1. Jakie koszty Spółka może zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów (...)

1. Jakie koszty Spółka może zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów w spółce zagranicznej w 2012 r.? 2. Czy do kosztów uzyskania przychodów w momencie sprzedaży udziałów Spółka może zaliczyć całą aktualną wartość nabytych (posiadanych) udziałów z uwzględnieniem kwot podwyższających ten kapitał (wartość udziałów) w kolejnych latach? 3. Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć inne koszty związane ze zbyciem udziałów takie jak: koszty notarialne, usługi prawne, koszty tłumaczenia?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniach 04, 11 i 25 marca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • jakie koszty Spółka może zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów w spółce zagranicznej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) ? jest prawidłowe,
  • czy do kosztów uzyskania przychodów w momencie sprzedaży udziałów Spółka może zaliczyć całą aktualną wartość nabytych (posiadanych) udziałów z uwzględnieniem kwot podwyższających ten kapitał (wartość udziałów) w kolejnych latach (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest nieprawidłowe,
  • czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć inne koszty związane ze zbyciem udziałów takie jak: koszty notarialne, usługi prawne, koszty tłumaczenia (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych ze zbyciem udziałów w spółce zagranicznej. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismami z dnia 27 lutego i 13 marca 2013 r. Znak IBPBI/2/423-1573/12/AK, IBPBI/2423-273/13/AK, IBPBI/2423-274/13/AK, IBPBI/2423-275/13/AK, IBPBI/2423-276/13/AK, IBPBI/2423-277/13/AK, IBPP1/443-1270/12/AZb wezwano Wnioskodawcę o ich uzupełnienie. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniach 04, 11 i 25 marca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka utworzyła w 2007 r. Spółkę zagraniczną - na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ... w Dubaju, będąc jej 50% udziałowcem - współwłaścicielem. Została wniesiona wartość udziałów - kapitał założycielski do Spółki zagranicznej w określonej kwocie w momencie jej utworzenia. Udziały zostały opłacone gotówką na rachunek bankowy zagranicznej spółki zależnej. Spółka nie wpłaciła jednak pełnej kwoty za udziały - kwotę 55.000 USD Spółka miała dopłacić w kolejnych latach. Do przeniesienia własności udziałów doszło z chwilą podpisania umowy o założenie spółki zagranicznej. Do dopłaty pozostałej kwoty za udziały jednak nie doszło. Wspólnicy podjęli decyzję o obniżeniu kapitału spółki zagranicznej. Kapitał został obniżony w 2011 r., doszło do wypłaty środków, a tym samym Spółka zmniejszyła wartość posiadanych udziałów. Struktura własnościowa nie uległa zmianie - Spółka nadal posiadała 50%. W 2012 r. doszło do podziału zysku w spółce zależnej i została podjęta decyzja o przeznaczeniu zysku w całości na podwyższenie kapitału w spółce zależnej. Wspólnicy przeznaczyli zysk na podniesienie kapitału zakładowego w spółce zależnej, w wyniku czego wartość kapitału zakładowego przypadającego na Wnioskodawcę zwiększyła się. Struktura własnościowa nie uległa zmianie - Spółka nadal posiada 50% udziałów. Spółka zamierza sprzedać w 2012 r. udziały w zagranicznej spółce zależnej - transakcja będzie obejmowała całość, czyli 50% udziałów w kapitale Spółki zależnej. Przewiduje się, że nabywcą udziałów będzie osoba fizyczna, która nie jest rezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Cena sprzedaży będzie wyrażona w walucie obcej. Za datę przeniesienia własności udziałów, tzn. za datę zbycia udziałów, przewiduje się w umowie sprzedaży - datę wpływu pełnej ceny = środków pieniężnych za sprzedane udziały na rachunek Spółki. Wartość udziałów wniesionych do spółki zagranicznej również była oznaczona w walucie obcej. Spółka za objęte udziały zapłaciła w walucie obcej.

Z uzupełnienia wniosku z dnia 06 marca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 marca 2013 r.) wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT od dnia 30 grudnia 1999 r. Wnioskodawca nie uczestniczy w zarządzaniu spółką - której udziały zostaną zbyte - w zakresie wykraczającym poza zwykłe prawa i obowiązki udziałowca, np. poprzez wykonywanie czynności o charakterze administracyjnym, finansowym, handlowym lub technicznym. Wnioskodawca nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności maklerskiej i brokerskiej. Posiadanie przedmiotowych udziałów jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Zbycie udziałów nastąpi na rzecz dwóch osób fizycznych, obywateli krajów trzecich.

Natomiast w uzupełnieniu z dnia 20 marca 2013 r. (data wpływu od tut. BKIP 25 marca 2013 r.) Wnioskodawca poinformował, że:

  • Spółka zależna działa na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) jako Spółka onshore; jest rezydentem podatkowym ZEA. Spółka zależna jest spółką kapitałową; posiada osobowość prawną, ma status podatnika w ZEA.
  • w odniesieniu do kosztów dotyczących objęcia udziałów - zapłata za udziały nastąpiła częściowo w dacie 03 sierpnia 2007 r., częściowo w kolejnym roku, czyli 28 maja 2008 r.
  • w odniesieniu do kosztów związanych ze zbyciem udziałów, tzn. koszty tłumaczenia - zapłata miała miejsce w innym dniu niż data wystawienia rachunku za tłumaczenie zgodnie z terminem płatności. Wnioskodawca poniósł koszty tłumaczenia, które wyrażone były w walucie polskiej, zapłata również nastąpiła w walucie polskiej.
  • Wnioskodawca nabył udziały w Spółce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w celu rozszerzenia działalności gospodarczej na rynku Bliskiego Wschodu. Tak więc w uzupełnieniu wniosku chodziło o rozszerzenie działalności polegającej na sprzedaży własnych produktów. Natomiast obrót papierami wartościowymi nie jest przedmiotem działalności Wnioskodawcy. Spółka nie dokonuje transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe w ramach swojej działalności handlowej/komercyjnej.
  • według wiedzy Wnioskodawcy osoby fizyczne, które nabyły udziały, dla tej transakcji nie działały w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 28a ustawy z dnia 11 marca 2002 r. o podatku od towarów i usług.
  • sprzedaż miała miejsce w grudniu 2012 r.
  • Wnioskodawca sprzedał wszystkie swoje udziały, które posiadał w spółce zależnej, czyli 50% udziałów w spółce zależnej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Jakie koszty Spółka może zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów w spółce zagranicznej w 2012 r.?
  2. Czy do kosztów uzyskania przychodów w momencie sprzedaży udziałów Spółka może zaliczyć całą aktualną wartość nabytych (posiadanych) udziałów z uwzględnieniem kwot podwyższających ten kapitał (wartość udziałów) w kolejnych latach?
  3. Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć inne koszty związane ze zbyciem udziałów takie jak: koszty notarialne, usługi prawne, koszty tłumaczenia?

Ad. 1 i 2

Dochody osób prawnych osiągane w związku ze sprzedażą udziałów w spółkach kapitałowych podlegają opodatkowaniu razem z innymi dochodami na zasadach ogólnych. Dochód ustala się na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku od osób prawnych (dalej: ?ustawa pdop?). Ustalając wartość kosztów uzyskania przychodu z tytuły sprzedaży udziałów należy uwzględnić art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy pdop. Zgodnie z nim, do kosztów uzyskania przychodów z chwilą sprzedaży udziałów zalicza się wydatki poniesione przy nabyciu lub objęciu udziałów. Do kosztów uzyskania przychodów 2012 r. Spółka będzie mogła zaliczyć zarówno wartość wniesionych udziałów w momencie utworzenia spółki zagranicznej w 2007 r., jak również kwoty dopłat do kapitału zakładowego - podwyższenie wartości udziałów w spółce zagranicznej dokonane w okresach późniejszych. Łącznie do kosztów podatkowych Spółka może zaliczyć całą wartość posiadanych udziałów wraz z dokonanym podwyższeniem. Bez znaczenia jest fakt że kapitał w międzyczasie - tzn. od daty utworzenia spółki zagranicznej do daty sprzedaży udziałów w spółce zagranicznej, najpierw został obniżony, a następnie podwyższony.

Ad 3.

Koszty uzyskania przychodu będą również stanowiły wszelkie koszty związane ze zbyciem udziałów takie jak usługi prawne, koszty notarialne, koszty wyceny, usługi tłumaczenia umowy sprzedaży z języka polskiego na język angielski, itp.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., określanej w dalszej części skrótem ?updop?), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Bezpośrednimi kosztami uzyskania przychodów są wydatki, które mogą przyczynić się do powstania konkretnego przychodu osiągniętego w danym momencie. Pośrednimi kosztami uzyskania przychodów są wydatki związane z całokształtem działalności podatnika i wywiązywaniem się przez niego z obowiązków nałożonych innymi przepisami prawa.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Powyższy przepis stanowi, iż wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego ich zbycia.

Użyte przez ustawodawcę określenie ?wydatków na objęcie lub nabycie? oznacza wydatki bezpośrednio warunkujące objęcie lub nabycie udziałów (akcji), tj. takie, bez poniesienia których skuteczne objęcie lub nabycie udziałów (akcji) nie byłoby możliwe. Do wydatków na objęcie lub nabycie zaliczyć zatem należy zapłaconą cenę udziałów/akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z objęciem lub nabyciem udziałów/akcji. Takie wydatki zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów (akcji) i pod warunkiem, że spełniają ogólne przesłanki zaliczenia ich do kosztów podatkowych wynikające z art. 15 ust. 1 updop.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka utworzyła w 2007 r. Spółkę zagraniczną - na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ... w Dubaju, będąc jej 50% udziałowcem - współwłaścicielem. Spółka zależna jest spółką kapitałową; posiada osobowość prawną, ma status podatnika w ZEA. Została wniesiona wartość udziałów - kapitał założycielski do Spółki zagranicznej w określonej kwocie w momencie jej utworzenia. Udziały zostały opłacone gotówką na rachunek bankowy zagranicznej spółki zależnej. Spółka nie wpłaciła jednak pełnej kwoty za udziały - kwotę 55.000 USD Spółka miała dopłacić w kolejnych latach. Do przeniesienia własności udziałów doszło z chwilą podpisania umowy o założenie spółki zagranicznej. Do dopłaty pozostałej kwoty za udziały jednak nie doszło. Wspólnicy podjęli decyzję o obniżeniu kapitału spółki zagranicznej. Kapitał został obniżony w 2011 r., doszło do wypłaty środków, a tym samym Spółka zmniejszyła wartość posiadanych udziałów. Struktura własnościowa nie uległa zmianie - Spółka nadal posiadała 50%. W 2012 r. doszło do podziału zysku w spółce zależnej i została podjęta decyzja o przeznaczeniu zysku w całości na podwyższenie kapitału w spółce zależnej. Spółka zwiększyła wartość posiadanych przez udziałów. Struktura własnościowa nie uległa zmianie - Spółka nadal posiada 50% udziałów. Spółka zamierza sprzedać w 2012 r. udziały w zagranicznej spółce zależnej - transakcja będzie obejmowała całość, czyli 50% udziałów w kapitale Spółki zależnej. Zbycie udziałów nastąpi na rzecz dwóch osób fizycznych, obywateli krajów trzecich.

W związku ze zbyciem udziałów w spółce zagranicznej, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu osiągniętego w związku z zaistnieniem tego zdarzenia. Podstawą dla takiego przyjęcia będzie, powołany wcześniej art. 16 ust. 1 pkt 8 updop. Kosztem tym co do zasady będą wydatki poniesione na nabycie zbywanych udziałów.

Mając jednak na uwadze fakt, iż w 2011 r. kapitał został obniżony i doszło do wypłaty środków, a tym samym doszło do częściowego umorzenia posiadanych udziałów, część kosztów poniesionych na nabycie udziałów winna była zostać uwzględniona przy ustalaniu dochodu z tego tytułu. Zatem ta część kosztów przypadająca proporcjonalnie na wartość o jaką obniżono wartość udziałów nie może być ponownie uwzględniana jako koszt uzyskania przychodów w przypadku późniejszej sprzedaży udziałów.

Reasumując, do kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia Spółka może zaliczyć zapłaconą w 2007 r. i 2008 r. cenę za nabyte udziały oraz kwotę, która w związku z podziałem zysku została przeznaczona na podwyższenie kapitału zakładowego, pomniejszoną o część tej wartości, która winna była stanowić już koszty uzyskania przychodów w związku z obniżeniem kapitału w 2011 r.

Zatem stanowisko Spółki, iż w momencie sprzedaży udziałów Spółka może zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu całą aktualną wartość nabytych (posiadanych) udziałów z uwzględnieniem kwot podwyższających ten kapitał (wartość udziałów) w kolejnych latach jest nieprawidłowe.

Odnosząc się kwestii kosztów związanym ze zbyciem udziałów takich jak: koszty notarialne, usługi prawne, koszty tłumaczenia, stwierdzić należy, iż wydatki te spełniają przesłanki art. 15 ust.1 updop, stanowią zatem koszty uzyskania przychodów.

Reasumując, stanowisko Spółki w zakresie ustalenia:

  • jakie koszty Spółka może zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów w spółce zagranicznej? jest prawidłowe,
  • czy do kosztów uzyskania przychodów w momencie sprzedaży udziałów Spółka może zaliczyć całą aktualną wartość nabytych (posiadanych) udziałów z uwzględnieniem kwot podwyższających ten kapitał (wartość udziałów) w kolejnych latach - jest nieprawidłowe,
  • czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć inne koszty związane ze zbyciem udziałów takie jak: koszty notarialne, usługi prawne, koszty tłumaczenia - jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 4-9 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika