W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółdzielnię (...)

W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółdzielnię na organizację obchodów Międzynarodowego Roku Spółdzielczości w części dotyczącej : - pracowników, członków rady nadzorczej i zarządu oraz związków zawodowych Spółdzielni, - pozostałych gości, tj. władz państwowych, samorządowych miasta, przedstawicieli instytucji współpracujących (Policja, Banki, Straż Miejska, przedsiębiorstwa dostarczające usługi komunalne).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 28 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółdzielnię na organizację obchodów Międzynarodowego Roku Spółdzielczości w części dotyczącej :

  • pracowników, członków rady nadzorczej i zarządu oraz związków zawodowych Spółdzielni - jest prawidłowe,
  • pozostałych gości, tj. władz państwowych, samorządowych miasta, przedstawicieli instytucji współpracujących (Policja, Banki, Straż Miejska, przedsiębiorstwa dostarczające usługi komunalne) - jest nieprawidłowe.

(pytanie oznaczone we wniosku jako nr 3)

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółdzielnię na organizację obchodów Międzynarodowego Roku Spółdzielczości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Z okazji Międzynarodowego Roku Spółdzielczości Spółdzielnia razem z innymi spółdzielniami (nie tylko mieszkaniowymi) zorganizowała uroczyste obchody. Podczas uroczystości została krótko omówiona działalność każdej ze spółdzielni w formie prezentacji audio - wizualnej, były wystąpienia przedstawicieli krajowych i regionalnych instytucji skupiających organizacje spółdzielcze, wykład na temat polskich spółdzielni na tle spółdzielni w Unii Europejskiej. Następnie zasłużone osoby i instytucje działające na rzecz spółdzielczości zostały odznaczone odznaką Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego (odznaka Krajowej Rady Spółdzielczej) i Medalem Spółdzielczości. Po części oficjalnej Spółdzielnia zaprosiła gości na część artystyczną (występ zespołu muzycznego) oraz na poczęstunek w formie szwedzkiego stołu, w celu przeprowadzenia dyskusji i wymiany zdań wśród przybyłych gości na temat kondycji współczesnej spółdzielczości.

Uroczystość odbyła się w teatrze (żadna ze spółdzielni nie dysponuje odpowiednią salą). Na uroczystość zostali zaproszeni: pracownicy (tylko Ci, którzy mieli być odznaczeni), członkowie rad nadzorczych i zarządów, władze państwowe, samorządowe miasta, przedstawiciele instytucji współpracujących (Policja, Banki, Straż Miejska, przedsiębiorstwa dostarczające usługi komunalne itp), związki zawodowe. W sumie uroczystość została zorganizowana dla około 400 osób, przy czym ich udział był dobrowolny i nieodpłatny. Spółdzielnia partycypuje w kosztach zorganizowania uroczystości udziałem 30 osób. Wartość jednego odznaczenia to 66 zł brutto, wartość kwiatów około 20 zł brutto. Zaproszenia, odznaczenia, dyplomy zostaną wręczone nieodpłatnie. Całość uroczystości, jak i wręczone odznaczenia mają związek z działalnością statutową jaką prowadzi Spółdzielnia. Wszystkie koszty zostały pokryte ze środków obrotowych. Spółdzielnia prowadzi pełną księgowość, a z podatków rozlicza się na zasadach ogólnych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Spółdzielnia na dzień 31 października 2012 r. zrzesza 7300 członków.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy poniesione koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

(pytanie oznaczone we wniosku jako nr 3)

Zdaniem Spółdzielni, wszystkie koszty związane z organizacją uroczystości (zaproszenia, poczęstunek w formie stołu szwedzkiego, odznaczenia, itp) będą stanowiły koszty uzyskania przychodów gdyż są związane z działalnością statutową Spółdzielni. Zarządzanie nieruchomościami, prowadzenie działalności społeczno-oświatowo- kulturalnej (kluby osiedlowe) wymaga szeroko pojętej współpracy z instytucjami takimi jak straż miejska, policja, organy samorządowe. Uhonorowanie przedstawicieli współpracujących ze Spółdzielnią instytucji, poprzez zaproszenie ich na obchody Międzynarodowego Roku Spółdzielczości i wyróżnienie odznaczeniami jest podziękowaniem za współpracę, bez której praca Spółdzielni byłaby o wiele trudniejsza.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej ?updop?), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. W świetle tego przepisu, ocena prawna konkretnego wydatku poniesionego przez podatnika wymaga odniesienia się do kryterium celowości jego poniesienia oraz uwzględnienia wyłączeń z kategorii kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 16 ust. 1 updop. Odnosząc się do przesłanki celowości wydatku należy podkreślić, że kosztem uzyskania przychodów są zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia. W każdym przypadku konieczne jest jednak zaistnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem, a uzyskiwaniem, bądź też szansą uzyskiwania przychodów przez podmiot ponoszący ten koszt.

W tym miejscu należy podkreślić, iż to obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewentualną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 updop, ocena prawna danego wydatku wymaga również uwzględnienia unormowań art. 16 ust. 1 updop.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Art. 16 ust. 1 pkt 38 updop stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego.

Natomiast stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 38a updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia z okazji Międzynarodowego Roku Spółdzielczości razem z innymi spółdzielniami zorganizowała uroczyste obchody. Podczas uroczystości została omówiona działalność każdej ze spółdzielni w formie prezentacji audio-wizualnej, były wystąpienia przedstawicieli krajowych i regionalnych instytucji skupiających organizacje spółdzielcze, wykład na temat polskich spółdzielni na tle spółdzielni w Unii Europejskiej. Następnie zasłużone osoby i instytucje działające na rzecz spółdzielczości zostały odznaczone odznaką. Po części oficjalnej Spółdzielnia zaprosiła gości na część artystyczną (występ zespołu muzycznego) oraz na poczęstunek w formie szwedzkiego stołu, w celu przeprowadzenia dyskusji i wymiany zdań wśród przybyłych gości na temat kondycji współczesnej spółdzielczości. Uroczystość odbyła się w teatrze, na uroczystość zostali zaproszeni: pracownicy (tylko ci, którzy mieli być odznaczeni), członkowie rady nadzorczej i zarządu, władze państwowe, samorządowe miasta, przedstawiciele instytucji współpracujących (Policja, Banki, Straż Miejska, przedsiębiorstwa dostarczające usługi komunalne itp), związki zawodowe. Udział był dobrowolny i nieodpłatny. Spółdzielnia partycypuje w kosztach zorganizowania uroczystości udziałem 30 osób. Zaproszenia, odznaczenia, dyplomy zostaną wręczone nieodpłatnie. Całość uroczystości jak i wręczone odznaczenia mają związek z działalnością statutową jaką prowadzi Spółdzielnia. Wszystkie koszty zostały pokryte ze środków obrotowych.

Odnosząc powyższe do stanu prawnego sprawy należy stwierdzić, że wyłączając z kosztów podatkowych koszty reprezentacji, ustawa podatkowa nie definiuje terminu ?reprezentacja?, ani też nie odsyła w tym zakresie do innych przepisów prawa. Brak ustawowej definicji pojęcia ?reprezentacja?, nie uprawnia jednak do dowolnego określania zakresu znaczeniowego tego terminu. Występujący w obrocie prawnym termin ?reprezentacja?, wyrażający się w sposobie jego stosowania i rozumienia przez ustawodawcę, a także przez naukę i praktykę prawa, prowadzi do wniosku, że termin ten w zakresie języka prawnego i prawniczego należy rozumieć jako ?przedstawicielstwo, reprezentowanie czyichś interesów, występowanie w czyimś imieniu?.

Termin ?reprezentacja? użyty w art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, należy zatem rozumieć jako ?przedstawicielstwo podatnika, działanie w jego imieniu, w jego interesie, na jego rzecz?. Z powyższego wynika, iż o reprezentacji można mówić w odniesieniu do działań mających na celu stworzenie i utrwalenie jak najkorzystniejszego wizerunku Spółdzielni na zewnątrz, to jest w relacji z kontrahentami, gośćmi i potencjalnymi klientami.

Obejmuje ona zarówno działania zmierzające do:

  • stworzenia oczekiwanego wizerunku, pozycji podatnika jako podmiotu prowadzącego działalność, jak i
  • stworzenia korzystnych warunków w celu nawiązania nowych lub też podtrzymania (rozszerzenia) dotychczasowych kontaktów.

Ze swej istoty działania o charakterze reprezentacyjnym podejmowane są w stosunku do podmiotów (lub ich przedstawicieli) zewnętrznych. Pojęcie reprezentacji nie obejmuje zatem tych działań, które podejmowane są w stosunku do własnych pracowników, członków organów zarządzających i nadzorczych, czy przedstawicieli działających w Spółdzielni związków zawodowych.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż wydatki poniesione na organizację obchodów Międzynarodowego Roku Spółdzielczości w części dotyczącej władz państwowych, samorządowych miasta, przedstawicieli instytucji współpracujących (Policja, Banki, Straż Miejska, przedsiębiorstwa dostarczające usługi komunalne) noszą znamiona wydatków reprezentacyjnych, które na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 updop zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te dotyczą zarówno stworzenia oczekiwanego wizerunku, pozycji Spółdzielni jako podmiotu prowadzącego działalność, jak i podtrzymania dalszej współpracy z podmiotami i instytucjami wspomagającymi prowadzenie działalności Spółdzielni.

Rozpatrując kwestię możliwości wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków wymienionych we wniosku w kontekście powołanego wcześniej art. 16 ust. 1 pkt 38 updop należy stwierdzić, że updop nie definiuje pojęcia ?świadczenia? oraz ?jednostronnego świadczenia?. Należy więc przyjąć rozumienie tego pojęcia w języku potocznym. Świadczenie jednostronne to zobowiązanie, przy którym tylko jedna z objętych nim stron jest uprawniona, tj. takie, które nie jest wynikiem lub podstawą świadczenia wzajemnego, mającego charakter ekwiwalentny, przy czym przez pojęcie świadczenia należy rozumieć obowiązek wykonania ?czegoś na czyjąś rzecz? (Słownik Języka Polskiego, PWN, 2003 r.).

Zatem w dyspozycji ww. przepisu mieszczą się sytuacje, gdy Spółdzielnia wykonuje świadczenie na rzecz członków spółdzielni, nie otrzymując w zamian żadnego świadczenia wzajemnego. Nie znajdzie on natomiast zastosowania w przypadku, gdy świadczenia wypłacane na rzecz członka spółdzielni dotyczą pełnienia funkcji w organie Spółdzielni. Odpowiada im wówczas wykonywanie przez tą osobę fizyczną określonych czynności na rzecz Spółdzielni, co wyklucza możliwość uznania tych świadczeń za mające charakter jednostronny. Z analizy powyższych przepisów wynika, że nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone na rzecz członków organów zarządzających (będących także członkami spółdzielni) związane z ich udziałem w obchodach jubileuszu Spółdzielni. W szczególności, tego typu świadczenie nie stanowi jednostronnego świadczenia Spółdzielni, gdyż jest ono pewnego rodzaju ekwiwalentem za pracę na rzecz Spółdzielni. Wydatki te mogą zatem stanowić koszty uzyskania przychodu przy spełnieniu przesłanek wynikających z art. 15 ust. 1 updop.

W ocenie tut. Organu w sprawie objętej wnioskiem nie znajduje także zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 38a updop, gdyż wydatki na rzecz członków rad nadzorczych mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie mają charakteru wydatków osobowych na rzecz członków rady nadzorczej, nie stanowią przysporzenia majątkowego dla tych osób i wiążą się tylko i wyłącznie z funkcjonowaniem organu nadzoru Wnioskodawcy.

Zatem z racji swojego przeznaczenia i charakteru przedmiotowe wydatki poniesione na rzecz pracowników, członków zarządu, rady nadzorczej Wnioskodawcy oraz przedstawicieli działających u niego związków zawodowych nie spełniają przesłanek, o których stanowi art. 16 ust. 1 pkt 28, pkt 38 i pkt 38a updop. Ich zaliczenie do kosztów podatkowych uwarunkowane jest więc spełnieniem ogólnej reguły art. 15 ust. 1 updop.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółdzielnię na organizację obchodów Międzynarodowego Roku Spółdzielczości w części dotyczącej :

  • pracowników, członków rady nadzorczej i zarządu oraz związków zawodowych Spółdzielni - jest prawidłowe,
  • pozostałych gości, tj. władz państwowych, samorządowych miasta, przedstawicieli instytucji współpracujących (Policja, Banki, Straż Miejska, przedsiębiorstwa dostarczające usługi komunalne) - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie nr 1 i 2) oraz w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie nr 4) wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika