Według jakiego kursu Spółka powinna przeliczyć przychody i koszty uzyskania przychodów wyrażone (...)

Według jakiego kursu Spółka powinna przeliczyć przychody i koszty uzyskania przychodów wyrażone w walutach obcych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniach 04, 11 i 25 marca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia według jakich kursów Spółka powinna przeliczyć wyrażone w walutach obcych, związane ze zbyciem udziałów:

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia według jakich kursów Spółka powinna przeliczyć przychody i koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów wyrażone w walutach obcych. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismami z dnia 27 lutego i 13 marca 2013 r. Znak IBPBI/2/423-1573/12/AK, IBPBI/2423-273/13/AK, IBPBI/2423-274/13/AK, IBPBI/2423-275/13/AK, IBPBI/2423-276/13/AK, IBPBI/2423-277/13/AK, IBPP1/443-1270/12/AZb wezwano Wnioskodawcę o ich uzupełnienie. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniach 04, 11 i 25 marca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka utworzyła w 2007 r. Spółkę zagraniczną - na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Wolnej Strefie Jebel Ali w Dubaju, będąc jej 50% udziałowcem - współwłaścicielem. Została wniesiona wartość udziałów - kapitał założycielski do Spółki zagranicznej w określonej kwocie w momencie jej utworzenia. Udziały zostały opłacone gotówką na rachunek bankowy zagranicznej spółki zależnej. Spółka nie wpłaciła jednak pełnej kwoty za udziały - kwotę 55.000 USD Spółka miała dopłacić w kolejnych latach. Do przeniesienia własności udziałów doszło z chwilą podpisania umowy o założenie spółki zagranicznej. Do dopłaty pozostałej kwoty za udziały jednak nie doszło. Wspólnicy podjęli decyzję o obniżeniu kapitału spółki zagranicznej. Kapitał został obniżony w 2011 r., doszło do wypłaty środków, a tym samym Spółka zmniejszyła wartość posiadanych udziałów. Struktura własnościowa nie uległa zmianie - Spółka nadal posiadała 50%. W 2012 r. doszło do podziału zysku w spółce zależnej i została podjęta decyzja o przeznaczeniu zysku w całości na podwyższenie kapitału w spółce zależnej. Wspólnicy przeznaczyli zysk na podniesienie kapitału zakładowego w spółce zależnej, w wyniku czego wartość kapitału zakładowego przypadającego na Wnioskodawcę zwiększyła się. Struktura własnościowa nie uległa zmianie - Spółka nadal posiada 50% udziałów. Spółka zamierza sprzedać w 2012 r. udziały w zagranicznej spółce zależnej - transakcja będzie obejmowała całość, czyli 50% udziałów w kapitale Spółki zależnej. Przewiduje się, że nabywcą udziałów będzie osoba fizyczna, która nie jest rezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Cena sprzedaży będzie wyrażona w walucie obcej. Za datę przeniesienia własności udziałów, tzn. za datę zbycia udziałów, przewiduje się w umowie sprzedaży - datę wpływu pełnej ceny = środków pieniężnych za sprzedane udziały na rachunek Spółki. Wartość udziałów wniesionych do spółki zagranicznej również była oznaczona w walucie obcej. Spółka za objęte udziały zapłaciła w walucie obcej.

Z uzupełnienia wniosku z dnia 06 marca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 marca 2013 r.) wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT od dnia 30 grudnia 1999 r. Wnioskodawca nie uczestniczy w zarządzaniu spółką - której udziały zostaną zbyte - w zakresie wykraczającym poza zwykłe prawa i obowiązki udziałowca, np. poprzez wykonywanie czynności o charakterze administracyjnym, finansowym, handlowym lub technicznym. Wnioskodawca nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności maklerskiej i brokerskiej. Posiadanie przedmiotowych udziałów jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Zbycie udziałów nastąpi na rzecz dwóch osób fizycznych, obywateli krajów trzecich.

Natomiast w uzupełnieniu z dnia 20 marca 2013 r. (data wpływu od tut. BKIP 25 marca 2013 r.) Wnioskodawca poinformował, że:

  • Spółka zależna działa na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) jako Spółka onshore; jest rezydentem podatkowym ZEA. Spółka zależna jest spółką kapitałową; posiada osobowość prawną, ma status podatnika w ZEA.
  • w odniesieniu do kosztów dotyczących objęcia udziałów - zapłata za udziały nastąpiła częściowo w dacie 03 sierpnia 2007 r., częściowo w kolejnym roku, czyli 28 maja 2008 r.
  • w odniesieniu do kosztów związanych ze zbyciem udziałów, tzn. koszty tłumaczenia - zapłata miała miejsce w innym dniu niż data wystawienia rachunku za tłumaczenie zgodnie z terminem płatności. Wnioskodawca poniósł koszty tłumaczenia, które wyrażone były w walucie polskiej, zapłata również nastąpiła w walucie polskiej.
  • Wnioskodawca nabył udziały w Spółce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w celu rozszerzenia działalności gospodarczej na rynku Bliskiego Wschodu. Tak więc w uzupełnieniu wniosku chodziło o rozszerzenie działalności polegającej na sprzedaży własnych produktów. Natomiast obrót papierami wartościowymi nie jest przedmiotem działalności Wnioskodawcy. Spółka nie dokonuje transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe w ramach swojej działalności handlowej/komercyjnej.
  • według wiedzy Wnioskodawcy osoby fizyczne, które nabyły udziały, dla tej transakcji nie działały w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 28a ustawy z dnia 11 marca 2002 r. o podatku od towarów i usług.
  • sprzedaż miała miejsce w grudniu 2012 r.
  • Wnioskodawca sprzedał wszystkie swoje udziały, które posiadał w spółce zależnej, czyli 50% udziałów w spółce zależnej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Według jakiego kursu Spółka powinna przeliczyć przychody i koszty uzyskania przychodów wyrażone w walutach obcych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

Zdaniem Spółki, przychód ze sprzedaży udziałów oraz koszty uzyskania przychodów należy ustalić według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków pieniężnych za sprzedane udziały z tytułu zawarcia umowy sprzedaży udziałów na konto Spółki.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., określanej w dalszej części skrótem ?updop?), przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów, jako kategorii z zakresu prawa podatkowego, zawiera art. 15 ust. 1 updop. Zgodnie z tym przepisem, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Jednocześnie zdanie drugie ww. art. 15 ust. 1 updop wskazuje, iż koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Aby zatem prawidłowo wykazać w ewidencji koszty uzyskania przychodów należy w pierwszej kolejności określić dzień poniesienia kosztu, a następnie zastosować właściwy kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Dzień poniesienia kosztu został zdefiniowany w art. 15 ust. 4e updop. Zgodnie z tym przepisem za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Ponadto należy wskazać, że nie można ustalić wartości transakcji walutowej w przeliczeniu na złotówki w oderwaniu od zasad ustalania różnic kursowych. Różnice kursowe powstają na skutek wahań kursów (kurs ? cena jednej waluty w jednostkach innej waluty) kupna i sprzedaży waluty krajowej w stosunku do walut obcych, wzajemnych zmian poziomów kursów innych walut oraz wystąpienia odchyleń między kursem średnim walut obcych, ogłaszanym przez bank centralny (NBP) a faktycznymi, najczęściej bankowymi kursami sprzedaży lub zakupu poszczególnych walut. W zależności od wzajemnych relacji pomiędzy kursami walut mogą więc występować dodatnie lub ujemne różnice kursowe.

W odniesieniu do różnic kursowych przepisy updop stanowią, że jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP będzie wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia - to powstają dodatnie różnice kursowe, a w sytuacji odwrotnej - ujemne różnice kursowe (art. 15a ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 updop). Z kolei w art. 15a ust. 7 updop zostało wyjaśnione, co należy rozumieć pod pojęciem ?koszt poniesiony?. Otóż za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) lub innego dowodu w przypadku braku faktury, a zatem do przeliczenia kosztu wyrażonego w walucie obcej należy przyjąć datę wynikającą z faktury lub innego dokumentu potwierdzającego poniesienie kosztu, która określa powstanie zobowiązania. Przyjęcie daty wystawienia faktury, uwarunkowane obiektywnymi okolicznościami związanymi z powstaniem zobowiązania, jest znacznie bardziej uzasadnione, niż data otrzymania faktury 9innego dokumentu), uzależniona od subiektywnych okoliczności zastosowanych środków przekazu lub data potrącenia kosztu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza sprzedać w 2012 r. udziały w zagranicznej spółce zależnej - transakcja będzie obejmowała całość, czyli 50% udziałów w kapitale Spółki zależnej. Przewiduje się, że nabywcami udziałów będą osoby fizyczne, które nie są rezydentami Rzeczypospolitej Polskiej. Cena sprzedaży będzie wyrażona w walucie obcej. Za datę przeniesienia własności udziałów, tzn. za datę zbycia udziałów, przewiduje się w umowie sprzedaży - datę wpływu pełnej ceny = środków pieniężnych za sprzedane udziały na rachunek Spółki. Wartość udziałów wniesionych do spółki zagranicznej również była oznaczona w walucie obcej. Spółka za objęte udziały zapłaciła w walucie obcej. W odniesieniu do kosztów dotyczących objęcia udziałów - zapłata za udziały nastąpiła częściowo w dacie 03 sierpnia 2007 r., częściowo w kolejnym roku, czyli 28 maja 2008 r. W odniesieniu do kosztów związanych ze zbyciem udziałów, tzn. koszty tłumaczenia - zapłata miała miejsce w innym dniu niż data wystawienia rachunku za tłumaczenie zgodnie z terminem płatności. Wnioskodawca poniósł koszty tłumaczenia, które wyrażone były w walucie polskiej, zapłata również nastąpiła w walucie polskiej.

Zatem, w sytuacji zbycia udziałów w spółce zagranicznej, do przeliczenia przychodów Spółka winna zastosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego moment powstania przychodu tj. w niniejszej sprawie dzień wpływu środków pieniężnych za sprzedane udziały.

Natomiast do przeliczenia wartości kosztów uzyskania przychodów, które zostały poniesione w walucie obcej, należy przyjąć kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego datę wystawienia faktury lub innego dowodu (w przypadku braku faktury) potwierdzającego poniesienie kosztu.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Spółki w zakresie ustalenia według jakiego kursu Spółka powinna przeliczyć wyrażone w walutach obcych, związane ze zbyciem udziałów:

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-3, 5-9 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika