Czy wyżej wymienione koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego zawiązania Spółki stanowią (...)

Czy wyżej wymienione koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego zawiązania Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2011r. (data wpływu do tut. Biura 25 lutego 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących zawiązania Spółki w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych, kosztów notarialnych oraz podatku od towarów i usług ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2011r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących zawiązania Spółki w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych, kosztów notarialnych oraz podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka, zgodnie z zapisami aktu notarialnego, poniosła koszty sporządzenia aktu notarialnego zawiązania Spółki.

Koszty te zostały pobrane przez notariusza sporządzającego akt notarialny i składały się z:

  • podatku od czynności cywilnoprawnych (pobranego na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k; art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a oraz art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych),
  • taksy notarialnej za dokonanie czynności notarialnych (pobranej na podstawie § 3 i § 17 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2004r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej),
  • podatku od towarów i usług (pobranego na podstawie art. 41 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wyżej wymienione koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego zawiązania Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów...

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty pobrane przez notariusza z związku ze sporządzeniem aktu notarialnego zawiązania Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Koszty sporządzenia aktu notarialnego, pokryte z zasobów majątkowych Spółki, są nierozerwalnie związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej przez Spółkę i tym samym umożliwiają generowanie wszelkich przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Bez poniesienia tych kosztów, Spółka nie osiągnęłaby żadnych przychodów podlegających opodatkowaniu. Koszty te są związane z ogólnym funkcjonowaniem Spółki. Rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością poniesienia wydatków organizacyjnych, w tym m.in. kosztów aktu notarialnego, umożliwiających utworzenie podmiotu gospodarczego.

W przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych, to na Spółce ciąży obowiązek podatkowy (zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych) i to właśnie Spółka winna zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów jako podmiot, który ten wydatek ponosi.

W zakresie taksy notarialnej, Spółka jest odbiorcą świadczenia notariusza, który poprzez wykonywane czynności umożliwia prawidłowe zawiązanie Spółki i dlatego Spółka ma prawo zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów.

Wreszcie w odniesieniu do naliczonego podatku od towarów i usług, jest on kosztem uzyskania przychodów Spółki (jako nabywcy), bowiem Spółce, z racji przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej, nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług (art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych).

Z uwagi na powyższe zdaniem Wnioskodawcy, koszty pobrane przez notariusza w związku ze sporządzeniem aktu notarialnego zawiązania Spółki, stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Ustawa z dnia z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397) reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej ?podatnikami?.

Zgodnie z art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są m. in. spółki w organizacji.

Określenie w organizacji jest przymiotem właściwym spółce kapitałowej w okresie od zawarcia umowy (zawiązania) spółki do uzyskania wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółki kapitałowe w organizacji nie posiadają osobowości prawnej, aczkolwiek mogą, na podstawie art. 11 § 1 Kodeksu spółek handlowych, we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane.

Stosownie do art. 12 ww. Kodeksu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i uzyskuje osobowość prawną. Z tą chwilą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji. W rezultacie, spółka kapitałowa po zarejestrowaniu nie tylko jest kontynuatorem ale ? co należy podkreślić w świetle ww. przepisów ? staje się podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji, a więc istnieje z mocy prawa ciągłość bytu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis powyższy oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Zatem kosztem uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka poniosła koszty sporządzenia aktu notarialnego zawiązania Spółki.

Koszty te zostały pobrane przez notariusza sporządzającego akt notarialny i składały się z:

  • podatku od czynności cywilnoprawnych,
  • taksy notarialnej za dokonanie czynności notarialnych,
  • podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż wskazane przez Spółkę wydatki związane są z ukonstytuowaniem się przedsiębiorcy (zaistnieniem w obrocie gospodarczym) jako wydatki dotyczące utworzenia osoby prawnej nie stanowią kosztów mających na celu osiągnięcie, zachowanie lub zabezpieczenie przychodów Spółki. Są one w istocie konsekwencją podjęcia przez określone podmioty decyzji o założeniu spółki kapitałowej w celu osiągnięcia określonych korzyści majątkowych z tytułu prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej. Są to zatem w istocie wydatki założycieli (udziałowców) osoby prawnej, dlatego też Spółka nie może ich zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Zatem fakt, iż zostały one poniesione z zasobów finansowych Spółki nie może przesądzać o uznaniu wskazanych we wniosku wydatków za koszty podatkowe Wnioskodawcy.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki, dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących zawiązania Spółki w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych, kosztów notarialnych oraz podatku od towarów i usług ? jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika