Czy amortyzację od przekazanego na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia środka trwałego, pomniejszoną (...)

Czy amortyzację od przekazanego na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia środka trwałego, pomniejszoną o należny podatek dochodowy od osób prawnych, Spółka ma prawo traktować jako koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji gdy przeznaczy środki finansowe uzyskane w wyniku zaliczenia amortyzacji do kosztów uzyskania przychodu, na modernizację i odtworzenie sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, w skład której wejdzie sieć wodociągowo-kanalizacyjna użyczona przez Związek Komunalny Gmin ds. Wodociągów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 29 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od składników majątkowych użyczonych przez Związek Komunalny Gmin - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2010 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od składników majątkowych użyczonych przez Związek Komunalny Gmin.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Gmina realizowała zadanie inwestycyjne w ramach zadań własnych przy udziale finansowym środków zewnętrznych Unii Europejskiej.

Gmina (pierwszy uczestnik procesu) budując sieć wodociągowo - kanalizacyjną, nie odliczała z faktur zakupu podatku VAT naliczonego, ponieważ nie prowadzi działalności opodatkowanej w zakresie rozprowadzania wody i odbioru ścieków, zatem nakłady ponoszone przez Gminę na budowę środków trwałych w postaci sieci wodno - kanalizacyjnej wykazywane były w kwocie brutto.

Następnie Gmina przekazała nieodpłatnie wybudowane przez siebie środki trwałe (sieci wodno - kanalizacyjne) do Związku Komunalnego Gmin.

Na mocy uchwały Rady Gminy, na podstawie umowy między Gminą a Związkiem Komunalnym następuje nieodpłatne przekazanie majątku - dowodem PT na rzecz Związku. Na mocy powołanej uchwały w sprawie nieodpłatnego przekazania sieci wodno - kanalizacyjnej do Związku Komunalnego Gmin wyrażono zgodę na wniesienie przez Związek Komunalny przekazanego majątku do Spółki (Wnioskodawcy).

Jedynym akcjonariuszem Spółki, posiadającym 100% akcji jest Związek Komunalny Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji.

Związek Komunalny Gmin działa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie terytorialnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.). Uczestnikami Związku jest 10 Gmin. Związek posiada osobowość prawną i wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Do zadań Związku należą w szczególności sprawy zbiorowego zaopatrzenia w wodę, odprowadzania i oczyszczania ścieków odbiorców na obszarze gmin uczestników Związku. Związek Komunalny wyznacza ogólny kierunek polityki inwestycyjno - modernizacyjnej infrastruktury wodociągowo - kanalizacyjnej oraz sprawuje nadzór właścicielski nad podmiotem gospodarczym, którego jest właścicielem.

Zgodnie z § 19 i 20 statutu Związku, mienie Związku powstaje m.in. z przekazania poprzez poszczególne Gminy składników ich mienia służących realizacji zadań Związku - stąd inwestycja zrealizowana przez uczestnika Związku (odpowiadająca zakresowi podmiotowemu działania) może być przekazana wyłącznie do Związku Komunalnego. Majątek Związku (§ 22 statutu), służy zaspokajaniu potrzeb mieszkańców gmin, uczestników Związku, a mieszkańcy tych gmin uprawnieni są do korzystania z obiektów i urządzeń Związku. Na mocy § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 roku w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków Spółka, która zgodnie z zawartą umową użytkuje nieodpłatnie środki trwałe, może uwzględniać w niezbędnych przychodach amortyzację lub umorzenie, jeżeli zawrze z gminą porozumienie ustalające, że środki finansowe pozyskane przez przedsiębiorstwo z tego tytułu, pomniejszone o należny podatek dochodowy będą wykorzystywane wyłącznie na cele modernizacji i odtworzenia tych środków trwałych.

W związku z powyższym Związek zamierza zawrzeć ze Spółką umowę nieodpłatnego użyczenia sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, w której zostanie zawarte porozumienie pomiędzy Związkiem a Spółką, ustalające, że środki finansowe pozyskane przez przedsiębiorstwo pomniejszone o należny podatek dochodowy wykorzystywane będą przez Spółkę wyłącznie na cele modernizacji i odtworzenia środków trwałych - sieci wodociągowo-kanalizacyjnych Spółki, w skład których wejdzie użyczona przez Związek Komunalny Gmin ds. Wodociągów sieć wodociągowo- kanalizacyjna.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy amortyzację od przekazanego na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia środka trwałego, pomniejszoną o należny podatek dochodowy od osób prawnych, Spółka ma prawo traktować jako koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji gdy przeznaczy środki finansowe uzyskane w wyniku zaliczenia amortyzacji do kosztów uzyskania przychodu, na modernizację i odtworzenie sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, w skład której wejdzie sieć wodociągowo-kanalizacyjna użyczona przez Związek Komunalny Gmin ds. Wodociągów...

Zdaniem Spółki, amortyzacja środków trwałych przyjętych przez Spółkę od związku Komunalnego Gmin w nieodpłatne używanie na podstawie umowy będzie dla Spółki stanowiła koszt uzyskania przychodów.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Z zacytowanego wyżej przepisu wynika, iż z obowiązku ustalania przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń wyłączone zostały spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, jeżeli środki trwałe, niezbędne do realizowania zadań gospodarczych, na podstawie odrębnych przepisów, otrzymały m.in. w nieodpłatne używanie od wskazanych w tym przepisie podmiotów. Zgodnie zatem z wolą ustawodawcy, w takim przypadku, nieodpłatne przekazanie środków trwałych jest neutralne podatkowo.

W omawianej sprawie bezspornym jest, iż Gmina wyodrębniła ze swojego majątku poszczególne jego składniki i przekazała je Związkowi Komunalnemu Gmin, a Związek przekazuje je na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia Spółce realizującej wyodrębnione (z zadań Gminy) zadania. Tak więc, Spółka na podstawie ww. umowy zostanie wyposażona w środki trwałe służące jej działalności statutowej, w celu zaspokajania potrzeb użyteczności publicznej.

Zgodnie z powołanym przepisem § 9 ust 1 rozporządzenia Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. amortyzacja przekazanych środków trwałych w sposób opisany we wniosku będzie stanowiła dla spółki koszt uzyskania przychodu po opłaceniu z tego tytułu należnego podatku dochodowego.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie należy zaznaczyć, że przedmiotem niniejszej interpretacji, zgodnie z zakresem wynikającym z zadanego w poz. 55 wniosku ORD-IN pytania, jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych użyczonych Spółce przez Związek Komunalny Gmin.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. dalej: ?updop? ), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W myśl art. 15 ust. 6 updop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie do art. 16a ust. 1 updop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Jak wynika z powołanych przepisów prawa, aby odpisy amortyzacyjne mogły stanowić koszty uzyskania przychodów, konieczne jest dokonywanie tychże odpisów wyłącznie zgodnie z przepisami wskazanymi w art. 15 ust. 6 updop, a więc m.in. powołanego wcześniej art. 16a ust.1 updop. Przepis ten jednoznacznie wskazuje, jako jeden z koniecznych do spełnienia warunków aby składnik majątkowy mógł być uznanym za środek trwały, przysługiwanie podatnikowi prawa własności lub współwłasności.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że właścicielem składników majątkowych użyczonych Spółce jest Związek Komunalny Gmin (osoba prawna - na gruncie updop samodzielny podatnik) a tytułem prawnym dla ich użytkowania przez Wnioskodawcę będzie użyczenie.

Umowa użyczenia została zdefiniowana w art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Skoro zatem Spółka nie będzie właścicielem ani współwłaścicielem użytkowanych przez siebie składników majątkowych to nie będą one mogły być uznane za środki trwałe w rozumieniu powołanego wcześniej art. 16a ust. 1 updop. Jeżeli tak, to odpisy amortyzacyjne dokonywane od tych składników majątkowych, stosownie do cytowanego wcześniej art. 15 ust. 6 updop, nie będą mogły stanowić podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Jednocześnie wskazać należy, iż przepisy powołanego przez Wnioskodawcę rozporządzenia Ministra Budownictwa stanowiące przepisy wykonawcze do ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 ze zm.) dotyczą m.in. zasady ustalania niezbędnych przychodów dla potrzeb obliczenia taryfowych cen i stawek opłat (?). Nie modyfikują one natomiast i nie mogą modyfikować zasad naliczania w ciężar podatkowych kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych wynikających z przepisów updop.

Stanowisko Spółki jest zatem nieprawidłowe.

Bez wpływu na ocenę stanowiska Wnioskodawcy pozostaje wskazanie we wniosku rozporządzenia Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. Nr 127, poz. 886), jako dającego podstawę, w ocenie Spółki, do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątkowych o jakich mowa we wniosku i zaliczaniu tych odpisów do kosztów uzyskania przychodów.

Należy bowiem mieć na względzie, że prawo podatkowe jest autonomiczną gałęzią prawa co oznacza, że w sposób całościowy normuje ono kwestie związane z opodatkowaniem, a odniesienie do innych gałęzi prawa jest możliwe tylko przy wyraźnym wskazaniu w ustawie podatkowej. W zakresie będącym przedmiotem wniosku wskazania takiego nie zawarto. Niezależnie od powyższego należy stwierdzić, że powołane przez Spółkę rozporządzenie Ministra Budownictwa, nie traktuje na temat kosztów uzyskania przychodów, a więc tej kategorii kosztów, która zdefiniowana została w powołanym wcześniej art. 15 ust. 1 updop. Ww. rozporządzenie określa m.in. zasady kalkulacji cen taryfowych i stawek opłat planowanych. Dla kalkulacji tychże cen taryfowych konieczne jest uwzględnienie także kosztów odpisów amortyzacyjnych, które zgodnie z powołanymi wcześniej przepisami updop, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika