Czy odpisy amortyzacyjne, które będą naliczane od tej części wartości początkowej środka trwałego, (...)

Czy odpisy amortyzacyjne, które będą naliczane od tej części wartości początkowej środka trwałego, która została przekazana na podwyższenie kapitału zapasowego stanowią koszty uzyskania przychodów? Czy od tej części środków trwałych w budowie po oddaniu inwestycji do użytkowania, amortyzacja będzie kosztem uzyskania przychodów? Czy odsetki od kredytów przejętych w ramach zorganizowanego przedsiębiorstwa są kosztem uzyskania przychodów? Czy amortyzacja wartości firmy jest kosztem uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2012 r. (data wpływu do BKIP 26 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości początkowej środków trwałych, które zostaną przekazane na podwyższenie kapitału,
  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów po zakończeniu inwestycji, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w budowie przejętych w ramach przedsiębiorstwa,

-jest prawidłowe,

-jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości początkowej środków trwałych, które zostaną przekazane na podwyższenie kapitału,
  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów po zakończeniu inwestycji, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w budowie przejętych w ramach przedsiębiorstwa,
  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytów przejętych w ramach przedsiębiorstwa,
  • amortyzacji wartości firmy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :

Prowadzący działalność gospodarczą, jako jednoosobowy przedsiębiorca, wnosi do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Wnioskodawcy ? dalej: ?Spółka?) całe zorganizowane przedsiębiorstwo. Wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za wkład w postaci przedsiębiorstwa zorganizowanego będzie wyższa niż wartość wnoszonego wkładu. Udziały podzielone zostają na kapitał podstawowy w wysokości 50 tys. zł i kapitał zapasowy obejmujący ok. 2.100.000 zł. Wystąpi tu nadwyżka wartości przejęcia nad wartością godziwą aktywów netto. Od wartości firmy Spółka dokona odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów w okresie nie dłuższym niż 5 lat. Odpisów dokonuje się metodą liniową. Środki trwałe przekazane w ramach zorganizowanego przedsiębiorstwa amortyzuje się od wartości nabycia z uwzględnieniem dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych. W ramach zorganizowanego przedsiębiorstwa przejęte zostały również środki trwałe w budowie, jak również kredyty bankowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odpisy amortyzacyjne, które będą naliczane od tej części wartości początkowej środka trwałego, która została przekazana na podwyższenie kapitału zapasowego stanowią koszty uzyskania przychodów?

Czy od tej części środków trwałych w budowie po oddaniu inwestycji do użytkowania, amortyzacja będzie kosztem uzyskania przychodów?

Czy odsetki od kredytów przejętych w ramach zorganizowanego przedsiębiorstwa są kosztem uzyskania przychodów?

Czy amortyzacja wartości firmy jest kosztem uzyskania przychodów?

Zdaniem Spółki, przepis art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem tego wniesienia są środki trwałe i wartości niematerialne i prawne wchodzące w skład zorganizowanego przedsiębiorstwa. Celem wprowadzenia tego przepisu było ograniczenie możliwości korzyści podatkowej w przypadku aportów w innej postaci niż przedsiębiorstwo zorganizowane. W przypadku wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej aportem do już istniejącej spółki z o.o. należy stosować art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, w myśl którego spółka wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby w ramach tzw. sukcesji uniwersalnej. W zakresie wniesienia tych środków trwałych znajdują zastosowanie uregulowania zawarte w art. 16g ust. 9-10 oraz 16h ust. 3-3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, kosztem uzyskania przychodów będą również przyszłe odpisy amortyzacyjne od przekazanych do użytkowania środków trwałych, a przejętych jako środki trwałe w budowie w ramach zorganizowanego przedsiębiorstwa.

Również odsetki od kredytów zaciągniętych na sfinansowanie działalności gospodarczej i przekazanych w ramach zorganizowanego przedsiębiorstwa będą kosztem uzyskania przychodów.

Nie będą kosztem uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości firmy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., określana skrótem ?updop?), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę zwrotu ?koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów? oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych koniecznych (niezbędnych) wydatków, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu bądź zachowania źródła przychodów.

W myśl art. 15 ust. 6 updop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Z kolei zgodnie z art. 16a ust. 1 updop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 16a ust. 2 updop, amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:

  1. przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej ?inwestycjami w obcych środkach trwałych?,
  2. budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,
  3. składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 17a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający
  4. -zwane także środkami trwałymi,
  5. tabor transportu morskiego w budowie, sklasyfikowany w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w grupie "statki" o symbolu 35.11, zaliczone do branży 1051-1053 Systematycznego Wykazu Wyrobów (SWW) Głównego Urzędu Statystycznego (Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz. 264 i z 1999 r. Nr 92, poz. 1045).

Zgodnie z art. 16g ust. 9 tej updop, w razie przekształcenia formy prawnej wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości ich wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu przekształcanego i zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

W myśl art. 16g ust. 10a updop, przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego.

Na mocy zaś art. 16h ust. 3 updop, podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7.

Zgodnie z art. 16h ust. 3a updop, przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Odnosząc powyższe do przedstawionego opisu stanu faktycznego należy stwierdzić, iż w przypadku środków trwałych nabytych przez Spółkę w drodze aportu w postaci przedsiębiorstwa art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d nie ma zastosowania, a zatem odpisy amortyzacyjne będą w całości stanowiły koszty uzyskania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów będą również odpisy amortyzacyjne od przekazanych do użytkowania po zakończeniu inwestycji środków trwałych, przejętych jako środki trwałe w budowie w ramach przedsiębiorstwa.

W myśl art. 16c pkt 4 updop, amortyzacji nie podlega wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2.

Z kolei zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 updop, amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze:

  1. kupna,
  2. przyjęcia do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający,
  3. wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.

Odnosząc się do powyższego, należy stwierdzić, iż cyt. wyżej przepis art. 16c pkt 4 updop wyraża generalną zasadę niepodlegania amortyzacji wartości firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2. Oznacza to zatem, iż w ogóle nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od tej wartości firmy. Ze względu na sformułowanie Spółki: ?Nie będą kosztem uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości firmy.?

Stanowisko Spółki w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do możliwości zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów odsetek od przyjętych kredytów należy zauważyć, iż stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Natomiast kwestię tzw. sukcesji podatkowej, tj. sytuację, w której dany podmiot (podatnik) korzysta z praw nabytych przez inny podmiot (innego podatnika) określają przepisy Rozdziału 14 Działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. W regulacjach tych zawarta jest pozycja podatkowoprawna dwóch kategorii podmiotów: następców prawnych oraz podmiotów przekształconych.

Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych,

-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl art. 93 § 2 tej ustawy, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych);
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Natomiast w świetle art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zgodnie z treścią art. 93a § 2 ww. ustawy, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
    1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    2. spółki kapitałowej;
  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Z powołanych powyżej przepisów Ordynacji wynika wyraźnie, iż w przypadku, gdy przedsiębiorca będący osobą fizyczną wnosi na pokrycie udziałów w spółce kapitałowej (spółce posiadającej osobowość prawną) wkład w postaci jego przedsiębiorstwa, nie mają zastosowania unormowania w zakresie sukcesji podatkowej. Zatem, na Spółkę nie przeszły skutki podatkowe zdarzeń zaistniałych u osoby fizycznej prowadzący działalność gospodarczą, jako jednoosobowy przedsiębiorca.

W związku z tym, iż Spółka nie jest następcą prawnym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, której przedsiębiorstwo zostało do niej wniesione tytułem aportu, nie ma prawa do uwzględnienia w rachunku podatkowym zapłaconych odsetek od wskazanych we wniosku kredytów. Tym samym wartość spłaconych odsetek nie może stanowić dla Spółki kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Spółki w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości początkowej środków trwałych, które zostaną przekazane na podwyższenie kapitału,
  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów po zakończeniu inwestycji, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w budowie przejętych w ramach przedsiębiorstwa,

-jest prawidłowe,

-jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika