Czy uzyskana przez Spółkę dopłata wniesiona przez Gminę w trybie art. 177 ksh stanowi przychód?

Czy uzyskana przez Spółkę dopłata wniesiona przez Gminę w trybie art. 177 ksh stanowi przychód?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2011r. (data wpływu do tut. Organu 08 listopada 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy w Spółce powstanie przychód w związku z wniesieniem dopłat do kapitału rezerwowego (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 08 listopada 2011r. wpłynął do tut. Organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy w Spółce powstanie przychód w związku z wniesieniem dopłat do kapitału rezerwowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. jest spółką prawa handlowego utworzoną przez Gminę, która posiada 100% udziałów. Przedmiotem działalności Spółki jest w pierwszej kolejności wykonywanie usług na rzecz Gminy lub na terenie Gminy, a w przypadku rezerw mocy przerobowych także na rzecz innych podmiotów i na innych terenach. Przedmiot działalności Spółki wynikający z aktu założycielskiego jest dość szeroki, z tym że obecnie Spółka faktycznie świadczy głównie usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej tj.: wywóz nieczystości stałych i płynnych, odzysk surowców z materiałów segregowanych a także szereg usług publicznych. Są to usługi wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 2, 3, 12 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym. Działalność Spółki przynosi zysk. Obecnie jedyny wspólnik Gmina zamierza od nowego roku powierzyć Spółce wykonywanie zadań własnych Gminy wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 2, 3, 12 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym polegające na utrzymaniu gminnych dróg i placów, utrzymaniu czystości i porządku, zieleni gminnej i zadrzewiania nieodpłatnie. W związku z tym z tytułu tej działalności Spółka ponosić będzie straty. Jedyny wspólnik Gmina zamierza dofinansować działalność Spółki w formie kwartalnych lub płaconych w innych okresach dopłat do kapitału, przeznaczonych na kompensaty kosztów Spółki nieznajdujących pokrycia w należnościach Spółki z tytułu usług publicznych świadczonych na rzecz Gminy i jej jednostek organizacyjnych.

W akcie założycielskim zostaną wprowadzone stosowne zmiany poprzez dopisanie zobowiązania Gminy jako wspólnika do wnoszenia okresowych dopłat do następujących usług publicznych świadczonych przez Spółkę na rzecz Gminy i jej jednostek organizacyjnych wymienionych jak wyżej.

Wysokość dopłat w poszczególnych okresach będzie ustalana uchwałami zgromadzenia wspólników. Uchwały te będą wiązać wysokość dopłat z konkretną usługą. Dopłaty dokonywane będą w trybie i na zasadach określonych w art. 177-179 kodeksu spółek handlowych. Kwoty dopłat odnoszone będą w księgach rachunkowych na zwiększenie kapitału rezerwowego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy uzyskana przez Spółkę dopłata wniesiona przez Gminę w trybie art. 177 ksh stanowi przychód...

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dopłaty wnoszone do Spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach nie są zaliczane do przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm. ? zwanej dalej ?updop?), do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach ? wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Odrębnymi przepisami o których mowa w ww. przepisie jest ustawa z dnia 15 września 2000r. ? Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. ? dalej ?ksh?) . Zgodnie z art. 177 § 1 ksh, umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Z art. 178 § 1 ksh wynika natomiast, że wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby uchwałą wspólników. W myśl art. 179 § 1 ksh, dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. Dopłaty mogą być wnoszone na realizację różnych celów, np. na pokrycie strat wykazanych w sprawozdaniu finansowym, w zamiarze realizacji określonego przedsięwzięcia inwestycyjnego, spłaty długu, zakupu nieruchomości na cele spółkowe czy współfinansowania akcji promującej określone dobro społeczne. Kodeks spółek handlowych nie zawiera 'listy celów', na które może być przeznaczona dopłata. Dopłata stanowi specyficzny rodzaj świadczenia pieniężnego ze strony wspólników na rzecz spółki, podlegającego regulacji ksh. Instytucja dopłat jest czymś pośrednim między wpłatą na udziały w kapitale zakładowym a zwykłą pożyczką, określoną w doktrynie mianem wewnętrznej, dotyczącej tylko wspólników, przymusowej pożyczki zaciąganej przez spółkę wobec wspólników. Dopłaty służą powiększeniu majątku spółki w celu zwiększenia efektywności jej działania.

Wobec powyższego dopłaty wniesione do spółki nie stanowią jej przychodu podatkowego wyłącznie wówczas, gdy możliwość ich wniesienia przewiduje umowa i jeśli kwota faktycznie wniesionych dopłat nie przekracza wysokości dopłat wskazanych w umowie spółki. Dopłaty nie stanowią przychodu niezależnie od tego, czy w umowie spółki określono je jako dopłaty zwrotne, czy bezzwrotne, bowiem ustawodawca nie przewiduje w updop ograniczeń w tym zakresie. Umowa spółki, zgodnie z art. 178 ksh, może zawierać dokładne postanowienia w zakresie dopłat lub określać tylko maksymalną granicę dopłat.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1, 3-5 wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPBI/2/423-1337/11/AP, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika