Czy sprzedaż Komponentów wytwarzanych przez Spółkę na terenie SSE z udziałem elementów o niższym (...)

Czy sprzedaż Komponentów wytwarzanych przez Spółkę na terenie SSE z udziałem elementów o niższym stopniu przetworzenia niż gotowy Komponent powstałych w okresie, gdy Spółka nie prowadziła jeszcze działalności na terenie SSE generuje dla Spółki dochód objęty zwolnieniem podatkowym dostępnym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 15 października 2013 r. (data wpływu do tut. Organu 18 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy sprzedaż Komponentów wytwarzanych przez Spółkę na terenie SSE, z udziałem elementów o niższym stopniu przetworzenia niż gotowy Komponent powstałych w okresie, gdy Spółka nie prowadziła jeszcze działalności na terenie SSE, generuje dochód objęty zwolnieniem podatkowym dostępnym dla Spółki ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2013 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy sprzedaż Komponentów wytwarzanych przez Spółkę na terenie SSE, z udziałem elementów o niższym stopniu przetworzenia niż gotowy Komponent powstałych w okresie, gdy Spółka nie prowadziła jeszcze działalności na terenie SSE, generuje dochód objęty zwolnieniem podatkowym dostępnym dla Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. (dalej: ?Spółka? lub ?Wnioskodawca?) jest spółką prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania komponentów do pojazdów samochodowych (dalej: ?Komponenty?). Dotychczas Spółka prowadziła działalność wyłącznie poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej (dale: ?SSE?) i nie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. dalej: ?updop?). Obecnie Spółka przenosi działalność na teren Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: ?SSE? lub ?Strefa?). Spółka będzie prowadzić działalność produkcyjną, handlową i usługową na terenie SSE w oparciu o uzyskane już zezwolenie z dnia 6 listopada 2012 r., obejmujące swoim zakresem m.in. wytwarzanie Komponentów. Wnioskodawca wskazuje, że z uwagi na specyfikę działalności w zakresie produkcji części dla przemysłu motoryzacyjnego, ich wytworzenie jest niejednokrotnie procesem złożonym i długotrwałym. Długotrwałość procesu produkcji jest w szczególności rezultatem rosnącego skomplikowania budowy Komponentów wytwarzanych przez Spółkę, która z kolei jest wynikiem zapotrzebowania klientów Spółki na podzespoły o coraz korzystniejszych parametrach i właściwościach użytkowych. Z uwagi na obowiązującą w branży motoryzacyjnej zasadę just-in-time (dostawy komponentów w ściśle określonych terminach), kluczowe dla Spółki jest zachowanie ciągłości procesu produkcyjnego. Potencjalne wystąpienie opóźnień w dostawach Komponentów mogłoby być związane z koniecznością zapłaty bardzo znaczących kar umownych. Tym samym, w praktyce Spółka nie posiada możliwości zaprzestania produkcji w okresie przenoszenia działalności na teren SSE. Wstrzymanie produkcji, a w konsekwencji także dostaw na rzecz klientów w okresie przenoszenia działalności na teren SSE byłoby nieakceptowalne dla klientów Spółki. Mając na uwadze powyższe, z uwagi na przenoszenie działalności Spółki na teren SSE, mogą zaistnieć sytuacje, w których wytwarzanie Komponentów na terenie SSE będzie dokonywane przez Spółkę z udziałem elementów o niższym stopniu przetworzenia niż gotowy Komponent (?Elementy Składowe?), które powstały w okresie, gdy Spółka nie prowadziła jeszcze działalności na terenie SSE (produkcja w toku).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż Komponentów wytwarzanych przez Spółkę na terenie SSE z udziałem elementów o niższym stopniu przetworzenia niż gotowy Komponent powstałych w okresie, gdy Spółka nie prowadziła jeszcze działalności na terenie SSE generuje dla Spółki dochód objęty zwolnieniem podatkowym dostępnym?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. Nr 42 poz. 274 ze zm.), dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Mając na uwadze powyższe przepisy, należy wskazać, że aby dana działalność mogła korzystać ze zwolnienia w ramach SSE, przedsiębiorca musi spełnić dwa podstawowe warunki tj.:

  1. działalność ta musi być prowadzona na terenie SSE oraz
  2. działalność musi zostać określona w posiadanym zezwoleniu strefowym.

W opinii Spółki, w rozpatrywanym zdarzeniu przyszłym, obydwa warunki zostaną spełnione, a zatem sprzedaż Komponentów, do produkcji których wykorzystane będą także Elementy Składowe powstałe przed przeniesieniem działalności Spółki na teren SSE, generuje dochód podlegający zwolnieniu z opodatkowania. Spółka wskazuje, iż po przeniesieniu działalności na teren SSE dokonywane będą każdorazowe czynności w ramach cyklu produkcyjnego, w wyniku których poszczególne Elementy Składowe (możliwe, że w tym również elementy powstałe przed przeniesieniem działalności na teren SSE), podlegać będą procesom obróbki oraz ewentualnie także montażu, których wynikiem jest powstanie wyrobu gotowego będącego Komponentem. W ocenie Spółki, brak jest podstaw prawnych do różnicowania sytuacji, w których Komponent powstaje na terenie SSE z udziałem Elementów Składowych wytworzonych przez Spółkę przed przeniesieniem działalności na teren SSE oraz sytuacji gdy Komponent taki zostałby wytworzony z wykorzystaniem Elementów Składowych nabytych od podmiotów trzecich spoza SSE (co nie pozbawiałoby tego Komponentu przymiotu wyrobu strefowego). W konsekwencji sprzedaż Komponentu wytworzonego przez Spółkę na terenie SSE z wykorzystaniem wskazanych Elementów Składowych (niezależnie od czasu ich powstania), generuje dochody podlegające zwolnieniu od opodatkowania w ramach dostępnego dla Spółki limitu.

Za prawidłowością stanowiska przedstawionego przez Spółkę przemawia także wykładnia historyczna przepisów regulujących funkcjonowanie SSE. Zgodnie np. z § 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 r. w sprawie ustanowienia specjalnej strefy ekonomicznej, przez towar wytworzony na terenie strefy należało rozumieć towar uzyskany w wyniku wytworzenia, obróbki lub przetworzenia na terenie strefy, jeśli wartość pomniejszona o podatek od towarów i usług wszystkich użytych do jego wytworzenia materiałów (składników, surowców, komponentów, części) wytworzonych na terenie strefy, oraz usług wykonanych na jej terenie jest nie mniejsza niż 30% zapłaconej za towar ceny, pomniejszonej o podatek od towarów i usług.

W opinii Wnioskodawcy, skoro Ustawodawca zdecydował się na uchylenie wskazanego przepisu i nie wprowadził jego odpowiednika w innych aktach prawnych obowiązujących na moment wydania zezwolenia dla Spółki, czy też obowiązujących obecnie, należy uznać, iż nastąpiła świadoma rezygnacja ze sztywnego kryterium klasyfikowania wyrobów strefowych na podstawie wartości użytych do jego produkcji materiałów/wykorzystanych usług.

Tym samym, zdaniem Spółki, wykorzystanie Elementów Składowych powstałych przed przeniesieniem działalności na teren SSE dla celów wytworzenia gotowego Komponentu już w okresie prowadzenia przez Spółkę działalności na terenie SSE nie powinno mieć wpływu na ocenę czy gotowy Komponent posiada przymiot ?wyrobu strefowego?, którego zbycie generuje dochód podlegający zwolnieniu.

Spółka wskazała, iż prawidłowość przedstawionego przez nią stanowiska jest potwierdzana w orzecznictwie organów podatkowych. Jako przykład można tu wskazać:

  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 października 2008 r., sygn. IBPB3/423-867/08/AM, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy i wskazał, że (...) dochód ze sprzedaży maszyn i urządzeń wytworzonych na terenie strefy, do produkcji których użyto częściowo materiały pochodzące z zapasów wniesionych aportem (produkcja w toku, materiały, półfabrykaty) będzie dochodem podlegającym zwolnieniu w myśl art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 marca 2012 r., sygn. IBPBI/2/423-203/12/MO, w której organ odstępując od uzasadnienia prawnego uznał za prawidłowe stanowisko Spółki, zgodnie z którym: (...) półfabrykaty, wyprodukowane przez Spółkę na podstawie zleceń na ich produkcję, sporządzonych po uzyskaniu przez Spółkę Zezwolenia, będą stanowić wyrób strefowy bez względu na moment wytworzenia ich elementów składowych.

Analogiczne stanowisko zostało wyrażone również w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 marca 2012 r., sygn. IBPBI/2/423-1379/11/MO.

Na marginesie swoich rozważań, Spółka wskazuje, że zgodnie z przepisem § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (Dz.U. Nr 232 poz. 1548 ze zm.) zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji przysługuje przedsiębiorcy, począwszy od miesiąca, w którym poniósł wydatki inwestycyjne w okresie od dnia uzyskania zezwolenia, aż do wyczerpania dopuszczalnej pomocy regionalnej. Zgodnie z orzecznictwem organów podatkowych, zacytowany przepis należy interpretować w ten sposób, że podatnik nie może w sposób dowolny wybrać momentu, od którego będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania w związku z prowadzeniem działalności na terenie SSE (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 23 lutego 2010 r., sygn. IPPB3/423-819/09-2/PD). Tym samym zwolnienie z opodatkowania zaczyna obowiązywać niejako automatycznie, od miesiąca w którym podatnik poniósł wydatki inwestycyjne i obejmuje swym zakresem dochody z działalności prowadzonej na terenie SSE (w przypadku Spółki są to w szczególności dochody ze sprzedaży wytworzonych Komponentów). W konsekwencji stwierdzić należy, że całkowita wartość dochodu będącego następstwem produkcji Komponentów na terenie Strefy powinna korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego już od momentu wskazanego w zacytowanym przepisie (do wysokości przewidzianego tam limitu).

Podsumowując, w opinii Wnioskodawcy, Komponenty, które zostały wytworzone przez Spółkę na terenie SSE, przy wykorzystaniu także Elementów Składowych powstałych przed przeniesieniem działalności na teren SSE posiadają przymiot wyrobu strefowego, co w konsekwencji powoduje, że całość dochodu osiągniętego z ich sprzedaży podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania (w ramach limitu zwolnienia dostępnego dla Wnioskodawcy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazać należy, że stosownie do opisu zdarzenia przyszłego i zadanego pytania (wyznaczających zakres interpretacji indywidualnej) przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest ocena konsekwencji podatkowych sytuacji, w której przy wytwarzaniu komponentów Spółka korzysta z usług podmiotów trzecich prowadzących działalność gospodarczą poza SSE.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika