Czy wniesienie przez Spółkę wkładu do spółki komandytowej w postaci nieruchomości będzie skutkowało (...)

Czy wniesienie przez Spółkę wkładu do spółki komandytowej w postaci nieruchomości będzie skutkowało po jej stronie powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07 grudnia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 08 grudnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 03 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie powstania przychodu z tytułu wniesienia do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 08 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie powstania przychodu z tytułu wniesienia do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości.Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 28 stycznia 2010 r. znak: IBPBI/2/423-1526/09/SD wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 03 lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza wraz z innymi podmiotami (osobami fizycznymi) utworzyć dwie spółki komandytowe. W obu nowoutworzonych spółkach komandytowych będzie wspólnikiem, w charakterze komplementariusza. Spółka ma zamiar wnieść do jednej spółki komandytowej wkłady niepieniężne w postaci nieruchomości gruntowych i zabudowanych, których jest użytkownikiem wieczystym. Po wniesieniu wkładu spółka komandytowa zawrze ze Spółką umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, które nabyła w formie wkładu niepieniężnego. Kolejnym krokiem będzie wniesienie wkładów niepieniężnych do drugiej spółki komandytowej. Spółka rozważa wniesienie swojego przedsiębiorstwa (łącznie z umowami najmu nieruchomości), zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub wybranych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. W umowach spółek komandytowych zostanie określony procentowo udział Spółki w zysku spółki komandytowej, który może nie być określony proporcjonalnie do wkładu rzeczywiście wniesionego przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Spółkę wkładu do spółki komandytowej w postaci nieruchomości będzie skutkowało po jej stronie powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Spółki, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: ?ustawa o pdop?), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 powołanej ustawy, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: ?Ksh?), wyraźnie stanowią, że spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Zaś pozostałe spółki, w tym spółka komandytowa, są spółkami osobowymi. Spółka komandytowa nie jest zatem spółka kapitałową.

Z treści powołanego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop, bezsprzecznie wynika, że dotyczy on jedynie określenia przychodu powstałego w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółek kapitałowych oraz spółdzielni. Przychodem w rozumieniu tego przepisu nie jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce komandytowej objęta w zamian za wkład niepieniężny, ponieważ spółka te nie jest spółką kapitałową.

W świetle powyższych argumentów należy stwierdzić, że wniesienie przezSpółkę nieruchomości do spółki komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego i objęcie udziałów nie będzie zdarzeniem powodującym powstanie przychodu podatkowego po stronie Spółki. Także inne przepisy art. 12 ust. 1 ustawy o pdop, nie pozwalają na zakwalifikowanie objęcia przez Spółkę udziałów w spółce komandytowej do przychodów podlegających opodatkowaniu. W konsekwencji aport nieruchomości do osobowych spółek handlowych będzie zdarzeniem neutralnym dla Spółki w świetle przepisów ustawy o pdop.

Podobnie przyjął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 13 października 2009 r. (sygn. IPPB3/423-435/09-2/MS) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 sierpnia 2009 r. (sygn. ILPB3/423-367/09-2/MM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku numerami od 2 do 4 wydano odrębne interpretacje indywidualne.

Jednocześnie informuje się, iż wydając niniejszą interpretację nie wzięto pod uwagę powołanych przez wnioskodawcę pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego, potwierdzających jego zdaniem, prezentowane przez niego stanowisko w sprawie. Nie stanowią one bowiem źródła prawa i zostały wydane w indywidualnych sprawach innych podatników.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika