Czy na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w opisanym stanie faktycznym, (...)

Czy na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w opisanym stanie faktycznym, prawidłowe będzie określenie przez Spółkę przychodów z tytułu udziału w spółce komandytowej (oraz odpowiednio rozliczanie kosztów uzyskania przychodów, strat oraz ulg) proporcjonalnie do udziału w zysku spółki komandytowej, wynikającego z postanowień umowy spółki komandytowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 26 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uczestniczenia Spółki (komplementariusza) w przychodach i kosztach uzyskania przychodów spółki komandytowej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uczestniczenia Spółki (komplementariusza) w przychodach i kosztach uzyskania przychodów spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza w 2009r., po dniu 1 kwietnia 2009r., założyć spółkę komandytową - Spółka będzie w niej komplementariuszem. Komandytariuszami tej spółki będą osoby fizyczne. Spółka wniesie do spółki komandytowej całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo o znacznej wartości. Komandytariusze zamierzają wnieść do spółki komandytowej wkład gotówkowy.

Pomiędzy wysokością wkładu Spółki a wkładem komandytariuszy będzie istniała dysproporcja (wartość wkładu komandytariuszy będzie mniejsza od wartości wkładu wniesionego przez Spółkę). Umowa spółki komandytowej będzie przewidywała określony podział zysków. Udział w zysku danego wspólnika spółki komandytowej nie będzie miał związku z wysokością jego wkładu. Innymi słowy dojdzie do sytuacji, w której komandytariusze wniosą do spółki wkład o wartości mniejszej od wkładu wniesionego przez Spółkę i mimo to będą mieli prawo do większego udziału w zyskach wykazywanych przez spółkę komandytową niż Spółka. Pod względem wartości wkładów wnoszonych do spółki komandytowej, wartość wkładu komplementariusza będzie więc w sposób istotny przekraczać sumę wartości wkładów pozostałych wspólników - komandytariuszy. Z kolei umowa Spółki komandytowej będzie przewidywać podział zysków tejże spółki oraz uczestnictwa w ponoszonych przez nią stratach w sposób odbiegający od wartości wniesionych wkładów przez każdego wspólnika. Tym samym komandytariusze będą mieli prawo do większego zysku, aniżeli wynikałoby to z wartości wniesionych przez nich wkładów. Natomiast Spółka - komplementariusz będzie mieć prawo do mniejszego zysku, aniżeli wartość wniesionego przez nią wkładu do spółki komandytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w opisanym stanie faktycznym, prawidłowe będzie określenie przez Spółkę przychodów z tytułu udziału w spółce komandytowej (oraz odpowiednio rozliczanie kosztów uzyskania przychodów, strat oraz ulg) proporcjonalnie do udziału w zysku spółki komandytowej, wynikającego z postanowień umowy spółki komandytowej...

Innymi słowy, czy Spółka będąca komplementariuszem spółki komandytowej uczestniczy w przychodach i kosztach uzyskania przychodów tej spółki proporcjonalnie do wniesionego do spółki wkładu, czy też proporcjonalnie do udziału w zyskach spółki komandytowej, który został określony w umowie spółki komandytowej...

Zdaniem Spółki udział w przychodach spółki komandytowej (oraz odpowiednio rozliczanie kosztów uzyskania przychodów, strat czy ulg) będzie proporcjonalne do udziału w zysku spółki komandytowej, który zostanie określony w umowie spółki komandytowej. Tym samym, Spółka uważa, że osoba prawna będąca komplementariuszem spółki komandytowej uczestniczy w przychodach i kosztach uzyskania przychodów tej spółki proporcjonalnie do udziału w zysku spółki komandytowej, który wynika z postanowień umowy spółki komandytowej, a nie proporcjonalnie do wniesionego do spółki wkładu.

Ponieważ spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, jest transparentna dla celów podatku dochodowego. Podatnikami będą poszczególni wspólnicy. Biorąc pod uwagę fakt, że Spółka jest osobą prawną, do opodatkowania dochodu z udziału w tej spółce zastosowanie znajdzie ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. okreslana w dalszej części skrótem ?ustawa o pdop?).

Zgodnie z art. 5 ustawy o pdop przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów podatkowych, zwolnień i ulg oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W myśl art. 105 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) umowa spółki komandytowej powinna zawierać oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość. Stosownie do treści art. 123 § 1 komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zatem wspólnicy spółki komandytowej mają prawo ustalić w umowie spółki inny sposób podziału zysku przypadającego komandytariuszowi.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust.

1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wykładni systemowej nakazują więc przyjąć, że podział przychodów i kosztów między wspólnikami spółki komandytowej (zarówno będącymi osobami prawnymi jak i osobami fizycznymi) powinien być dokonany jednolicie, w takiej proporcji, w jakiej poszczególni wspólnicy partycypują w zyskach tej spółki.

Zatem proporcję, o której mowa w art. 5 ustawy o pdop, ustala się w stosunku do przysługującego wspólnikowi udziału w zysku spółki komandytowej, stosownie do postanowień zawartych w umowie spółki. Innymi słowy pod pojęciem ?udziału? należy rozumieć ?udział w zyskach? tej spółki. Zatem zarówno przychody jak i koszty uzyskania przychodu powinny być rozliczane przez wspólników spółki komandytowej, w tym przez Spółkę, proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach tej Spółki.

Podobne stanowisko zajął:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 31 października 2008 r. (sygn. IPPB3/423-1252/08-2/AG) oraz w interpretacji z dnia 8 grudnia 2006 r. (sygn. 1401/BP-I/4230Z-112/06/SZ),
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 19 września 2008 r. (sygn. ILPB3/423-382/08-2/HS) oraz w interpretacji z dnia 18 lipca 2008 r. (sygn. ILPB1/415-265/08-2/AMN),
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 10 lipca 2008 r. znak ITPB3/423-302/08/DK),
  • Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (interpretacja znak 1472/ROP1/423-192/07/MK z dnia 3 marca 2007 r.)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

ILPB1/415-265/08-2/AMN, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-1054/09-6/GC, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-1055/09-6/AD, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-382/08-2/HS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-1252/08-2/AG, interpretacja indywidualna

ITPB3/423-302/08/DK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika