Czy środki, które mają być otrzymane w ramach dotacji przez Spółkę, a pochodzące z Europejskiego (...)

Czy środki, które mają być otrzymane w ramach dotacji przez Spółkę, a pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa są zwolnione z podatku dochodowego, a wydatki bezpośrednio sfinansowane dotacją nie będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 12 lutego 2009r.) uzupełnionym w dniu 20 kwietnia 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. skutków podatkowych otrzymania dotacji (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. skutków podatkowych otrzymania dotacji.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 15 kwietnia 2009r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. Biura w dniu 20 kwietnia 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka w związku ze złożonym wnioskiem w ramach Działania 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B , Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka uzyskała decyzję o dofinansowaniu wydatków zaproponowanych w projekcie zatytułowanym 'Internetowa platforma B2B w sektorze turystyki', a następnie podpisana została umowa o dofinansowaniu ww. projektu.

W ramach projektu przewidziane są wydatki na zakup majątku trwałego, wartości niematerialnych i prawnych (licencje), przewidziane są także wynagrodzenia (z tytułu umowy o pracę lub umowy cywilno-prawnej) dla osób realizujących projekt, wydatki na promocję oraz na doradztwo merytoryczne i szkolenia. Dofinansowanie powyższych działań pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także ze środków publicznych krajowych (na poziomie Działania 8.2 alokowane środki krajowe wynoszą 15%).

Spółka jest także zobowiązane na podstawie dokumentów dotyczących Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka do informowania o fakcie udziału finansowego środków budżetu Unii Europejskiej w realizowanym projekcie (przewidziane na to środki zostały uwzględnione w ramach projektu). Obowiązek ten zawarty jest w 'Regulaminie przeprowadzania konkursu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Priorytet 8: Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.2: Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B', a pośrednio wynika ze źródłowych aktów prawnych obowiązujących podmioty realizujące projekty dofinansowane w ramach PO IG.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy środki, które mają być otrzymane w ramach dotacji przez Spółkę pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa są zwolnione z podatku dochodowego, a wydatki bezpośrednio sfinansowane dotacją nie będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Spółki... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa są zwolnione z podatku dochodowego, a wydatki bezpośrednio sfinansowane dotacją nie powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo Spółka stoi na stanowisku, że wynagrodzenia (w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia czy o dzieło), na które uzyskała dofinansowanie w wys. do 85% wydatków (składające się w 85% ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 15% ze środków pochodzących z budżetu krajowego) zwolnione są z podatku dochodowego w części refundowanej dofinansowaniem.

Zdaniem Wnioskodawcy odpisy amortyzacyjne nie są w części objętej dofinansowaniem kosztami podatkowymi ? proporcjonalnie do udziału dofinansowania w wartości początkowej środka trwałego.

Strona na podstawie obowiązujących przepisów uważa stanowisko Ministra Finansów wyrażone w piśmie z dnia 30 sierpnia 2006r. (DD6-8213-8/06/DZ/412) za niedotyczące sytuacji opisanej w niniejszym wniosku. W szczególności przy przyjęciu stanowiska przyjętego w piśmie (iż dofinansowanie nie pochodzi de facto ze środków UE, ponieważ stanowi pożyczkę z budżetu państwa następnie refundowaną środkami unijnymi), należałoby przyjąć, iż również wydatki w ramach projektu Spółki ponoszone ze środków własnych (lub pożyczki), a następnie refundowane EFRR i budżetu państwa - powinny być uznane za wydatki nie objęte dofinansowaniem ze środków publicznych, co stoi w sprzeczności z prawodawstwem krajowym i unijnym dotyczącym zasad wydatkowania funduszy unijnych i nakładającym na beneficjentów obowiązek informowania o uzyskanym dofinansowaniu. Przykładem tu może być realizacja zamówienia spełniającego wszystkie warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy o zamówieniach publicznych. W sytuacji, kiedy wynagrodzenie za realizację zamówienia byłoby wypłacane jako refundacja (zapłata z dołu), a bieżące płatności realizowane by były ze środków własnych realizującego zamówienie - nie powstałby obowiązek stosowania ustawy o zamówieniach publicznych (jako, że per analogiam środków przeznaczonych na realizację zamówienia nie można by uznać za publiczne).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Znowelizowana ustawa o finansach publicznych z dnia 30 czerwca 2005r. ( Dz. U. Nr 249, poz. 2104) ( nowela z dnia 8 grudnia 2006r. ? Dz. U. Nr 249, poz. 1832 ), która weszła w życie w dniu 29 grudnia 2006r. w art. 5 ust. 1 pkt 2 określiła, że środkami publicznymi są m.in. środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu ( EFTA).

Zmiana statusu środków unijnych i włączenie ich do budżetu państwa w ustawie o finansach publicznych powoduje, że programy operacyjne od 2007r. są finansowane według zasad określonych w znowelizowanej ustawie o finansach publicznych. Środki pomocowe pochodzące z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, jak i współfinansujących środków krajowych przeznaczone na realizację tych programów operacyjnych są wydatkami budżetu państwa jako dotacje rozwojowe ( art. 106 ust. 2 pkt 3a ustawy o finansach publicznych).

U beneficjentów środków pomocowych, uzyskane od 2007r. przychody pochodzące z dotacji rozwojowych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) albo art. 17 ust. 1 pkt 48 ustawy, gdy środki te wypłacane będą przez agencje rządowe.

Stosownie bowiem do treści art. 17 ust. 1 pkt 47 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

W myśl zaś art. 17 ust. 1 pkt 48 tej ustawy wolne od podatku są kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

Konsekwencją zwolnienia dotacji rozwojowych od podatku dochodowego jest brak możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych sfinansowanych z tej dotacji wydatków. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 58 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14a, 23, 24, 42, 47 i 48 lub ze środków, o których mowa w art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.).

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku w zakresie pytania 1 - jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika