W zakresie zwolnienia dochodu z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy

W zakresie zwolnienia dochodu z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 28 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia dochodu z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 4) ?jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia dochodu z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:


Z okazji Międzynarodowego Roku Spółdzielczości Spółdzielnia razem z innymi spółdzielniami (nie tylko mieszkaniowymi) zorganizowała uroczyste obchody. Podczas uroczystości została krótko omówiona działalność każdej ze spółdzielni w formie prezentacji audio - wizualnej, były wystąpienia przedstawicieli krajowych i regionalnych instytucji skupiających organizacje spółdzielcze, wykład na temat polskich spółdzielni na tle spółdzielni w Unii Europejskiej. Następnie zasłużone osoby i instytucje działające na rzecz spółdzielczości zostały odznaczone odznaką Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego (odznaka Krajowej Rady Spółdzielczej) i Medalem Spółdzielczości. Po części oficjalnej Spółdzielnia zaprosiła gości na część artystyczną (występ zespołu muzycznego) oraz na poczęstunek w formie szwedzkiego stołu, w celu przeprowadzenia dyskusji i wymiany zdań wśród przybyłych gości na temat kondycji współczesnej spółdzielczości.

Uroczystość odbyła się w teatrze (żadna ze spółdzielni nie dysponuje odpowiednią salą). Na uroczystość zostali zaproszeni: pracownicy (tylko Ci, którzy mieli być odznaczeni), członkowie rad nadzorczych i zarządów, władze państwowe, samorządowe miasta, przedstawiciele instytucji współpracujących (Policja, Banki, Straż Miejska, przedsiębiorstwa dostarczające usługi komunalne itp), związki zawodowe. W sumie uroczystość została zorganizowana dla około 400 osób, przy czym ich udział był dobrowolny i nieodpłatny. Spółdzielnia partycypuje w kosztach zorganizowania uroczystości udziałem 30 osób. Wartość jednego odznaczenia to 66 zł brutto, wartość kwiatów około 20 zł brutto. Zaproszenia, odznaczenia, dyplomy zostaną wręczone nieodpłatnie. Całość uroczystości, jak i wręczone odznaczenia mają związek z działalnością statutową jaką prowadzi Spółdzielnia. Wszystkie koszty zostały pokryte ze środków obrotowych. Spółdzielnia prowadzi pełną księgowość, a z podatków rozlicza się na zasadach ogólnych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Spółdzielnia na dzień 31 października 2012 r. zrzesza 7300 członków.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku nie uznania w całości poniesionych kosztów za koszty uzyskania przychodu, w związku z którym może powstać przychód do opodatkowania, to będzie on zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych jako dochód przeznaczony na gospodarkę zasobem mieszkaniowym, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 updop?

(pytanie oznaczone we wniosku jako nr 4)

Zdaniem Spółdzielni, w przypadku nie uznania w całości poniesionych kosztów za koszty uzyskania przychodów - będzie to dochód wolny od podatku dochodowego jako związany z gospodarką zasobem mieszkaniowym.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 tej ustawy, przedmiotem działalności spółdzielni może być:

  1. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,
  2. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,
  3. budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,
  4. udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,
  5. budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Na podstawie art. 1 ust. 3 ww. ustawy, spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków. Art. 1 ust. 4 tej ustawy stanowi, iż statut spółdzielni określa, którą działalność spośród wymienionych w ust. 2 i 3, prowadzi spółdzielnia.

Zgodnie z art. 1 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, o którym mowa w ust. 1, czyli zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin. Jak wynika z wyżej powołanych przepisów, ustawowym obowiązkiem spółdzielni mieszkaniowych jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, a nie osób niebędących jej członkami.

Spółdzielnia Mieszkaniowa ? jako podmiot posiadający osobowość prawną ? podlega ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej ?updop?).

Przepis art. 7 ust. 1 updop stanowi iż, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 updop).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast wszelkie koszty ponoszone przez Spółdzielnię, mające związek z uzyskiwanym przychodem są kosztami uzyskania przychodu stosownie do art. 15 ust. 1 updop, który stanowi iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

Ustalony w ww. sposób dochód może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 17 ust. 1 updop. Przepis ten zawiera bowiem katalog dochodów wolnych od podatku. Innymi słowy, wyłącza z podstawy opodatkowania dochody uzyskane z tytułów w nim wymienionych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jak wynika z treści wyżej powołanego przepisu, aby dochód podmiotów, o których mowa w tym przepisie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

  • dochód ten winien być uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
  • dochód ten musi być przeznaczony na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Podkreślenia wymaga, że oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Z powołanego przepisu wynika więc, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko sam cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu. Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany.

Aby dokonać prawidłowej wykładni powyższego przepisu, należy odwołać się do definicji gospodarki zasobami mieszkaniowymi i zasobów mieszkaniowych.

Powołana updop nie zawiera definicji ?zasobów mieszkaniowych? oraz ?gospodarki zasobami mieszkaniowymi?.

W języku potocznym, pojęcie ?gospodarka? ? w kontekście omawianego przypadku oznacza dysponowanie i zarządzanie czymś. ?Zasób? zaś to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś. Natomiast pojecie ?mieszkanie? jest równoznaczne w swojej treści z pomieszczeniem, w którym się mieszka (vide: Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, http://sjp.pwn.pl). Tak więc przymiotnik ?mieszkaniowy?, ?mieszkaniowych? określa rzeczy związane z mieszkaniem. W konsekwencji, z interpretacji językowej pojęcia ?gospodarka zasobami mieszkaniowymi? wynika, że gospodarka ta obejmuje dysponowanie i zarządzanie.

Przez pojęcie ?zasoby mieszkaniowe? należy rozumieć:

  1. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,
  2. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno ? remontowe,
  3. urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się ww. budynki: zbiorniki ? doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo ? kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne (np. drogi osiedlowe, ulice, chodniki), inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych (np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia z okazji Międzynarodowego Roku Spółdzielczości razem z innymi spółdzielniami zorganizowała uroczyste obchody. Po części oficjalnej Spółdzielnia zaprosiła gości na część artystyczną oraz na poczęstunek w formie szwedzkiego stołu, w celu przeprowadzenia dyskusji i wymiany zdań wśród przybyłych gości na temat kondycji współczesnej spółdzielczości. Uroczystość odbyła się w teatrze, na uroczystość zostali zaproszeni: pracownicy, członkowie rady nadzorczej i zarządu, władze państwowe, samorządowe miasta, przedstawiciele instytucji współpracujących, związki zawodowe. Spółdzielnia partycypuje w kosztach zorganizowania uroczystości. Całość uroczystości, jak i wręczone odznaczenia mają związek z działalnością statutową jaką prowadzi Spółdzielnia. Wszystkie koszty zostały pokryte ze środków obrotowych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 22 lutego 2013 r. Znak IBPBI/2/423-1504/12/BG Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, m.in. iż wydatki poniesione na organizację obchodów Międzynarodowego Roku Spółdzielczości w części dotyczącej władz państwowych, samorządowych miasta, przedstawicieli instytucji współpracujących (Policja, Banki, Straż Miejska, przedsiębiorstwa dostarczające usługi komunalne) noszą znamiona wydatków reprezentacyjnych, które na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 updop zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Wskazać jednakże należy, iż działania Spółdzielni związane z obchodami Roku Spółdzielczości stanowią inny rodzaj działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Wydatki z nimi związane mogą mieć zatem wpływ na inne dochody niż dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Jednakże wskazać należy, iż jeżeli ww. koszty zostały sfinansowane z dochodów pochodzących z gospodarki zasobami mieszkaniowymi to jako wydatkowane na cele nie związane z utrzymaniem zasobów nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania.

Wobec powyższego, stanowisko Spółdzielni jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie nr 1 i 2) oraz w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie nr 3) wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika