Czy przychodem Spółki będzie różnica pomiędzy wartością księgową znaków towarowych, a wartością (...)

Czy przychodem Spółki będzie różnica pomiędzy wartością księgową znaków towarowych, a wartością rynkową, czyli tą, po której Spółka wniesie do spółki komandytowej aport (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2008r. (data wpływu do tut. Biura 24 grudnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie czy przychodem Spółki będzie różnica pomiędzy wartością księgową znaków towarowych, a wartością rynkową, czyli tą po której Spółka wniesie do spółki komandytowej aport (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2008r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie czy przychodem Spółki będzie różnica pomiędzy wartością księgową znaków towarowych, a wartością rynkową, czyli tą po której Spółka wniesie do spółki komandytowej aport.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza wraz z osoba fizyczną założyć spółkę komandytową celem prowadzenia wspólnych działań gospodarczych.

Celem pokrycia wkładu do spółki komandytowej Spółka wniesie wkład niepieniężny (aport) w postaci znaków towarowych.

W księgach rachunkowych Spółki znaki towarowe są w 100% zamortyzowane, natomiast wartość rynkowa tych znaków towarowych wynosi kilkadziesiąt milionów złotych. W momencie wnoszenia wkładu niepieniężnego do spółki znaki te zostaną wycenione i po tej wartości (nie wyższej od wartości rynkowej) wniesione do spółki osobowej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przychodem Spółki będzie różnica pomiędzy wartością księgową znaków towarowych, a wartością rynkową, czyli tą, po której Spółka wniesie do spółki komandytowej aport (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)...

Zdaniem Wnioskodawcy różnica pomiędzy wartością księgową znaków towarowych, a wartością rynkową, czyli tą, po której zostanie wniesiony aport do spółki komandytowej nie jest przychodem Wnioskodawcy. Powyższe stanowisko Wnioskodawca wywodzi z art. 12 ust. 1 pkt 7 oraz art. 15 ust. 1j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) z którego, jego zdaniem wynika, że przychód powstaje wyłącznie przy wniesieniu aportu i objęciu akcji do spółek kapitałowych, a spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową. W związku z powyższym w przypadku wniesienia aportu przez spółkę kapitałową do spółki osobowej, różnica pomiędzy wartością księgową wnoszonych środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych, a ich wartością rynkową, po której są wnoszone do spółki, nie stanowi przychodu spółki kapitałowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Nadmienić należy, iż z treści wniosku wynika, iż zamiarem jest założenie spółki komandytowej. Niemniej w stanowisku wskazano także spółkę komandytowo-akcyjną. Nieścisłość ta jest jednak bez znaczenia dla istoty interpretacji gdyż zarówno spółka komandytowa jak i komandytowo-akcyjna zaliczane są do osobowych spółek prawa handlowego.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika