Czy uzyskany przychód w kwocie 'A' netto należy wykazać jako przychód listopada 2009 r. (moment otrzymania), (...)

Czy uzyskany przychód w kwocie 'A' netto należy wykazać jako przychód listopada 2009 r. (moment otrzymania), czy też zastosować art. 12 ust 3c ustawy i przychód należy wykazać na koniec okresu nie rzadziej niż raz w roku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07 grudnia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 grudnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • momentu powstania przychodu z tytułu usługi najmu - jest nieprawidłowe,
  • podstawy prawnej wykazania przychodu z tytułu najmu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • momentu powstania przychodu z tytułu usługi najmu,
  • podstawy prawnej wykazania przychodu z tytułu najmu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W listopadzie 2009r. Spółka podpisała umowę z firmą korzystającą z parkingu spółki przy centrum handlowym. W umowie określono okres udostępnienia parkingu (wynajmu) od 01 stycznia 2009r. do 31 lipca 2011r.

W umowie określono w następujący sposób płatności za udostępnienie miejsc parkingowych:

  • z tytułu udostępnienia przez Spółkę miejsc parkingowych i dojazdów za okres od 01 stycznia 2009 do 31 grudnia 2010r. firma obowiązana jest zapłacić na rzecz spółki kwotę ?A? netto w terminie do końca listopada 2009,
  • z tytułu udostępnienia przez Spółkę miejsc parkingowych i dojazdów za okres od 1 stycznia 2011 do 31 lipca 2011r. firma obowiązana jest zapłacić na rzecz spółki kwotę 'B' neto w terminie do końca stycznia 2011r.

Umowa została podpisana dopiero w listopadzie, ponieważ wcześniej firma ta kwestionowała fakt korzystania z parkingu Spółki przez klientów ich centrum handlowego i nie zgadzała się na podpisanie jakiejkolwiek umowy. Sytuacja uległa zmianie po przekazaniu przez Spółkę sprawy na drogę postępowania sądowego.

W dniu 25 listopada 2009 r. firma zapłaciła kwotę 'A' plus podatek VAT, tj. opłatę za korzystanie z parkingu w okresie 1 stycznia 2009 do 31 grudnia 2010 r. Spółka wystawiła fakturę VAT w dniu 24 listopada 2009 r. z opisem ?korzystanie z parkingu za okres 1 stycznia 2009 ? 31 grudnia 2010'. Rok podatkowy rozpoczyna się 1 listopada a kończy 31 października.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy uzyskany przychód w kwocie 'A' netto należy wykazać jako przychód listopada 2009 r. (moment otrzymania), czy też zastosować art. 12 ust 3c ustawy i przychód należy wykazać na koniec okresu nie rzadziej niż raz w roku...

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z powyższym momentem uzyskania przychodu byłby:

  • 31 października 2009 r.(koniec roku podatkowego) przychód za okres 1 stycznia 2009 r. do 31 października 2009r
  • 31 października 2010r. (koniec kolejnego roku podatkowego) przychód za okres 1 listopada 2009r. -31 października 2010r.,
  • 31 grudnia 2010r. przychód za okres 1 listopada 2010 r. ? 31 grudnia 2010r.należy zastosować art. 12 ust. 3c z uwagi na wystąpienie usługi ciągłej.

Artykuł ten stanowi, że jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawianej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Zdaniem Spółki określenie nie rzadziej niż raz w roku dotyczy roku bilansowego. Dlatego pierwszy przychód należy wykazać 31.10.2009 r. (koniec roku podatkowego) za okres 1 stycznia -31 października 2009r. Kolejny przychód byłby na koniec następnego roku podatkowego tj. na 31 października 2010 r. za okres 1 listopada 2009 -31 października 2010 r.

Ponadto zgodnie z art. 12 ust 4 pkt 1 ustawy o PDOP, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. dalej: ?ustawy o pdop?), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są m. in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast, w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o pdop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zasady rozpoznawania momentu uzyskania przychodów określonych w art. 12 ust. 3 ustawy o pdop, uregulowane są w art. 12 ust. 3a-3e.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o pdop, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury, albo
  2. uregulowania należności.

W myśl art. 12 ust. 3c ustawy o pdop, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Art. 12 ust. 3d ustawy o pdop, stanowi, iż przepis ust. 3c stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego.

Z definicji słownikowych wynika, iż 'okresem' jest wyodrębniony umownie dowolny przedział czasowy, a 'rozliczenie' to uregulowanie wzajemnych należności i zobowiązań między stronami związanymi umową. Jeżeli zatem strony ustalą, iż należności wynikające z umowy są rozliczane w okresach rozliczeniowych, wówczas również pod względem podatkowym zasadne jest przyjęcie, iż są one rozliczane w tych okresach (tzw. usługi ciągłe). W takim przypadku przychód należny z tytułu usług o ustalonym okresie rozliczeniowym powinien być określany w ostatnim dniu przyjętego przez strony okresu rozliczeniowego, a data wystawienia faktury oraz termin płatności nie decydują o terminie powstania przychodu należnego.

Zatem usługi o charakterze ciągłym mogą być rozliczne np. miesięcznie lub kwartalnie ale nie rzadziej niż raz w roku. Sformułowanie ?nie rzadziej niż raz w roku? odnosi się do okresu w jakim świadczona usługa jest rozliczana, a nie do roku podatkowego. Tam gdzie intencją ustawodawcy było odwołanie się do roku podatkowego czyni to wprost, np. art. 12 ust. 3 ustawy o pdop. Powyższe prowadzi do wniosku, iż okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż podpisała umowę z firmą na wynajem parkingu.

W umowie określono, następujące okresy rozliczeniowe z tytułu opłat za udostępnienie parkingu:

  • 01 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r.,
  • 01 stycznia 2011 r. do 31 lipca 2011 r.

Biorąc pod uwagę powyższe, ponieważ pierwszy okres rozliczeniowy przekracza 12 miesięcy mając na uwadze zapis art. 12 ust. 3c ustawy o pdop przychód z tytułu rozliczenia kwoty ?A? powinien być wykazany 31 grudnia 2009 r. i 31 grudnia 2010 r.

Zatem stanowisko Spółki w zakresie:

  • momentu powstania przychodu z tytułu usługi najmu jest nieprawidłowe,
  • podstawy prawnej wykazania przychodu z tytułu najmu jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika