Spółki (stanowisko sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z dnia 20 września 2010 r. - data wpływu do tut. Biura 29 września 2010 r.), faktury zakupu dotyczące działalności wydzielonej do nowej Spółki, będące kosztem bezpośrednim lub pośrednim okresu sprzed podziału, jakie wpłynęły do Wnioskodawcy po dniu podziału (gdzie zgodnie z fakturą nabywcą jest Wnioskodawca) nie mogą zostać zaksięgowane i być kosztem podatkowym Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej ?Ksh?), podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Cechą szczególną tego trybu podziału spółki jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną. W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 Ksh), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału).

W myśl ogólnej zasady do podziału przez wydzielenie należy stosować przepisy o podziale spółek, dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej z wyjątkami dotyczącymi podziału przez wydzielenie. Odpowiednie stosowanie przepisów uzależnione jest od tego, czy spółka, do której jest wnoszona część majątku spółki dzielonej, istnieje (wtedy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki przejmującej), czy jest nowo zawiązana.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym mamy do czynienia z drugą sytuacją. Wydzielona część majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostanie przeniesiona do nowoutworzonej spółki.

Zgodnie z art. 530 § 2 Ksh (?) wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru (?). Punktem wyjścia dla podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie, jak w każdym przypadku podziału, jest sporządzany przez zarząd spółki dzielonej plan podziału. Zgodnie z art. 534 Ksh plan podziału powinien zawierać m.in. dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym.

Wskazane powyżej przepisy regulują problematykę związaną z sukcesją spółek kapitałowych na gruncie prawa cywilnego. Natomiast zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). W przepisach tych ustawodawca przedstawił zamknięty katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształconych.

Zgodnie z art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału, składnikami majątku. W myśl art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie ? także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Ustawodawca nie definiuje pojęcia ?praw i obowiązków podatkowych?, będących na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej przedmiotem sukcesji. Wobec powyższego, zasadnym jest przyjęcie, iż przedmiotem sukcesji są wszelkie skonkretyzowane prawa i obowiązki podatkowe istniejące na dzień podziału. Należy również podkreślić, iż przedmiotem sukcesji prawno-podatkowej przewidzianej w art. 93c Ordynacji podatkowej, będą jedynie te prawa i obowiązki dzielonej osoby prawnej, które pozostają w związku z przydzielonymi sukcesorowi w planie podziału składnikami majątku. Przepis art. 93c Ordynacji podatkowej, zakłada wyodrębnienie praw i obowiązków podatkowych związanych z poszczególnymi zorganizowanymi częściami majątku oraz wskazuje że w odniesieniu do tak wyodrębnionych zespołów praw i obowiązków zachodzi sukcesja podatkowa.

Powyższy przepis wprowadza do systemu podatkowego zasadę sukcesji podatkowej częściowej. Zgodnie z tą zasadą, w przypadku podziału przez wydzielenie, podmiot przejmujący wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe, które związane są z tą częścią majątku, która jest przejmowana. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w wyniku podziału przez wydzielenie przejmowane są prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego, ale pod warunkiem, że majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka planuje dokonać podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Ksh. Nowoutworzona spółka (powstała poprzez wydzielenie ze Spółki istniejącej), powstała na podstawie art. 531 § 1 Ksh, wstąpił w prawa i obowiązki Wnioskodawcy w zakresie produkcji oprogramowania komputerowego. Dniem podziału będzie pierwszy kalendarzowy dzień miesiąca.

W uzupełnieniu Spółka wskazał ponadto, iż zarówno majątek wydzielony do nowo zawiązanej spółki, jak i majątek pozostający w Spółce (Wnioskodawca) stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wątpliwości Spółki dotyczą sytuacji, w której faktury VAT zakupu dotyczące działalności wydzielonej do nowej spółki, będące kosztem bezpośrednim lub pośrednim okresu sprzed podziału, wpłyną do Wnioskodawcy po dniu podziału.

Cytowany wyżej art. 93c Ordynacji podatkowej, wprowadza zasadę sukcesji podatkowej częściowej, zgodnie z którą w przypadku podziału przez wydzielenie, podmiot przejmujący wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe, które związane są z tą częścią majątku, która jest przejmowana, a więc także obowiązek uwzględnienia kosztów związanych z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku.

W rezultacie obowiązek wykazywania kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością wydzieloną będzie przedmiotem sukcesji prawno-podatkowej i przejdzie na nowoutworzoną spółkę.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż zarówno bezpośrednie jak i pośrednie koszty uzyskania przychodów, dotyczące działalności wydzielonej do nowej spółki, wynikające z faktur jakie wpłynęły do Spółki po dniu podziału, nie będą stanowiły dla Niej kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Ponadto należy zaznaczyć, iż ustalenie, czy zarówno majątek wydzielony do nowo zawiązanej spółki, jak i majątek pozostający w Spółce stanowią zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa nie było przedmiotem niniejszego wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych w uzupełnieniu do wniosku numerami od 1 do 2 oraz 4 w części III oraz numerami od 1 do 6 w części IV wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika