Czy ewentualne uzyskane umorzenie pożyczki z WFOŚIGW będzie stanowiło przychód z gospodarki zasobami (...)

Czy ewentualne uzyskane umorzenie pożyczki z WFOŚIGW będzie stanowiło przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi czy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 17 sierpnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy umorzenie pożyczki z WSOŚiGW będzie stanowiło dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy umorzenie pożyczki z WSOŚiGW będzie stanowiło dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia Mieszkaniowa zgodnie z art. 6 ust. 3 (uosm) tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpis na fundusz remontowy obciąża koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi (art. 16 ust. 1 pkt 9 updop).

Fundusz remontowy jest funduszem celowym (art. 16 ust. 1 pkt 9 updop) przeznaczonym na remonty budynków mieszkalnych, w których znajdują się lokale o statusie spółdzielczego i własnościowego prawa do lokalu jak również lokale z wyodrębnioną własnością.

Spółdzielnia przeprowadza na bieżąco remonty zasobów mieszkaniowych polegające na utrzymaniu ich w niepogorszonym stanie, a także na odtworzeniu stanu pierwotnego i usuwaniu istniejących wad technologicznych, przy czym dopuszcza się stosowania wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym (odpowiadającym aktualnym standardom technicznych).

Spółdzielnia Mieszkaniowa przeprowadzi remont elewacji budynku mieszkalnego wraz z dołożeniem warstwy dociepleniowej. Finansowaniem tych prac (nakładów remontowych) będzie wstępnie uzyskana pożyczka ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), która zasili fundusz remontowy oraz wkład własny (środki z funduszu remontowego).

Bank wymaga aby w umowie i wniosku o pożyczkę było wyraźnie zaznaczone, że spółdzielnia ubiega się o środki na 'Termoizolację budynku mieszkalnego'. Do umowy jest dołączony audyt energetyczny, który winien wykazać, że efektem wykonanych prac będzie obniżenie kosztów zużycia ciepła. Kredyt będzie spłacany przez użytkowników mieszkań w postaci podwyższonego funduszu remontowego. Spółdzielnia Mieszkaniowa uzyska prawdopodobnie częściowe umorzenie otrzymanej pożyczki, pod warunkiem że umorzona kwota zostanie przeznaczona na kolejne prace ekologiczne, w tym wypadku na kolejną 'termoizolację budynku mieszkalnego', podstawą umorzenia będzie wniosek spółdzielni o umorzenie i warunek.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy ewentualne uzyskane umorzenie pożyczki z WFOŚIGW będzie stanowiło przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi czy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, warunkiem uzyskania częściowego umorzenia pożyczki otrzymanej z WFOŚiGW jest:

  • spłata co najmniej 50% wykorzystanej pożyczki wraz z odsetkami,
  • zobowiązanie Spółdzielni, że umorzona kwota zostanie przeznaczona na nowe zadanie ekologiczne (w przypadku Spółdzielni na kolejną termoizolację budynku).

Spółdzielnia uważa, że częściowe umorzenie pożyczki spełnia funkcję premii termomodernizacyjnej na dofinansowanie spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, którą Minister Finansów w wyjaśnieniach z 05 marca 2008 roku uznał za przychody z gospodarki zasobami mieszakowymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Na podstawie art. 1 ust. 3 ww. ustawy spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.

Zgodnie z art. 7 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? zwanej dalej ?updop?), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 updop wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

  1. dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,
  2. dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Przez 'zasoby mieszkaniowe', o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Zasadne jest więc zaliczenie do zasobów mieszkaniowych:

  1. budynków mieszkalnych wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,
  2. pomieszczeń znajdujących się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związanych z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, w szczególności: budynków (pomieszczeń) administracji osiedlowej, kotłowni i hydroforni wolnostojących, osiedlowych warsztatów (zakładów) konserwacyjno-remontowych,
  3. urządzeń i uzbrojenia terenów, na których znajdują się w/w budynki, w szczególności: zbiorników-dołów gnilnych, szamb, rurociągów i przewodów sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej, ciepłowniczej, sieci elektroenergetycznych i telefonicznych, budowli inżynieryjnych (studni itp.), budowli komunikacyjnych (np: drogi osiedlowe, ulice, chodniki), innych budowli i urządzeń związanych z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie budynków mieszkalnych (np: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia),
  4. gruntów na których posadowione są budynki mieszkalne.

W języku potocznym, pojęcie ?gospodarka? ? w kontekście omawianego przypadku oznacza dysponowanie i zarządzanie czymś. ?Zasób? to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś. Natomiast pojęcie ?mieszkanie? jest równoznaczne w swojej treści z pomieszczeniem, w którym się mieszka (vide: Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, http://sjp.pwn.pl). Tak więc przymiotnik ?mieszkaniowy?, ?mieszkaniowych? określa rzeczy związane z mieszkaniem. W konsekwencji, z interpretacji językowej pojęcia ?gospodarka zasobami mieszkaniowymi? wynika, że gospodarka ta obejmuje dysponowanie i zarządzanie zgromadzonymi rzeczami związanymi z zamieszkiwaniem.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółdzielnia otrzymała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację budynku mieszkalnego. Część udzielonej pożyczki zostanie prawdopodobnie umorzona. Wartość tego umorzenia stanowić będzie przychód podatkowy Spółdzielni, na mocy art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a updop.

Realizowane przedsięwzięcie ? termomodernizacja budynku wchodzącego w skład zasobów mieszkaniowych Spółdzielni ? mieści się w pojęciu gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Z tego też względu przychód z tytułu umorzenia pożyczki można uznać za przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód Spółdzielni, związany z tym przychodem może więc podlegać zwolnieniu przedmiotowemu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, o ile zostanie przeznaczony na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Stanowisko Spółdzielni jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika