Czy Spółka musi stosować art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy (...)

Czy Spółka musi stosować art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy może nie korzystać ze zwolnienia i wszystkie przychody traktować jako przychody podlegające podatkowi dochodowemu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2010r. (data wpływu do tut. Biura 8 lutego 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku zastosowania zwolnienia przedmiotowego ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jako ?Towarzystwo Budownictwa Społecznego?, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na budowie lokali mieszkalnych oraz ich wynajmie ? zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Ponadto prowadzi działalność w zakresie wynajmu lokali użytkowych oraz usługi zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi.

W chwili obecnej Spółka nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego w związku z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992r. Cały dochód (przychód z całej działalności zostaje pomniejszony o koszty związane z całą działalnością firmy) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bez względu na przeznaczenie dochodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka musi stosować art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy może nie korzystać ze zwolnienia i wszystkie przychody traktować jako przychody podlegające podatkowi dochodowemu...

Zdaniem Spółki, ma ona prawo nie stosować art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym cały dochód będzie dochodem podatkowym. W takim przypadku nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 3 oraz art. 7 ust. 4 ustawy. W takiej sytuacji wszystkie przychody i koszty będą związane z dochodem podlegającym w całości podatkowi dochodowemu od osób prawnych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? zwanej dalej ?updop?), wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powyższy przepis zwalnia od opodatkowania dochody w zakresie w jakim pochodzą one z gospodarki zasobami mieszkaniowymi a następnie są przeznaczone na utrzymanie tych zasobów u podmiotów prowadzących taką działalność. Przepis ten został umieszczony w Rozdziale 4 updop zatytułowanym zwolnienia przedmiotowe.

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest kwestia, czy w sytuacji gdy wystąpi u niego dochód spełniający przesłanki z art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, a więc dochód wolny od opodatkowania, to Wnioskodawca ma prawo nie zastosować w/w przepisu, a tym samym opodatkować ten dochód.

Należy zauważyć, iż z literalnego brzmienia powyższego przepisu wynika, że ustawodawca nie pozostawił podatnikom spełniającym warunki do zastosowania zwolnienia prawa wyboru co do jego zastosowania lub nie. Przepis sformułowany został następująco: ?wolne od podatku są (?)?, nie zaś ?wolne od podatku mogą być (?)?. Jeżeli zatem u Wnioskodawcy wystąpi sytuacja, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, musi on wyłączyć przedmiotowy dochód z podstawy opodatkowania. Na powyższe wskazuje również brzmienie art. 7 ust. 3 pkt 1 updop, zgodnie z którym, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku. Również w tym przepisie ustawodawca użył sformułowania ?nie uwzględnia się? nie zaś ?mogą zostać nieuwzględnione?.

Powyższe oznacza, że skoro przepisy prawa podatkowego w sposób kategoryczny nakazują określone zachowanie, to nie mogą być modyfikowane wolą podatnika, który nie może w zależności od sytuacji w jakiej się znajduje dokonywać wyboru i np. jeżeli osiągnął dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi przeznaczać go na cele wymienione w ustawie i zwalniać z opodatkowania, a jeżeli poniósł stratę z tej działalności pomniejszać o nią dochody nie korzystające ze zwolnienia.

Stanowisko wnioskodawcy jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika