Czy wypłacone przez Spółkę kwoty bonusów (premii pieniężnych) stanowią koszt uzyskania przychodu (...)

Czy wypłacone przez Spółkę kwoty bonusów (premii pieniężnych) stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia tj. w dniu rozliczenia kiedy to następuje ujęcie kosztów w księgach rachunkowych czyli w następnym roku podatkowym, czy też Spółka powinna zaliczyć je do kosztów roku poprzedniego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 18 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych przez Spółkę premii pieniężnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych przez Spółkę premii pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadząc działalność gospodarczą udziela swoim kontrahentom bonusów (premii pieniężnych) z tytułu zrealizowania określonego poziomu zakupów oraz dokonywania terminowej zapłaty za zamówione towary w poprzednim roku kalendarzowym. Bonusy te (premie pieniężne) wypłacane są na początku kolejnego roku kalendarzowego, w terminie uzgodnionym z kontrahentem w umowie, najczęściej do końca marca roku następnego. Spółka zaznacza, że jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wypłacone przez Spółkę kwoty bonusów (premii pieniężnych) stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia tj. w dniu rozliczenia kiedy to następuje ujęcie kosztów w księgach rachunkowych czyli w następnym roku podatkowym, czy też Spółka powinna zaliczyć je do kosztów roku poprzedniego...

Zdaniem Spółki, wypłacane kontrahentom bonusy (premie pieniężne) stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów, gdyż pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami, a nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od osób prawnych (dalej: u.p.d.o.p.) jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Ustawodawca dzieli koszty uzyskania przychodów na koszty bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodów oraz koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodów, inaczej regulując przy tym kwestię momentu zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Natomiast z art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p., wynika, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Spółka stoi na stanowisku, że wypłacane kontrahentom bonusy (premie pieniężne) powinny zostać przez nią zaliczone do kosztów innych niż koszty bezpośrednio związane z uzyskaniem konkretnych przychodów. Niewątpliwie możliwość uzyskania bonusu (premii pieniężnej) ma wpływ na poziom dokonywanych przez danego kontrahenta zakupów w konkretnym roku kalendarzowym, jednakże nie jest to jedyny czynnik mający wpływ na podjęcie przez niego decyzji o zrealizowaniu określonego wolumenu zakupów. Przykładowo, innymi czynnikami wpływającymi na dokonywanie zakupów przez kontrahentów Spółki są z pewnością warunki cenowe oferowane przez konkurentów Spółki oraz popyt na rynku na produkty finalne produkowane przez kontrahentów Spółki z wykorzystaniem dostarczanych przez Spółkę opakowań.

Ponadto bonusy (premie pieniężne) stanowią pewnego rodzaju instrument marketingowy mający na celu ugruntowanie współpracy Spółki z jej kontrahentami oraz poprawę konkurencyjności Spółki na tle innych dostawców. Istotą bonusów (premii pieniężnych) jest zatem możliwość generowania w przyszłości przychodów Spółki.

Także skutki udzielania bonusów (premii pieniężnych) nie są ograniczone do osiągnięcia przez Spółkę jakiegoś konkretnego przychodu w danym okresie sprawozdawczym. Przeciwnie, konsekwencje udzielania bonusów (premii pieniężnych) znajdują odzwierciedlenie także i w przyszłych decyzjach zakupowych kontrahentów Spółki. Nie jest przy tym możliwe określenie czy i jaka część bonusu (premii pieniężnej) wpłynęła na poziom sprzedaży w poprzednim roku kalendarzowym, a także czy i jaka jego część wpłynęła na skłonienie danego kontrahenta do podjęcia dalszej współpracy ze Spółką. W rezultacie nie jest możliwe określenie przez Spółkę wpływu tych wydatków na wielkość osiągniętego przez nią przychodu. Spółka powinna zatem zaliczyć wypłacone bonusy (premie pieniężne) do kosztów innych niż koszty bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodów, które, zgodnie z art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p. powinna potrącić w dacie poniesienia.

Na potwierdzenie swojego stanowisko Spółka powołuje interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie:

  • z dnia 12 stycznia 2009 r. znak: IPPB5/423-151/08-2/AJ,
  • z dnia 14 kwietnia 2009 r. znak: IPPB5/423-262/08-4/AJ.

Jednocześnie Spółka informuje, iż w zakresie opisanego stanu faktycznego nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Ustawa przewiduje dwie kategorie kosztów:

  • bezpośrednio związane z przychodami,
  • inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.

Do pierwszej kategorii kosztów należy zaliczyć koszty, których poniesienie wpłynęło bezpośrednio na uzyskanie konkretnego przychodu, druga zaś kategoria obejmuje wszelkie inne koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jego funkcjonowaniem oraz koszty, które pomimo, że niewątpliwie związane są z osiągniętym przychodem, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Należy zatem zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Kosztami uzyskania przychodu są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów, należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zobowiązała się do udzielenia swoim kontrahentom premii pieniężnych, pod warunkiem dokonania przez nich ? w danym okresie rozliczeniowym (rok obrotowy) ? zakupów o określonej wartości. Udzielone premie pieniężne stanowią zachętę do intensyfikacji sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe, nie budzi wątpliwości fakt, iż wydatki związane z wypłaceniem przez Spółkę premii pieniężnych od obrotów związane są bezpośrednio z prowadzoną przez Spółkę działalnością oraz mają bezpośredni wpływ na wielkość osiąganego przychodu. Przedmiotowe bonusy zachęcają kontrahentów do systematycznych zamówień towarów, a udzielenie ich, ma na celu wzmocnienie więzi gospodarczej z kontrahentami i stworzenie korzystnych warunków do kontynuacji współpracy. Stwierdzić zatem należy, iż udzielone przez Spółkę bonusy stanowić będą, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszt uzyskania przychodu. Ponadto koszty ww. bonusów zakwalifikować należy do kosztów bezpośrednich, bowiem wydatek ten jest ściśle związany z konkretnymi przychodami osiąganymi przez Spółkę.

Jak wynika z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 4b ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

  1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania - jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
  2. złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania - jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są zobowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego,

-są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącane w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie (art. 15 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Reasumując, udzielone przez Spółkę premie pieniężne stanowią koszt uzyskania przychodu w roku, w którym osiągnięto odpowiadające mu przychody, pod warunkiem, że ich poniesienie nastąpi do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego za ten rok, nie później niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania. Jeżeli natomiast poniesienie wydatku z tytułu premii pieniężnych nastąpi po upływie ww. terminu, wówczas będzie on potrącalny w roku następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe.

Stanowisko wnioskodawcy należy zatem uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do powoływanych we wniosku interpretacji organów podatkowych stwierdzić należy, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Na marginesie należy stwierdzić, że w tożsamych stanach faktycznych wydane również zostały interpretacje indywidualne potwierdzające stanowisko zawarte w niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika