?W jaki sposób transakcję należy zakwalifikować i opodatkować na gruncie podatku dochodowego od (...)

?W jaki sposób transakcję należy zakwalifikować i opodatkować na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych?? /w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodów/

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2010r. (data wpływu do tut. BKIP 06 października 2010r.), uzupełnionym w dniu 16 grudnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 października 2010r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 26 listopada 2010r. znak: IBPBI/2/423-1367/10/CzP, IBPBI/2/423-1368/10/CzP, IBPP3/443-761/10/AB wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. BKIP 16 grudnia 2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest właścicielem lokalu użytkowego, wytworzonego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, z przeznaczeniem do sprzedaży. Spółka planuje sprzedać przedmiotowy lokal użytkowy innej Spółce z o.o., której właścicielem i prezesem zarządu jest osoba będąca jednocześnie prezesem zarządu Spółki sprzedającej.

Opisana transakcja będzie zawarta na zasadach rynkowych, tj. cena sprzedaży będzie ceną rynkową ustaloną na moment dokonania sprzedaży. Specyfika transakcji polega na fakcie rozłożenia płatności Spółce kupującej na raty na okres 10 lat, z którego to tytułu Spółka sprzedająca będzie otrzymywać odsetki ustalone na poziomie rynkowym. Nieruchomość zostanie wydana kupującemu protokolarnie, niezwłocznie po zawarciu umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.

W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, iż przedmiotowy lokal nie był i nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych, a co za tym idzie nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne, w związku z faktem, że jest on jeszcze w trakcie wytwarzania.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jaki sposób transakcję należy zakwalifikować i opodatkować na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych... /w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodów/

Zdaniem Spółki, przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości będzie pomniejszony o koszty poniesione na wytworzenie lokalu, tj. zakup gruntu w części przypadającej (na podstawie operatu szacunkowego) na lokal oraz koszty budowlane, a to na podstawie art. 15 ustawy pdop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? określanej dalej ?updop?), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Należy przy tym stwierdzić, iż koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z konkretnymi przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie podmiotu gospodarczego. Kwestia związana z momentem potrącalności kosztów uzyskania przychodów została uregulowana w przepisach art. 15 ust. 4 updop oraz art. 15 ust. 4a-4h updop.

Wśród wyłączeń z kategorii kosztów podatkowych należy wskazać na treść art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a updop, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, wydatki te, (?) są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia (?).

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotowy lokal użytkowy stanowiący odrębną nieruchomość nie został ujęty w ewidencji środków trwałych, gdyż przeznaczony jest do sprzedaży. W świetle powyższego, w przypadku uzyskania przychodu ze sprzedaży ww. nieruchomości lokalowej (wraz z przynależnym do niej udziałem w prawie własności gruntu), kosztem uzyskania przychodu będą:

  • wydatki na nabycie udziału w gruncie przynależnego do lokalu użytkowego,
  • wydatki poniesione na jego wytworzenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie nadmienia się, iż w zakresie pytań dotyczących: podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie momentu powstania przychodów, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika